Sog‘liqni saqlash vazirligi Koronavirusga qarshi kurashish respublika maxsus komissiyasi tomonidan joriy etilgan karantin cheklovlari bekor qilingani haqidagi xabarlarni rad etdi.
SSV matbuot xizmatining qayd etishicha, ushbu tartiblar ma’lum bir muddat uchun qabul qilingan emas, ya’ni epidemiologik vaziyat barqarorlashganda ushbu cheklovlar bekor qilinadi.
«Agar karantin qoidalariga oid biror o‘zgarish kiritilsa, buni Sog‘liqni saqlash vazirligi rasmiy sahifalari orqali e’lon qilinadi. Shunday ekan, yurtdoshlarimizdan va ayrim ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilaridan asossiz va tasdiqlanmagan xabarlar tarqatmasliklarini so‘rab qolamiz», — deyiladi xabarda.
Avvalroq «Gazeta.uz» hukumat tomonidan qabul qilinayotgan qaror va choralar ba’zida bir-biriga qarama-qarshi bo‘lib qolayotgani, ayrim cheklovlarga esa amal qilish mutlaqo imkonsiz ekani haqida yozgan edi.
Maxsus komissiyaning haligacha barcha qarorlari e’lon qilinadigan va xronogolik tartibda saqlanadigan rasmiy sayti yo‘q, komissiyaning qarorlari turli idoralar tomonidan va turli manbalarda, shu jumladan Telegram messenjerida e’lon qilinmoqda.
28 iyundan 12 iyulga qadar Toshkent shahriga qo‘shni viloyatlardan avtobus va avtomobil orqali o‘ta zarurat bo‘lmagan hollarda kirish bo‘yicha cheklovlar o‘rnatildi. Mazkur cheklovlar muddati uzaytirilgan yoki bekor qilingani haqida hozircha xabar berilgani yo‘q.

Министерство здравоохранения опровергло сообщения о снятии карантинных ограничений, введённых Специальной республиканской комиссией по борьбе с коронавирусом.
В пресс-службе Минздрава указали, что ограничения введены не на определённый срок (как это было ранее), а до стабилизации эпидемиологической ситуации в стране.
«В случае изменения правил карантина об этом будет объявлено на официальных страницах Минздрава. Поэтому просим наших соотечественников и некоторых пользователей социальных сетей не распространять необоснованные и неподтвержденные сообщения», — говорится в сообщении.
Ранее «Газета.uz» обратила внимание на то, что решения и меры, принимаемые властями, иногда противоречат друг другу, а некоторые ограничения соблюдать просто невозможно.
У самой спецкомиссии до сих пор нет официального сайта (например, в России все решения публикуются на сайте правительства), где публиковались и хранились бы все её решения в хронологическом порядке. Решения публикуются разными ведомствами и на разных ресурсах, включая Telegram. Сами решения оформляются в виде протоколов комиссии и их полная версия недоступна для общественности.
С 28 июня по 12 июля спецкомиссия установила ограничения на въезд в Ташкент из областей на автотранспортных средствах (автомобили и автобусы) «в случае отсутствия срочной необходимости». О продлении или снятии этих ограничений пока не сообщалось.