Ma’lum qilinishicha, 7 iyul kuni soat 12:55 — 13:05 oralig‘ida Toshkent shahar elektor taminoti tizimida yuzaga kelgan nosozlik sababli metropolitenining “Chilonzor”, “Yunusobod”, “O‘zbekiston” yo‘nalishlaridagi bekatlarida yorituvchi uskunalar ishlamagan, ekskalatorlar to‘xtagan.
Qayd etilishicha, bu holatda poyezdlar harakati to‘xtamagan, chunki poyezdlarning harakatini ta’minlovchi elektr ta’minoti alohida.
Eslatib o‘tamiz, 7 may kuni metroning halqa yo‘nalishidagi “7-bekat” stansiyasida elektr ta’minotida vaqtinchalik uzilish kuzatilgan edi.
Avvalroq, “Gazeta.uz” 8 aprelda Toshkent metrosining Sergeli yo‘nalishida poyezd texnik sabablarga ko‘ra to‘xtab qolgani, yo‘lovchilar esa estakada orqali evakuatsiya qilingani, 10 aprelda “Pushkin” va “Buyuk ipak yo‘li” stansiyalari o‘rtasida harakatlanayotgan metro vagonining eshigi ochiq qolgani, aprel oxiriga kelib “Novza” metro bekati yaqinida poyezd to‘xtab qolib, yo‘lovchilar bekatgacha relslardan yurib borgani haqida xabar qilgandi.
Mazkur voqealardan so‘ng, 25 iyun kuni prezident Shavkat Mirziyoyev metrodagi muammolar yechimiga e’tibor qaratgan edi. “Hozir 40 mlrd so‘mlik alohida podstansiya xarid qilyapmiz. Toshkent metropolitenining energiya tizimi alohida bo‘ladi”, — degan edi u.

Сегодня с 12:55 до 13:05 в связи со сбоями в системе электроснабжения Ташкента на станциях Чиланзарской, Юнусабадской и Узбекистанской линиях не работало осветительное оборудование, остановилась работа эскалаторов, сообщила администрация Ташкентского метрополитена.
«Однако движение поездов не прекращалось, так как электроснабжение, обеспечивающее движение поездов отдельное», — подчеркнули в администрации. Метрополитен принес извинения за неудобства.
Ранее Минэнерго предупредило, что в некоторых регионах страны возможны кратковременные отключения электроэнергии из-за утечки на газопроводе, снабжающем Навоийскую теплоэлектростанцию. В настоящее время там идет ремонт, подача газа и работа одного парогазового блока ТЭС приостановлены.
Напомним, в конце июня президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил, что у столичного метрополитена будет отдельная энергосистема. По словам главы государства, для устранения участившихся неполадок в метро закупается отдельная подстанция стоимостью 40 млрд сумов.