2022 yil 1 yanvardan davlat xizmatchilari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori tashkilotlar, davlat korxonalari va muassasalari rahbarlari va o‘rinbosarlari, ularning turmush o‘rtog‘i va voyaga yetmagan farzandlarining daromadlari va mol-mulkini majburiy deklaratsiya qilish tizimi joriy etiladi.
Adliya vazirligi xabariga ko‘ra, bu «Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi prezident farmonida ko‘zda tutilgan.
Farmonga asosan, deklaratsiyani berishdan bosh tortish va qasddan noto‘g‘ri ma’lumotlarni kiritish uni davlat xizmatidan chetlashtirishga va javobgarlikka sabab bo‘ladi.
2022 yil 1 yanvardan davlat xizmatchilariga xorijda bank hisobraqamlarini ochish, naqd pul mablag‘larini saqlash va boshqa mol-mulkka ega bo‘lish taqiqlanadi.
Hujjat bilan shuningdek, mansabdorning o‘z shaxsiy manfaati majburiyatlarini obyektiv va xolis bajarishiga ta’sir ko‘rsatuvchi yoki ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan vaziyatlar manfaatlar to‘qnashuvi hisoblanishi ko‘zda tutilgan.
Manfaatlar to‘qnashuvini oshkor qilish va oldini olish bo‘yicha chora ko‘rmaganlik javobgarlikni keltirib chiqaradi.
Kiritilayotgan tizimga nisbatan aniq talablar «Davlat xizmatchilarining daromadlari va mol-mulkini deklaratsiya qilish to‘g‘risida"gi.
va «Manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solish to‘g‘risida"gi qonunlarida kelib chiqadi.
Farmon bilan quyidagilarni nazarda tutuvchi qonun loyihalari ishlab chiqiladi:
- Jinoyat kodeksida korrupsiyaga oid jinoyatlar toifasiga kiruvchi moddalarning aniq ro‘yxatini belgilash;
- korrupsiyaviy jinoyatlarga jazoni uzoq muddatli ozodlikdan mahrum qilish jazo chorasigacha keskin kuchaytirish;
- daromadlar va mol-mulkni deklaratsiyalashda aniqlangan noqonuniy boylik orttirganlik uchun javobgarlik o‘rnatish;
- korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etganlarga yengillashtiruvchi normalar qo‘llanilishiga cheklovlar belgilash.
Daromadlarni deklaratsiya qilish tizimini joriy etish to‘g‘risida prezident farmoni loyihasi iyun oyida e’lon qilingan. Uning muhokamasi 8 iyulda yakunlanishi kerak edi.
Eslatib o‘tamiz, daromadlar to‘g‘risidagi deklaratsiya nazarda tutadigan davlat xizmati to‘g‘risidagi qonunni 2017 yil sentyabr oyida qabul qilish rejalashtirilgan edi, ammo bu muddat bir necha bor qoldirilgan edi. Sana 2020 yil 1 yanvar va 2021 yil 1 yanvar edi. May oyining oxirida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxonov prezident davlat xizmatchilarining daromadlari va mol-mulkini dedeklaratsiyailish tizimini joriy etishni tezlashtirish to‘g‘risida ko‘rsatma berganini ma’lum qilgan edi.

С 1 января 2022 года в Узбекистане вводится система обязательного декларирования доходов и имущества государственных служащих, руководителей и заместителей государственных предприятий и учреждений с государственной долей свыше 50%, а также их супругов и несовершеннолетних детей.
Как сообщило Министерство юстиции, это предусмотрено указом президента от 6 июля «О мерах создания среды бескомпромиссного отношения к коррупции, резкого сокращения коррупционных факторов в государственном и общественном управлении и расширения участия общественности в этом направлении».
В соответствии с указом, отказ в предоставлении декларации госслужащими и внесение заведомо недостоверных сведений являются основанием для их отстранения от госслужбы и привлечения к установленной законом ответственности;
С 1 января 2022 года госслужащим также запрещается открывать и владеть счетами, хранить денежные средства, владеть недвижимым и иным имуществом за пределами территории Узбекистана (за исключением государственных служащих, работающих за рубежом, и имущества, приобретенного до поступления на государственную службу).
Документом также устанавливается, что непринятие мер по раскрытию и предотвращению конфликта интересов (ситуация, которая влияет или может повлиять на объективное и беспристрастное выполнение должностным лицом своих обязательств в отношении личных интересов) влечёт за собой ответственность в установленном порядке.
Конкретные требования к вводимой системе будут закреплены в законах «О декларировании доходов и имущества государственных служащих».и «О регулировании конфликта интересов», проекты которых должны быть разработаны в ближайшие месяцы.
Указом также предусмотрена разработка законопроектов, предусматривающих:
- установление в Уголовном кодексе четкого перечня статей, подпадающих под категорию коррупционных преступлений;
- резкое ужесточение наказания за коррупционные преступления вплоть до пожизненного лишения свободы;
- установление ответственности за незаконное обогащение, выявленное при декларировании доходов и имущества;
- установление ограничений на применение смягчающих норм к лицам, совершившим коррупционные преступления.
Проект указа президента о введении системы декларирования доходов был опубликован в июне. Его обсуждение должно было завершиться 8 июля.
Напомним, закон о госслужбе, предусматривающий декларирование доходов, намечалось принять ещё в сентябре 2017 года, но этот срок не раз отодвигался. Назывались сроки 1 января 2020 года и 1 января 2021 года. В конце мая директор Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов сообщил, что президент поручил ускорить внедрение системы декларирования доходов и имущества госслужащих.