App Annie mobil tahlil xizmati ma’lumotlariga ko‘ra mobil VPN`ning ommalashuvi O‘zbekistonda keskin o‘sdi, deya xabar bermoqda Spot. VPN dasturlari App Store`da birinchi ikkita o‘rinni egallamoqda:
Foto: Spot
Google Play`da TOP-3 ta ga kirdi:
2 iyul kuni O‘zbekistonda TikTok, Twitter va «VKontakte» ijtimoiy tarmoqlari faoliyati vaktinchalik cheklangandan so‘ng, VPN`larga qiziqish ortdi (bunga mamlakat tashqarisida bo‘lgan o‘zbekistonliklarning shaxsiy ma’lumotlarini saqlash va qayta ishlash sabab bo‘lgan).
Mazkur holatni grafikdagi dinamikadan ham ko‘rish mumkin — ijtimoiy tarmoqlarning cheklanishidan oldin VPN dasturlari hatto TOP-50 ga ham kirmagan:
So‘nggi marta VPN dasturlarini bunday katta yuklab olish ko‘rsatkichlari 2018 yilda, Facebook va YouTube mamlakatda bloklanganida kuzatilgan edi.
Ijtimoiy tarmoqlarga cheklovlar o‘rnatilgandan so‘ng, turli xil Telegram-kanalalarda O‘zbekistonda VPN`dan foydalanganlik uchun jinoiy javobgarlik borligi to‘g‘risida ma’lumotlar tarqalgan. Ammo bu unday emas.
2018 yilda haqiqatan ham javobgarlik joriy etilgan edi, ammo telekommunikatsiya tarmog‘iga noqonuniy kirish uchun — bu VPN bilan hech qanday aloqasi yo‘q. Shundan so‘ng, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mazkur farqni batafsil bayon qilgan edi.
Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazzoqov 3 iyul kuni yoshlar ko‘proq kitob va gazetalarni o‘qishlari uchun ijtimoiy tarmoqlarni bir oyga yopishni taklif qildi. O‘z navbatida, deputat Rasul Kusherbayev axborot asrida ijtimoiy tarmoqlarni cheklashni kulguli va absurd qaror deb atadi.
2019 yil yozida o‘sha paytdagi prezident Administarsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining direktori Komil Allamjonov Alter Ego loyihasiga bergan intervyusida YouTube i Facebook`ga cheklovlar qo‘yganlar endi «qamoqda» ekanliklarini ta’kidlagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, shu yo‘l bilan ular salbiy ma’lumotlar oqimini kamaytirishga harakat qilishgan.
Komil Allamjonov ta’kidlashicha, internetni o‘chirib qo‘yish orqali hech narsaga erishib bo‘lmaydi. Bundan tashqari, VPN`larning tobora ommalashib borishi ko‘plab kerak bo‘lmagan manbalarga kirish imkoniyatini ochadi va shu bilan xavfsizlik tizimlarini yo‘q qiladi.

В Узбекистане вновь выросла популярность мобильных VPN-приложений, которые используются для доступа к заблокированным сайтам. Об этом сообщает Spot со ссылкой на данные сервиса мобильной аналитики App Annie.
В магазине приложений App Store VPN-сервисы («VPN — Super Unlimited Proxy» и «VPN Proxy Master — Super VPN») заняли два первых места, Telegram опустился на третье.
В Google Play VPN вошёл в ТОП-3 скачиваемых приложений: «SuperNet VPN» — на втором месте, «Secure VPN» — на третьем.
Интерес к VPN в Узбекистане вырос на фоне замедления работы TikTok, Twitter и «ВКонтакте», а также Skype. 2 июля «Узкомназорат» ограничил доступ к этим соцсетям из-за хранения и обработки персональных данных узбекистанцев за пределами Узбекистана.
До ограничения социальных сетей VPN-приложения не входили даже в ТОП-50. Источник: Spot.
В последний раз столь массовое скачивание VPN-программ наблюдалось в 2018—2019 годах, когда в стране блокировалась работа Facebook и YouTube, а также в июле 2020 года во время проблем с доступом к Facebook.
3 июля хоким Наманганской области Шавкатжон Абдуразаков предложил заблокировать соцсети на месяц, чтобы молодёжь больше читала книги и газеты. Депутат Расул Кушербаев назвал ограничение доступа к соцсетям «нелепым и абсурдным решением в век информации».
Летом 2019 года Комил Алламжонов, в то время директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации президента, отмечал, что лица, блокировавшие YouTube и Facebook, теперь «сидят в тюрьме». По его словам, таким образом пытались уменьшить поток негативной информации.
Комил Алламжонов подчеркивал, что отключая интернет, ничего не добиться. Более того, по его мнению, рост популярности VPN открывает доступ ко многим нежелательным ресурсам, разрушая таким образом системы безопасности.
Саша
Какой вообще смысл блокировать соц сети? Толку то нет
Пусть теперь заблокируют все приложения и сайты со словом VPN)).
Если иде вот таких хокимов (https://www.gazeta.uz/ru/2021/07/04/social-network/) будут претворять в жизнь, то скоро на ЕПИГУ будем через VPN заходить(((
когда они Скайп разблокируют? они что реально не понимают что душат ИТ бизнес?
когда закончится политика — бей своих так, чтобы чужие боялись?
Начальники с непонятным упрямством наступают на одни и те же грабли.
Ребята сгб, понятно ваше беспокойство накануне выборов. Но если есть причины кому-то сделать внушение за разную дурь в сетях, то и займитесь ими. Мы-то тут причём, почему мы должны страдать? Понятно, что перекрыть воду легче, чем отремонтировать кран; но на то вам и зарплаты повышают регулярно, чтобы мух на потолке не считали.
Летом 2019 года Комил Алламжонов, в то время директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации президента, отмечал, что лица, блокировавшие YouTube и Facebook, теперь “сидят в тюрьме“. По его словам, таким образом пытались уменьшить поток негативной информации.
А В ЭТОТ РАЗ ВСЁ ЗАКОННО И САЖАТЬ НИКОГО НЕ БУДЕМ))
@Zara5678, тогда все повесили на бывшего председателя СГБ И. Абдуллаева
Ответьте, чем помешал Скайп? Люди в нем работают. Это не соцсеть. Сколько можно вставлять палки в колёса IT-специалистам? Ретрограды.
@R. Lewine, На счёт скайпа согласен, скайп нужен для бизнеса.
Потом не удивляйтесь, что народ все воспринимает негативно — от властей ничего хорошего не видишь, сплошные запреты, блокировки и ограничения — прав, свобод, заработка, возможностей для работы.