Bugun, 1 iyul kuni taxminan soat 12:50 da Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli Sho‘rtan bosh inshootidagi Gazdan propan-butan aralashmasi ajratib olish 2-sonli qurilmasida yong‘in sodir bo‘ldi, deya xabar qildi «O‘zbekneftgaz» matbuot xizmati.
FVV ma’lumotlariga ko‘ra, yong‘inni o‘chirishda 10 ta yong‘in qutqaruv ekipaji ishtirok etdi. Yong‘in to‘liq bartaraf etilgan.
Ammo ushbu hodisa oqibatida korxonada faoliyat yuritgan 1 nafar fuqaro vafot etgan. Shuningdek, sexning 2 nafar ishchi-xodimi yengil tan jarohati olib, ularga ambulator tibbiy yordami ko‘rsatilgan hamda uyiga javob berildi.
Hozirgi vaqtda yong‘inni bartaraf etish maqsadida tezkorlik bilan «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi boshchiligida «Ishchi guruh» tashkil etildi va voqea joyida bo‘lib, avariyaviy holatni bartaraf etish ishlari olib borildi.

Сегодня, 1 июля, примерно в 12:50 часов на установке №2 по выделению пропан-бутановой смеси на головном сооружении Шуртан, принадлежащем Шуртанскому нефтегазодобывающему управлению в Кашкадарье, произошло возгорание, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
По данным МЧС, в тушении пожара приняли участие 10 пожарно-спасательных расчетов. Пожар был полностью потушен, однако жертв в результате инцидента избежать не удалось.
Погиб один сотрудник предприятия. Еще двое рабочих получили легкие травмы, им оказали помощь и отправили домой.
Создана рабочая группа во главе с председателем правления «Узбекнефтегаза». Причина пожара и материальный ущерб выясняются.