Antoniu Guterrish o‘z chiqishida «yangi davr boshlanishida» BMTda o‘zgarishlarga erishishga va’da berdi. «Biz haqiqatda burilish oldida turibmiz, oldimizda jiddiy tanlov turibdi. Biz hozir o‘z tanlovimizni qilib, tariximizni yozyapmiz. Har narsa bo‘lishi mumkin — yoki doimiy inqiroz, yoki barchamiz uchun yanada yashilroq, xavfsizroq va yaxshiroq kelajak istiqboli».
U pandemiya insoniyatning umumiy zaifligi, o‘zaro bog‘liqligi va yaxshiroq kelajakka olib keladigan kollektiv harakatlarni amalga oshirishdagi mutlaq zaruriyatni namoyon qilganligini qayd etdi.
Antoniu Guterrish COVID-19 pandemiyasining og‘ir oqibatlariga ham to‘xtalib o‘tdi. «Millionlab oilalar o‘z yaqinlarini yo‘qotishdi. Dunyo BMT tashkil topganidan buyon eng ulkan xatarlardan biri bilan to‘qnashdi. Biz pandemiya jamiyatlarimizda zaif nuqtalarni namoyon qilganligini ko‘rdik», — dedi u.
114 million ish o‘rinlari yo‘qotildi, va 55%dan ortiq dunyo aholisi ijtimoiy himoyadan mahrum bo‘ldi. 20 yil ichida birinchi marotaba kambag‘allik masshtablari kengayishi ehtimoli paydo bo‘ldi. 2020 yilda 119dan 124 milliongacha qo‘shimcha odamlar qashshoqlik darajasiga tushib qoldi. Inqiroz davrida keskin tengsizlik ko‘proq daromad darajasi past bo‘lgan davlatlarda namoyon bo‘ldi, aholining eng zaif qatlamlari, shu jumladan ayollar ham aziyat chekishdi, deya ta’kidladi BMT bosh kotibi.
«Inqirozdan chiqish va ijtimoiy-iqtisodiy tiklanish adolatliroq bo‘lishini ta’minlash juda muhim» — deya qo‘shimcha qildi u.
BMT rahbari iqlim o‘zgarishi, bio xilma-xilliklarning kamayishi, atrof-muhitning ifloslanishi, o‘sib borayotgan tengsizlik, inson huquqlari himoyasi, raqamli tafovut, mojarolar va yangi pandemiyalar ehtimoli kabi muammolar haqida eslatib o‘tdi.
U resurslar va texnologiyalarni adolatli bo‘lib olish, shuningdek davlatlar o‘rtasida ishonchni tiklashga erishishga chaqirdi.
«Katta va kichik xalqlar o‘rtasida ko‘priklar barpo etish va ishonchning mustahkamlanishiga erishish maqsadida ishonchning o‘sishini ta’minlash uchun barcha narsani qilaman», — dedi BMT rahbari.
Antoniu Guterrish BMT bosh kotibi lavozimiga 2017 yil 1 yanvar kuni kirishgan. Uning nomzodi Portugaliya tomonidan ko‘rsatilgan. 2005−2015 yillar mobaynida 10 yil u BMTning qochqinlar masalalari bo‘yicha Oliy komissari lavozimida faoliyat yuritgan.
Antoniu Guterrish 1949 yil 30 aprel kuni Lissabonda tug‘ilgan. U Oliy texnika institutida muhandislik ishi va fizikani o‘rgangan. 1974 yilda u Sotsialistik partiyaning a’zosi bo‘lgan. Sotsialistik partiyaning bosh kotibi lavozimiga saylanganidan uch yil o‘tib 1995 yilda Portugaliyaning bosh vaziri bo‘lgan.

18 июня Генеральная ассамблея ООН по рекомендации Совета безопасности назначила действующего генерального секретаря Антониу Гутерриша на второй пятилетний срок — с 1 января 2022 года по 31 декабря 2026 года. Об этом сообщает Центр новостей ООН.
Антониу Гутерриш в своём выступлении пообещал добиваться преобразований в ООН «на пороге новой эры»: «Мы действительно находимся на перепутье, перед нами стоит серьезный выбор. Парадигмы меняются. Старые постулаты ниспровергаются. Мы пишем свою историю, делая свой выбор прямо сейчас. Может произойти разное — либо распад и постоянный кризис, либо прорыв и перспектива более зелёного, безопасного и лучшего будущего для всех».
Он подчеркнул, что пандемия выявила общую уязвимость человечества, взаимозависимость и абсолютную необходимость в коллективных действиях, которые приведут к лучшему будущему.
Антониу Гутерриш напомнил о тяжелых последствиях пандемии COVID-19. «Миллионы семей потеряли своих близких. Мир столкнулся с одной из величайших угроз со времени основания ООН. Мы увидели, что пандемия выявила слабые места и трещины в наших обществах», — сказал он.
Было потеряно 114 миллионов рабочих мест, и более 55% населения мира осталось без какой-либо социальной защиты. Впервые за 20 лет возникла вероятность того, что увеличатся масштабы бедности. В 2020 году в крайней нищете оказались дополнительно от 119 до 124 миллионов человек. В период кризиса проявления вопиющего неравенства в наибольшей степени сказались на странах с низким уровнем доходов, пострадали самые уязвимые слои населения, в том числе женщины, отметил генсек ООН.
«Крайне важно обеспечить, чтобы выход из кризиса и социально-экономическое восстановление были более справедливыми», — добавил он.
Глава ООН напомнил о проблемах, связанных с изменением климата, сокращением биоразнообразия, загрязнением окружающей среды, растущим неравенством, защитой прав человека, цифровым разрывом, конфликтами и вероятностью новых пандемий.
Он высказался за справедливое распределение ресурсов и технологий, а также призвал добиваться возрождения доверия между государствами.
«Я сделаю все возможное, чтобы обеспечить рост доверия между народами, большими и малыми, чтобы наводить мосты и неустанно добиваться укрепления доверия», — подчеркнул руководитель ООН.
Антониу Гутерриш вступил в должность генерального секретаря ООН 1 января 2017 года. Он был номинирован Португалией, гражданином которой является. На протяжении 10 лет — с 2005 по 2015 год — он занимал пост Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Антониу Гутерриш родился 30 апреля 1949 года в Лиссабоне. Он изучал инженерное дело и физику в Высшем техническом институте, а также работал преподавателем в вузе. В 1974 году вступил в Социалистическую партию. В 1995 году, спустя три года после избрания на пост генерального секретаря Соцпартии, стал премьер-министром Португалии.