Samarqand viloyati prokuraturasi tomonidan Samarqand shahridagi «Minsk» xiyobonida noqonuniy qurilish holati bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, deb xabar qildi idora matbuot xizmati.
Viloyat hokimligi prokuratura organlariga Samarqand shahrining Minsk ko‘chasida «Taunxaus» uslubidagi uy-joylar, bolalar bog‘chasi va savdo binolarini qurish uchun ruxsatnomalar holati to‘g‘risidagi hujjatlarni taqdim etdi.
Hujjatlarni o‘rganish natijalariga ko‘ra prokuratura Jinoyat kodeksining tegishli moddalariga binoan qurilish uchun ruxsatnoma asosida hujjatlarni qalbakilashtirish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atdi.
Muammo nimada?
Foto: Timur Sattarov.
«Ya — Samarkandets» guruhidagi xabarda yozilishicha, samarqandliklar hokimning 2020 yil 27 oktyabrdagi qarori bilan 1,77 gektar maydonda «Taunxaus» uslubidagi ikki qavatli turar-joy binolari, bolalar bog‘chasi va savdo binolarini qurishni boshlagan «Mexr nur omad baraka» kompaniyasining xatti-harakatlari to‘g‘risida bir necha bor hokimiyat, prokuratura, viloyat bosh arxitektoriga murojaat qilishgan.
Samarqand shahar kengashi deputati Shoxruxbek Alibekovning ma’lum qilishicha, shaharda uchta xiyobon bor — «Universitet xiyoboni», Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti oldidagi xiyobon va «Minsk» xiyoboni.
Uning so‘zlariga ko‘ra, quruvchi kompaniya noqonuniy ravishda qurilish ishlarini olib bormoqda. Kompaniya qurilish uchun asos sifatida «ToshkentboshplanLITI» DUK xulosasini ko‘rsatdi, ammo faollar va deputat institutga yuborilgan so‘rov orqali hujjatning haqiqiy emasligini aniqlashga muvaffaq bo‘lishdi. Quruvchi kompaniyaga taqdim etilgan ikkinchi «ToshkentboshplanLITI» hujjati ham bekor qilindi.
Xususan, «ToshkentboshplanLITI», 2020 yil noyabr oyi oxirida Samarqand viloyati bosh arxitektorining xatiga javoban, shaharning bosh rejasiga binoan «xiyobon saqlab qolingani va uni qayta tiklash hamda obodonlashtirish ishlari olib borilishi kerakligini ma’lum qilgan».
«Hudud bino qurilishiga mo‘ljallanmagan. Xiyobon bo‘yidagi yo‘llar aholiga qulaylik yaratish maqsadida kommunal tarmoqlar va piyodalar yo‘llari qurilishiga moslashtirilmoqda. Shuningdek, institutga ko‘rib chiqilayotgan hududda biron bir obyektni joylashtirish uchun hujjat kelib tushmagani to‘g‘risida ma’lum qilamiz», — deyiladi xatda.
Foto: Shoxruxbek Alibekov.
Samarqand viloyati Qurilish bosh boshqarmasi boshlig‘i Laziz Xamidov 2 mart kuni qurilishni darhol to‘xtatib qo‘yishni talab qilib, «Mexr nur omad baraka» kompaniyasi direktori, Samarqand viloyati hokimning o‘rinbosari, Samarqand hokimi va Samarqand shahar prokuraturasiga xatlar yuborgan.
Laziz Hamidov bir oy o‘tgach, ogohlantirishga qaramay, qurilish ishlari davom etayotgani va bu fuqarolarning noroziligiga sabab bo‘layotganini ta’kidladi. U Samarqand hokimi va shahar prokuraturasidan qurilishni to‘xtatishda amaliy yordam ko‘rsatishni va tegishli choralarni ko‘rishni iltimos qildi.

Прокуратура Самаркандской области возбудила уголовное дело по факту незаконного строительства на Минском бульваре в Самарканде, сообщила пресс-служба ведомства.
Хокимият области предоставил в прокуратуру документы о статусе разрешений на строительство жилья в стиле «Таунхаус», детского сада и коммерческих зданий на Минской улице в Самарканде.
По итогам изучения документов прокуратура возбудила уголовное дело по статьям УК по факту подделки документов о разрешении на строительство.
В чём проблема
Фото: Тимур Саттаров.
Согласно публикации в группе «Я — Самаркандец», жители Самарканда неоднократно обращались в хокимият, прокуратуру, к главному архитектору области по поводу действий компании «Мехр нур омад барака», которая на основе решения хокима города от 27 октября 2020 года начала строительство двухэтажных жилых зданий в стиле «Таунхаус», детского сада и коммерческих зданий на площади 1,77 га и планирует постройки и на территории бульвара.
Депутат Самаркандского городского кенгаша Шохрухбек Алибеков сообщил, что в городе есть три бульвара — Университетский бульвар, бульвар рядом с Самаркандским государственным архитектурно-строительным институтом (СамГАСИ) и Минский бульвар.
По его словам, застройщик ведёт строительство незаконно. Компания указала в качестве основания для строительства заключение ГУП «ТошкентбошпланЛИТИ», но активистам и депутату через запрос в институт удалось выяснить, что документ не является действительным. Второй документ «ТошкентбошпланЛИТИ», предоставленный застройщиками, также был аннулирован.
В частности, «ТошкентбошпланЛИТИ» в ответ на письмо главного архитектора Самаркандской области в конце ноября 2020 года заявил, что согласно генплану города «бульвар сохраняется и подлежит восстановлению и озеленению».
«Территория не предусмотрена под размещение застройки. Автодороги вдоль бульвара приводятся в соответствии с учётом прокладки инженерных коммуникаций и тротуаров для удобства жителей. Также ставим в известность, что документы на размещение каких-либо объектов на рассматриваемой территории в институт не поступали», — говорится в письме.
Фото: Шохрухбек Алибеков.
Начальник Главного управления строительства Самаркандской области Лазиз Хамидов в письме от 2 марта потребовал немедленно приостановить строительство и разослал письма директору компании «Мехр нур омад барака», замхокима Самаркандской области, хокиму Самарканда и прокуратуре Самарканда.
Лазиз Хамидов спустя месяц отметил, что несмотря на предупреждение, строительные работы продолжаются, что вызывает недовольство граждан. Он попросил хокима Самарканда и прокуратуру города помочь остановить строительство и принять меры.
Жители махалли против строительных работ на территории бульвара. Фото: Тимур Саттаров.
Блогер Тимур Саттаров 9 июня сообщил, что вопрос сохранения Минского бульвара поднимается уже шесть месяцев. Один из жителей заявил, что хоким области Эркинжон Турдимов посещал махаллю в конце мая и поручил приостановить строительные работы на территории рядом с бульваром. После короткого перерыва застройщик снова начал работы.
В итоге прокуратура возбудила уголовное дело.
Территория Минского бульвара в мае 2013 года, в апреле 2020 года и октябре 2020 года. Фото: Google Earth.