Yuliy Yusupov Facebook`dagi sahifasida energetika sektorida islohotlar qachon boshlanishiga oid savol bilan yuzlanib, sohada o‘zgarish qilish zarur bo‘lgan takliflarni bildirgan edi. Erkin energiya ta’minoti bozorini yaratish, elektr energiya importini liberalashtirish, elektr stansiyalarini xususiylashtirish, elektr va gaz chakana savdosida raqobatni kuchaytirish va boshqalar shular jumlasidan.
Mazkur postga quyi palata deputati Nodir Jumayev munosabat bildirdi. Uning fikrlari palata rasmiy saytida «Tahlilsiz tanqid — changga qurilgan qasr kabidir!» sarlavhasi ostida e’lon qilingan.
«Uning (Yuliy Yusupovning — tahr.) fikrlari va takliflarini o‘qib, kishi taajjubga tushadi. Go‘yoki, sohada hech qanday islohotlar amalga oshirilmayotgandek. Yoki bo‘lmasa, 4 yil oldingi energiya ta’minoti bilan bog‘liq haqiqiy holatni bilmagandek», — deya ta’kidlagan deputat.
Nodir Jumayev 2021 yil 12 fevral kuni jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan «Elektr energetikasi sohasini isloh qilishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi prezidenti qarori loyihasiga e’tibor qaratgan.
Mazkur hujjat bilan quyidagi vazifalarni o‘zida aks ettirgan O‘zbekiston energetika bozori regulyatori tashkil etilishi belgilanmoqda:
• energetika sohasida davlat ulushini kamaytirish, xususiy investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratilishini ta’minlash hamda elektr energiyasini yakuniy iste’molchilarga yetkazib berish narxlarining asossiz oshishining oldini olish;
• energetika sohasida raqobatli bozorni shakllantirishni tashkillashtirish;
• elektr energiyasi tariflarini shakllantirishda aholining kam ta’minlangan va himoyaga muhtoj qatlamlarini ijtimoiy himoya qilishga oid normalarni joriy etish;
• xalqaro biznes amaliyotiga muvofiq, tabiiy va suyultirilgan gaz savdosini erkinlashtirish va xizmatlar sifatini yaxshilash.
Eslatib o‘tamiz, mazkur hujjat hozircha qabul qilinmagan.
«Umuman olganda, energiya resurslari va undan foydalanish bilan bog‘liq muammolarning tizimli ravishda o‘z yechimini topayotganini barchamiz o‘z hayotimizda ko‘rib, guvohi bo‘layapmiz. Bundan 4−5 yil oldin mamlakatimizning deyarli barcha hududlarida soatlab, jadval asosida elektr energiyasidan uzib qo‘yilishiga deyarli barham berildi», — dedi xalq vakili. Uning qo‘shimcha qilishicha, iste’mol qilingan energiya uchun to‘lovning zamonaviy va shaffof tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Ma’lumot o‘rnida, O‘zbekistonda anomal issiq ob-havo (3−7 iyun) kuzatilishi bilan bir vaqtda ijtimoiy tarmoqlarda elektr uzilishilari haqida xabarlar tez-tez tarqalib turdi. Umumiy ovqatlanish sohasidagi ayrim tadbirkorlar elektr uzilishi sabab mahsulotlarning buzilib qolayotganini ham ma’lum qildi. Energetika vazirligi esa elektr tarmog‘idagi uzilishlar 1−3 iyun kunlari kuchli shamollar, shuningdek, haroratning sezilarli darajada oshishi tufayli elektr energiyasi iste’molining keskin oshishi bilan bog‘liqligini qayd etdi.
«Joriy uzilishlar esa, uzoq yillar davomida to‘planib qolgan muammolarning oqibatidir. Ko‘rilayotgan chora-tadbirlar sohada yaqin vaqtlar ichida o‘zining ijobiy samaralarini beradi, albatta», — dedi Nodir Jumayev.
Energetika sohasidagi islohotlar borasida quyi palata deputati Farhod Zayniyev ham o‘z fikrlarini bildirgan.
«Energetikani rivojlantirishga doir jamoatchilik fikrini fuqarolarning energiya ta’minoti muammolarining o‘tkirligi va dolzarbligi haqidagi tasavvurlari shakllantiradi. Shu bilan birga, ba’zi fuqarolar energiya tanqisligi muammosi haqida shunchalik „tashvishdaligidan“ o‘zining yuzaki hukmlariga asoslanib fikr yuritishga harakat qilishmoqda», — dedi u.
«Elektr yenergiyamiz tizimi asosan o‘tgan asrda qurilgan, amalda modernizatsiya qilinmagan issiqlik elektr stansiyalaridan iborat yekanligini inobatga olsak, energiya taqchilligi muammosi uzoq vaqt mavjud bo‘lganligi sir emas, — deya ma’lum qildi deputat. — Bugungi kunga kelib issiqlik elektr stansiyalarining ishlab chiqarish quvvati o‘rnatilganlarning taxminan 60 foizini tashki qiladi. Shu bilan birga, aholi va tadbirkorlik subyektlarining soni ortishi tufayli energiya iste’moli barqaror o‘sib bormoqda».
Deputat keltirgan ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunga kelib, O‘zbekistonda yillik elektr energiya ishlab chiqarish hajmi 68,5 mlrd kVt.soatni, talab esa 71 mlrd kVt.soatni tashkil etadi. Kamomad qo‘shni davlatlardan import hisobiga qoplanadi. U o‘tgan 3−4 yil mobaynida energetika sohasidagi vaziyat «sezilarli darajada yaxshilanganini» qo‘shimcha qilgan.
«Agar 2018 yilda elektr energiyasini ishlab chiqarish 62,8 mlrd. kVt.soatni tashkil qilgan bo‘lsa, 2020 yilga kelib mavjud tizimlar quvvatini modernizatsiya qilish va quvvatini oshirish tufayli 68,5 mlrd. kVt. soatga ortdi», — deya ta’kidladi Farhod Zayniyev.
«Bir necha yil avval, ayniqsa, hududlarda eng dolzarb muammolardan biri elektr energiyasi taqchilligi va yetishmasligi bo‘lgani barchamizni yodimizda. Elektr energiyasini butun yil davomida, ba’zan bir necha sutkagacha o‘chirishar edi. Bunaqa sharoitda investitsiyalarni jalb qilish u yoqda tursin, tadbirkorlikni rivojlantirish masalasi haqida gap bo‘lishi ham mumkin emas edi. Hozir bunday muammolar yo‘q, mamlakatning eng chekka hududlari ham elektr energiyasi ta’minlanmoqda», — dedi deputat.
Shunga qaramasdan, u «ba’zi muammolar tezda hal qilinmayotgani va bugungi kunda elektr energiyasi ta’minotida kichik uzilishlar mavjud"ligini tan olgan.
«Men elektr energiyasi ta’minoti sifati bilan bog‘liq vaziyat dinamikasi va hukumatning energetika sektorida olib borayotgan islohotlarining shaffofligi mazkur soha barqaror yaxshilanayotganidan dalolat beradi, deb hisoblayman», — deya yakunladi Farhod Zayniyev.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020 yil 29 dekabr kuni parlamentga qilgan murojaatida 2021 yilda O‘zbekistonda davlat va xususiy elektr stansiyalari va iste’molchilar ishtirokida ulgurji elektr energiyasi bozorini shakllantirish, shuningdek, suyultirilgan gaz olib kirish bo‘yicha tabiiy gaz ta’minoti va bojlar monopoliyasini bekor qilish boshlanishini ma’lum qilgan edi.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса выступили с критикой поста экономиста Юлия Юсупова относительно энергетической реформы.
В этом посте Юлий Юсупов задает вопрос, когда начнется реформа энергетического сектора, и предлагает свое видение необходимых в сфере изменений: создание свободного рынка энергоресурсов, либерализация импорта электроэнергии, приватизация электростанций, создание конкуренции в розничной продаже электроэнергии и газа и другие.
На пост отреагировал депутат Законодательной палаты Нодир Жумаев. Его мнение по этому вопросу опубликовано на сайте нижней палаты парламента под заголовком «Критика без анализа подобна башне из пыли!»
«Читая его (Юлия Юсупова — ред.) мнения и предложения, поражаешься. Будто никаких реформ в этой области не проводится. Или же как будто 4 года назад мы не знали реальной ситуации с электроснабжением», — заявил депутат.
Нодир Жумаев обратил внимание на проект постановления президента Узбекистана «О дополнительных мерах по реформированию электроэнергетики», опубликованный для обсуждения 12 февраля 2021 года. Этот документ предусматривает создание регулятора энергетического рынка Узбекистана с основными задачами:
- снижение доли государства в энергетике, обеспечение благоприятных условий для привлечения частных инвестиций и недопущение необоснованного увеличения стоимости поставки электроэнергии конечным потребителям;
- формирование конкурентного рынка в области энергетики;
- введение норм социальной защиты малообеспеченных и уязвимых слоев населения при формировании тарифов на электроэнергию;
- либерализация торговли природным и сжиженным газом и другое.
Отметим, что этот документ еще не подписан.
«В целом, все мы на собственном опыте видим и являемся свидетелями того, что проблемы, связанные с энергоресурсами и их использованием, систематически решаются. Сегодня практически ликвидированы во всех регионах страны случаи отключения электричества на несколько часов и по графику, которые мы наблюдали 4−5 лет назад», — заявил депутат. Он добавил, что в стране создана «современная и прозрачная система оплаты потребленной энергии».
Отметим, что в период, совпавший с установлением по Узбекистану аномально жаркой погоды (3−7 июня), участились сообщения в социальных сетях об отключениях электричества. Некоторые предприниматели в сфере общепита заявили о порче продуктов по этой причине. Министерство энергетики ответило, что причины перебоев в подаче электричества связаны с сильным ветром 1−3 июня, а также ростом потребления электроэнергии из-за значительного повышения температуры.
«Текущие перебои — это результат накопившихся за годы проблем. И, несомненно, в ближайшее время предпринятые в этой области меры дадут положительный результат», — выразил уверенность Нодир Джумаев.
Мнение по поводу энергетической реформы высказал также депутат Законодательной палаты Фарход Зайниев.
«Общественное мнение касательно развития энергетики формируется восприятиями граждан остроты и актуальности проблем энергообеспечения. При этом некоторые граждане настолько „озабочены“ проблемой нехватки энергоресурсов, что пытаются навязать мнение, опираясь на свои поверхностные суждения», — заявил он.
«С учетом того, что наша система электроэнергии в основном состоит из теплоэлектростанций, построенных в еще прошлом веке, на которых практически не проводилась модернизация, не секрет что проблема дефицита энергии существует достаточно давно, — сообщил депутат. — На сегодняшний день производственные мощности теплоэлектростанций составляют примерно 60% из числа установленных. При этом потребление энергии, за счет роста населения и предпринимательских субъектов, неуклонно растет».
Согласно данным, которые привел депутат, сегодня годовая выработка электроэнергии в Узбекистане составляет 68,5 млрд кВт.ч при потребности в 71 млрд кВт.ч. Дефицит покрывается за счет импорта от соседних стран, отметил он, добавив, что за последние 3−4 года ситуация в энергетической отрасли «заметно улучшилась».
«Если выработка электроэнергии в 2018 году составляла 62,8 млрд кВт.ч, то уже к 2020 году за счет модернизации и увеличения мощностей существующих систем увеличилась до 68,5 млрд кВт.ч», — подчеркнул Фарход Зайниев.
«Все мы помним, что буквально несколько лет назад, одной из актуальных проблем, особенно в регионах, являлась нехватка и отсутствие электроэнергии. Электричество отключали круглый год, порой на несколько суток. В таких условиях и речи не могло быть о развитии предпринимательства, не говоря уже о привлечении инвестиций. Сейчас данных проблем нет, электричеством обеспечены даже в самых крайних регионах страны», — заявил депутат.
Тем не менее, он признал, что «некоторые проблемы быстро не решаются, и на сегодняшний день существуют незначительные перебои с поставкой электричества».
«Я считаю, что динамика ситуации с качеством электроснабжения и прозрачность проводимых реформ правительства в сфере электроэнергетики свидетельствует о стабильном улучшении данной сферы», — заключил Фарход Зайниев.
Напомним, в послании парламенту 29 декабря 2020 год президент Шавкат Мирзиёев анонсировал начало формирования в 2021 году в Узбекистане оптового рынка электроэнергии с участием государственных и частных электростанций и потребителей, а также отмену монополии на поставки природного газа и пошлин на импорт сжиженного газа.