Kuni kecha Namangan viloyatida istiqomat qiluvchi 16 yoshli yigit Toshkent shahrining Olmazor tumanidan oqib o‘tuvchi Damashi kanalida cho‘kib ketdi, deb xabar bermoqda Zamon dasturi.
FVV matbuot kotibi Samandar Hikmatullayevning so‘zlariga ko‘ra, yigit qo‘llarini kanal suvida yuvmoqchi bo‘lganida, bexosdan tushib ketgan. Guvohlar zudlik bilan voqea to‘g‘risida qutqarish xizmatiga xabar berishgan.
«Toshkentda suvda cho‘kish holatlari ko‘pincha boshqa viloyatlardan kelgan — talabalar yoki shu yerda ishlash uchun kelgan fuqarolar bilan sodir bo‘ladi. Buning sabablaridan biri hududning tabiiy geografiyasini yoki suv chuqurligini bilmaslikdir», — dedi FVV matbuot xizmati rahbari.
Shuningdek, Bo‘zsu kanalida cho‘kib ketgan yana bir fuqaro haqida xabar berildi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, erkak cho‘kayotgan qizni ko‘rganida, o‘zini suvga tashlagan. Qiz qutqarib qolingan, biroq erkakning o‘zi suvdan chiqa olmagani aytilmoqda.
Holatlar bo‘yicha, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya xodimlari qidiruv-qutqaruv ishlarini davom ettirmoqdalar.

На днях в канале Дамаши, протекающем через Алмазарский район Ташкента, утонул 16-летний житель Наманганской области, сообщила программа Zamon телеканала Sevimli.
По словам пресс-секретаря МЧС Самандара Хикматуллаева, молодой человек спустился к каналу, чтобы помыть руки, и по неосторожности упал в воду. Очевидцы оперативно сообщили о произошедшем в службу спасения. В настоящее время продолжаются поисково-спасательные работы.
«В Ташкенте случаи утопления чаще происходят с жителями других областей — студентами или гражданами, приехавшими в столицу работать. Одна из причин — незнание природной географии территории или глубины воды», — сказал глава пресс-службы МЧС.
В эфире телеканала также сообщили о поисках другого человека, который утонул в канале Бозсу. По предварительным данным, мужчина увидел тонущую девушку и бросился в воду. Её удалось спасти, но сам мужчина не смог выбраться из воды, говорится в репортаже.