O‘zbekiston koronavirus pandemiyasi sababli 2021 yilga qoldirilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining uchinchi maslahat uchrashuvining yuzma-yuz formatda o‘tkazilishini kutmoqda, deya ma’lum qildi O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Markaziy Osiyo davlatlar rahbarlarining uchinchi maslahat uchrashuvi dastlab 2020 yilning avgustida Bishkekda o‘tkazish rejalashtirilgan edi, biroq COVID-19 koronavirusi pandemiyasi sababli avval kuzga, so‘ngra 2021 yilga qoldirildi. Keyinroq O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mahalliy OAVga bergan intervyusida sammitning 2021 yil Turkmanistonda bo‘lib o‘tishi mumkinligini ma’lum qildi.
«Ushbu yo‘nalishdagi ishlar davom etmoqda. Ammo eng ahamiyatlisi, biz uchrashuvning yuzma-yuz formatda bo‘lib o‘tishini ta’minlash ustida ish olib bormoqdamiz. Onlayn format ko‘zda tutilayotgani yo‘q», — dedi Sherzod Asadov brifingda uchinchi uchrashuvning ehtimoliy muddatlari haqidagi savolga javob berar ekan.
O‘zbekiston prezidenti matbuot kotibi pandemiya shart-sharoitlari bugungi kunda navbatdagi sammitning joyi va vaqtini aytishga imkon bermayoganini ta’kidladi.
«Biz hamkorlarimiz bilan bir yildan buyon navbatdagi uchrashuvga tayyorlanmoqdamiz. Imzolash uchun juda keng va zalvorli hujjatlar paketi tayyorlanmoqda», — deya qo‘shimcha qildi davlat rahbari matbuot kotibi.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi 2018 yilning martida Qozog‘iston poytaxti Nursultonda, ikkinchisi esa 2019 yil noyabrida Toshkentda bo‘lib o‘tgan edi.

Узбекистан рассчитывает, что третья консультативная встреча глав государств Центральной Азии, ранее планировавшаяся в 2020 году, состоится в очном формате, заявил в понедельник пресс-секретарь президента Узбекистана, замглавы его администрации Шерзод Асадов.
Третья консультативная встреча глав государств Центральной Азии первоначально была запланирована на август 2020 года в Бишкеке, затем саммит был перенесен на осень, но из-за пандемии коронавируса COVID-19 был отложен на этот год. Позднее министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов заявлял в интервью местным СМИ, что саммит может состояться в 2021 году в Туркменистане.
«Работа в этом направлении продолжается. Но самое немаловажное, что мы работаем над тем, чтобы эта встреча состоялась в очном формате. Формат онлайн не рассматривается», — сказал Шерзод Асадов на брифинге, отвечая на вопрос о возможных сроках третьей встречи.
Пресс-секретарь главы Узбекистана отметил, что условия пандемии не позволяют сегодня назвать место и время очередного саммита.
«Мы совместно с нашими партнерами уже на протяжении года готовимся к очередной встрече. Готовится очень широкий и солидный пакет документов, который будет подписан», — добавил пресс-секретарь президента.
Напомним, первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии состоялась в марте 2018 года в столице Казахстана Нур-Султане, вторая — в ноябре 2019 года в Ташкенте, где был принят регламент их проведения — один раз в год.