Suriyada prezident saylovlari 26 may kuni bo‘lib o‘tdi. Ularda amaldagi davlat rahbari Bashar Asad yutib, 95,1 foiz ovozga ega bo‘ldi. Saylovchilar ishtiroki 78 foizni tashkil qildi, 14 mlndan ortiq fuqaro o‘z xohish-irodasini erkin bildirishda qatnashdi, deya xabar bermoqda RIA Novosti.
Saylovlarda 12 mingdan ortiq saylov uchastkalari ertalab soat yettidan yarim tungacha ishladi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ovoz berish barcha viloyatlarda qonunbuzarliksiz o‘tgan.
G‘alabadan keyin Bashar Asadning o‘zi mamlakat tarixida yangi bosqichni e’lon qildi.
«Keling, ertadan Suriya qanday bo‘lishi kerak bo‘lsa, shunday barpo etish umidini kuchaytirish uchun ish bosqichini boshlaylik», — deyiladi uning saylovoldi shtabi bayonotida. Shuningdek, u halok bo‘lgan suriyaliklarni yod olib, yaradorlarga sog‘ayib ketishni tiladi.

В Сирии 26 мая прошли президентские выборы. На них победил действующий глава государства Башар Асад, набрав 95,1%. Явка избирателей составила 78% в волеизъявлении приняли участие свыше 14 миллионов граждан, сообщило РИА Новости.
На выборах работали более 12 тысяч избирательных участков работали с семи часов утра до полуночи. По официальным данным, голосование прошло во всех провинциях без нарушений.
Сам Башар Асад после победы объявил о новом этапе в истории страны. «Давайте с завтрашнего дня начнём этап работы для укрепления надежды на строительство Сирии такой, какой она должна быть», — говорится в заявлении его предвыборного штаба. Он также почтил память погибших сирийцев и пожелал выздоровления раненым.
Башар Асад занимает президентский пост с 2000 года и избран на ещё один семилетний срок. На предыдущих выборах в 2014 году он набрал более 88% голосов.