Keyingi besh yil ichida o‘rtacha yillik harorat sanoatgacha bo‘lgan davrdagi (1860−1900 yillarga qadar) ko‘rsatkichlarga qaraganda kamida bir darajaga yuqori bo‘ladi. Shu bilan birga, kamida bir yil davomida 2016 yili kuzatilgan harorat rekordi yangilanadi. Meteorologlar bunga 90% amin ekanliklarini ta’kidlashmoqda.
Katta ehtimol bilan, ya’ni 40% ehtimolga ko‘ra, yaqin yillarda harorat vaqtincha 1,5 darajaga ko‘tariladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 2021−2025 yillarda yuqori kengliklarda va Sahelda havo namroq bo‘lishi mumkin va Atlantikada esa tropik siklonlari tez-tez uchraydigan holatga aylanadi.
«Bu oddiy statistika emas. Haroratning ko‘tarilishi muzning tezroq erishiga, dengiz sathining ko‘tarilishiga, tez-tez issiqlik to‘lqinlari kuzatilishi hamda boshqa keskin ob-havo hodisalarining kelib chiqishini anglatadi. Shuningdek, bu oziq-ovqat ishlab chiqarishga, barqaror rivojlanish, inson salomatligi va atrof-muhitga tobora jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda», — dedi XMT Bosh kotibi Peteri Taalas.
Klimatologlarning prognozlari bizni iqlim o‘zgarishlariga moslashish masalasiga jiddiy qarashga majbur qiladi. Xalqaro Meteorologlar Tashkiloti 193 nafar a’zolarining faqat yarmidagina ob-havoning keskin ta’sirini, shu jumladan, sog‘liqni saqlash, suv, qishloq xo‘jaligi va qayta tiklanadigan energiya kabi zaif sohalarga ta’sirini kamaytirish uchun zarur bo‘lgan erta ogohlantirish xizmatlari mavjud.
Parijdagi iqlim to‘g‘risidagi bitim global harorat ko‘tarilishini bu asrda 1,5 daraja atrofida ushlab turishga qaratilgan bo‘lsa-da, unda ko‘zda tutilgan issiqni kamaytirish bo‘yicha milliy ixtiyoriy majburiyatlar ushbu maqsadga javob bermaydi.
BMTning hisoblashicha, bu yil va noyabr oyida Glazgoda bo‘lib o‘tadigan iqlim o‘zgarishi bo‘yicha muzokaralar iqlim o‘zgarishini to‘xtatish uchun muhim voqea bo‘lishi kutilmoqda.

Всемирная метеорологическая организация (ВМО) прогнозирует рекордно тёплый года за всю историю наблюдений, сообщил Центр новостей ООН.
На протяжении ближайших пяти лет среднегодовая температура как минимум на один градус будет выше доиндустриальных показателей (до 1860−1900 годов). При этом как минимум один год побьёт температурный рекорд 2016 года — в этом метеорологи уверены на 90%.
Велика вероятность — 40% — того, что в какой-то год температура временно увеличится на 1,5 градуса. Эксперты ожидают, что в 2021—2025 годах в регионах высоких широт и Сахеле, скорее всего, будет более влажно, а в Атлантике участятся тропические циклоны.
«Это не просто статистика. Повышение температуры означает ускорение таяния льдов, повышение уровня моря, все более частые периоды жары и другие экстремальные погодные явления, а также все более серьёзные последствия для производства продовольствия, устойчивого развития, здоровья человека и окружающей среды», — подчеркнул генеральный секретарь ВМО Петери Таалас.
Полученные выводы основаны на данных климатологов и систем прогнозирования из ведущих климатических центров по всему миру.
«Это исследование с высоким уровнем научной достоверности показывает, что мы ощутимо и неумолимо приближаемся к порогу, заявленному в Парижском соглашении по изменению климата. Это ещё один тревожный сигнал о том, что миру необходимо ускорить выполнение обязательств по сокращению выбросов парниковых газов и достижению углеродной нейтральности», — добавил Петери Таалас.
Прогнозы климатологов заставляют серьёзно отнестись к вопросам адаптации к изменению климата. Только половина из 193 государств-членов ВМО имеют современные службы раннего предупреждения, которые необходимы для того, чтобы свести к минимуму последствия экстремальных погодных явлений, в том числе в особо уязвимых областях — таких, как здравоохранение, водоснабжение, сельское хозяйство и возобновляемые источники энергии.
Парижское соглашение по климатунаправлено на то, чтобы удержать рост глобальной температуры в этом столетии в пределах 1,5 градусов Национальные добровольные обязательства по сокращению выбросов в настоящем виде не обеспечивают достижения этой цели.
В ООН считают, что этот год и ноябрьские переговоры по изменению климата в Глазго должны стать переломным моментом в сдерживании климатических изменений.