O‘zbekiston va Rossiyaning qishloq xo‘jaligini moliyalashiruvchi yirik banklari «Agrobank» ATB va «Rosselxozbank» AJ o‘rtasida yaqin hamkorlik aloqalari rivojlanmoqda.
Xususan, mazkur bank mas’ullari ishtirokida «Fermerlar maktabi», «Raqamli ekotizim» va «Agrosanoat majmuasining eksport qilishini qo‘llab-quvvatlash» yo‘nalishlari bo‘yicha tajriba almashishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazildi.
«Rosselxozbank» AJ boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari Kirill Levin va «Agrobank» ATB boshqaruv raisi o‘rinbosari Erkin Qahhorov banklararo hamkorlikni rivojlantirishni nazarda tutuvchi memorandumni imzolashdi.
Investitsiya loyihalarini moliyalashtirish, eksport va importni qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligiga bank xizmatlarini ko‘rsatishda zamonaviy ekotizimlarni tadbiq etish bo‘yicha joriy imkoniyatlar va o‘zaro hamkorlikda amalga oshiriladigan istiqbolli yo‘nalishlar atroflicha ko‘rib chiqildi.
Zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda mijozlarga xizmat ko‘rsatish, tashqi savdoni moliyalashtirish, Rossiya va O‘zbekiston rezidentlari o‘rtasida pul o‘tkazmalari va operatsiyalar, NTPRo savdo maydonchasi doirasida konversion operatsiyalarini amalga oshirish uchun korrespondentlik aloqalari o‘rnatildi.

Крупные банки по финансированию сельского хозяйства Узбекистана и России «Агробанк» и «Россельхозбанк» развивают сотрудничество.
При участии ответственных лиц банков состоялся обмен опытом в направлениях «Школа фермеров», «Цифровая экосистема» и «Поддержка экспортной деятельности агропромышленного комплекса».
Первый заместитель председателя правления АО «Россельхозбанк» Кирилл Левин и заместитель председателя правления АКБ «Агробанк» Эркин Каххаров подписали меморандум о развитии межбанковского сотрудничества.
Были подробно рассмотрены вопросы финансирования инвестиционных проектов, поддержки экспорта и импорта, возможности внедрения современных экосистем при предоставлении банковских услуг.
Установлены корреспондентские связи, которые будут способствовать предоставлению услуг клиентам с помощью современных технологий, финансированию внешней торговли, проведению денежных переводов и операций между резидентами России и Узбекистана, конверсионных операций в рамках торговой площадки NTPRo.