Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi 2021 yil aprel oyida O‘zbekistonda ko‘chmas mulk va avtotransport bozorlaridagi o‘zgarishlarni tahlil qildi. Tahlilchilarning hisob-kitoblariga ko‘ra, ko‘chmas mulkka bo‘lgan talab uzoq muddatli tendensiyaga qaytdi. Ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalari soni oshib, mahalliy bozorda rekordlar o‘rnatishi mumkin, lekin narxlarning keskin oshishi kuzatilmaydi, deyiladi «Gazeta.uz»ga taqdim etilgan tahlilda.
Aprelda ko‘chmas mulk bo‘yicha rasmiylashtirilgan shartnomalar soni 20,8 mingtani tashkil etdi, bu esa mart oyiga nisbatan 2,5% ga, 2019 yilning aprel oyiga (16,2 ming) nisbatan 28,1% ga ko‘proqdir. 2020 yilning aprel oyida koronavirus pandemiyasi tufayli bu ko‘rsatkich 2,1 mingga tushib ketgan edi, bu esa fevral oyiga nisbatan 87,6%ga, mart oyiga nisbatan 86,1% ga kam.
Aprelda ko‘chmas mulk oldi-sotdisi bo‘yicha rasmiylashtirilgan shartnomalar soni o‘zgarishi indeksi.
Ko‘chmas mulk bozorining 30%dan ortig‘i Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi. Joriy yilning aprel oyida poytaxtimizda ko‘chmas mulk oldi-sotdisi bo‘yicha tuzilgan shartnomalar soni 6,76 mingtani tashkil etdi, bu mart oyiga nisbatan 9,5%ga ko‘pdir. Shu bilan birga, 2019 yilning shu davriga nisbatan o‘sish 83,4% ni tashkil etdi.
O‘tgan yilning aprel oyida poytaxtimizda bu ko‘rsatkich 214 mingtagacha, fevral oyiga nisbatan 95,8%ga, mart oyiga nisbatan esa 95,4%ga kamaygan edi.
Hududlar kesimida ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalari sonining eng yuqori yillik o‘sish sur’atlari Toshkent (9,5%), Farg‘ona (9,4%), Sirdaryo (5,9%) va Toshkent (3,3%) viloyatlarida kuzatildi.
Ta’kidlanishicha, bu ko‘rsatkich Surxondaryo (13,7%), Jizzax (9,9%) va Navoiy (8,4%) viloyatlarida sezilarli darajada kamaydi.
2021 yilning 1-choragida jami 1578,3 mlrd. so‘mlik ipoteka kreditlari ajratildi. Joriy yilning 1 aprel holatiga ko‘ra ipoteka kreditlari qoldig‘i 29,4 trln. so‘mni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,1 trln. so‘m (yoki 31,8%)ga ko‘p hisoblanadi.
Shundan, 455,5 mlrd. so‘m (ipoteka kreditlari umumiy hajmining 28,8%) Toshkent shahriga, 144,5 mlrd. so‘m (9,1%) Andijon, 127,9 mlrd. so‘m (8,1%) Farg‘ona va 122,9 mlrd. so‘m (7,8%) Surxondaryo viloyatlariga to‘g‘ri keldi.
Yanvar-mart oylarida berilgan ipoteka kreditlari.
Tahlil natijalari shuni ko‘rsatmoqdaki, ipoteka bozorini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar o‘z samarasini bera boshladi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda joriy yilning mart oyi boshidan boshlangan umumiy moliyalashtirish qiymati 1,1 mlrd. dollarga teng uy-joy qurilishi dasturining amalga oshirilishi ko‘chmas mulk bozorini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Shuningdek, qurilish hajmini oshirishning asosiy omili aholining uy-joyga bo‘lgan yuqori talabi bo‘lib qolmoqda, deya qayd etdi mutaxassislar. Ayni vaqtda uy-joy narxining oshishi kutilmayapti, chunki hukumat tomonidan uy-joylar kvadrat metrining narxi 4 million so‘mdan oshmasligini ta’minlash vazifasi qo‘yildi. Xususan, bunga arzon qurilish materiallari bilan ta’minlashni yo‘lga qo‘yish orqali erishish rejalashtirilgan.
Uy-joy qurilishi dasturining amalga oshirilishi qurilish bozorini qo‘llab-quvvatlashga yordam beradi, bu esa o‘z navbatida pandemiyadan keyingi davrda iqtisodiy rivojlanishga qo‘shimcha turtki beradi.

Центр экономических исследований и реформ проанализировал изменения на рынке недвижимости в Узбекистане в апреле. По расчётам аналитиков, спрос на недвижимость вернулся к долгосрочной тенденции. Число сделок будет расти и ставить локальные рекорды на рынке, однако резкого роста цен не будет, говорится в исследовании, предоставленном «Газете.uz».
В апреле количество заключённых в стране договоров на недвижимость составило 20,8 тысячи, что на 2,5% больше, чем в марте. Рост по сравнению с апрелем 2019 года составил 28,1% (16,2 тысячи). Из-за коронавирусной пандемии в апреле 2020 года этот показатель упал до 2,1 тысячи.
Индекс изменения количества оформленных договоров купли-продажи недвижимости в апреле.
На Ташкент приходится более 30% рынка недвижимости. Число заключённых договоров купли-продажи недвижимости в столице в апреле составило 6,76 тысячи, что на 9,5% больше, чем в марте. При этом рост к аналогичному периоду 2019 года составил 83,4%. В апреле прошлого года этот показатель в столице снизился до 214 тысяч.
В региональном разрезе наиболее высокие годовые показатели темпа роста заключённых договоров с недвижимостью зафиксированы в Ташкенте (9,5%), Ферганской (9,4%), Сырдарьинской (5,9%) и Ташкентской (3,3%) областях. Показатель уменьшился в Сурхандарьинской (13,7%), Джизакской (9,9%) и Навоийской (8,4%) областях.
В первом квартале 2021 года ипотечные кредиты выделены на общую сумму на 1,5 трлн сумов. По состоянию на 1 апреля остаток ипотечных кредитов составил 29,4 трлн сумов, что на 7,1 трлн сумов (или на 31,8%) больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Из них 455,5 млрд сумов (28,8% от общего объёма выданных ипотечных кредитов) приходится на Ташкент, 144,5 млрд сумов (9,1%) — на Андижанскую, 127,9 млрд сумов (8,1%) — на Ферганскую и 122,9 млрд сумов (7,8%) — на Сурхандарьинскую область.
Ипотечные кредиты, выданные в январе-марте.
Главным фактором увеличения объёмов стройки остаётся высокая потребность населения в жилье, отмечают эксперты. Одновременно с этим скачка цен на жильё не ожидается, поскольку правительством поставлена задача, чтобы стоимость квадратного метра жилья не превышала 4 млн сумов. Этого планируется достичь посредством обеспечения недорогих стройматериалов.
Реализация программы жилищного строительства также будет поддерживать строительный рынок, что придаст дополнительный импульс экономическому развитию в период постпандемии.