O‘zbekiston prezidenti 20 aprel kuni “Yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va bandligiga ko‘maklashish, ularni ijtimoiy himoya qilish hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi.
Hujjatda yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish va ularni doimiy ish bilan ta’minlashning yangi tartiblari joriy etilmoqda.
Unga ko‘ra, 1 maydan boshlab 2023 yil 1 yanvarga qadar ish beruvchilarga (byudjet tashkilotlari, davlat korxonalari, ustav jamg‘armasi (kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar bundan mustasno) ular tomonidan 25 yoshdan oshmagan xodimlar uchun to‘langan ijtimoiy soliq summasi Davlat byudjetidan to‘liq qaytarib beriladi. Bunda, ijtimoiy soliq summasi yosh xodimlar olti oy davomida uzluksiz mehnat faoliyatini amalga oshirishi sharti bilan yettinchi oydan boshlab qaytariladi.
Bundan tashqari, 1 maydan “Yoshlar daftari"ga kiritilgan yoshlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlash va o‘zini o‘zi band qilishga zarur bo‘lgan asbob-uskunalar va mehnat qurollarini xarid qilish uchun BHMning 40 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda “Yoshlar daftari” jamg‘armalari hisobidan subsidiya ajratiladi.
Xuddi shu kundan “Yoshlar daftari"ga kiritilgan ishsiz yoshlarni ishga qabul qilgan tadbirkorlik sub’ektlariga davlat mulkini ijaraga olishda ijara to‘lovlaridan imtiyozlar taqdim etiladi.
1 iyundan boshlab “Yoshlar daftari"ga kiritilgan tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun bino va inshootlarni ijaraga olgan yosh tadbirkorlarga bir yillik ijara xarajatlarining 30 foizi, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravarigacha bo‘lgan miqdori “Yoshlar daftari” jamg‘armalari hisobidan kompensatsiya qilinadi.
Professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan “Yoshlar daftari"ga kiritilgan yoshlarga ular ishlab-chiqarish yoki xizmat ko‘rsatish korxonalarida amaliyot o‘tagan vaqtida, biroq olti oydan ko‘p bo‘lmagan muddatda professional ta’lim tashkilotlari tomonidan Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravari miqdorida har oylik subsidiya ajratiladi.
Bundan tashqari, 1 iyundan boshlab AT “Xalq banki”, AT “Aloqa bank” va “Mikrokreditbank” ATB tomonidan “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan va sertifikat olgan yoshlarga kompyuter (shu jumladan, O‘zbekistonda ishlab chiqarilmagan) xaridlari uchun BHMning 25 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda iste’mol kreditlari ajratiladi. Bunda, iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlari Davlat byudjetidan Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan kompensatsiya qilinadi.
“Yoshlar daftari"ga kiritilgan yoshlarning xorijiy tillar va umumta’lim fanlari bo‘yicha nodavlat ta’lim tashkilotlarida o‘qish xarajatlarining 50 foizi, biroq umumiy hisobda BHMning 5 baravarigacha bo‘lgan miqdori hamda ular bo‘yicha milliy sertifikatlar olish uchun o‘tkaziladigan imtihonlarni topshirish xarajatlari Yoshlar ishlari agentligiga Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar hisobidan kompensatsiya qilinadi.
“Mehribonlik” uylari tarbiyalanuvchilari hamda “Yoshlar daftari"ga kiritilgan yoshlarning haydovchilik kurslarida o‘qish xarajatlari BHMning 4 baravari miqdorigacha va safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmati badali Davlat byudjetidan Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan qoplanadi.
Xususiy korxona va tashkilotlarga ishga qabul qilingan hamda faoliyat boshlaganiga olti oydan oshmagan “Yoshlar daftari"ga kiritilgan yoshlarni qayta tayyorlov kurslarida o‘qitish bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlarning BHMning 4 baravarigacha bo‘lgan qismi mazkur xususiy korxona va tashkilotlarga Davlat byudjetidan Yoshlar ishlari agentligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan kompensatsiya qilinadi.
1 maydan boshlab yotoqxona bilan qamrab olinmagan va o‘ziga, shu jumladan, ota-onasi (qonuniy vakillari)ga tegishli bo‘lmagan uyda ijara huquqi asosida yashaydigan davlat oliy ta’lim muassasalari talabalarining 60 foiziga ular tomonidan to‘lanadigan oylik ijara to‘lovining 50 foizi Davlat byudjeti hisobidan qoplab beriladi. Bunda ijara to‘lovining qoplab beriladigan qismi Toshkent shahrida — bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravari, qolgan hududlarda — bazaviy hisoblash miqdorining 0,5 baravaridan oshmasligi lozim. Ижара to‘lovining qoplab beriladigan qismi birinchi navbatda ehtiyojmand oila farzandlariga, o‘rnak ko‘rsatgan va faol talabalar uchun qoplab beriladi. Oliy ta’lim muassasalari tomonidan ularning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan ijara huquqi asosida yashaydigan boshqa talabalarga ham oylik ijara to‘lovining bir qismi qoplab berilishi mumkin.
“Xalq banki” hududlarda xotin-qizlarni tadbirkorlikka keng jalb etish, ularni biznesga tayyorlash, maslahat berish va bandligini ta’minlash maqsadida “Yuz ming tadbirkor xotin-qizlar” loyihasini amalga oshiradi.
Loyiha doirasida hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyati, ixtisoslashuvi va boshqa xususiyatlarini inobatga olib, qiymati 33 million so‘mgacha bo‘lgan tayyor biznes-rejalar banki yaratiladi. O‘ttiz yoshgacha bo‘lgan xotin-qizlarning qiziqishlaridan kelib chiqqan holda, mos yo‘nalishlar bo‘yicha (oshpazlik, qandolatchilik, sartaroshlik va boshqalar) malakali mutaxassislar ishtirokida mahorat darslari va o‘quv treninglar tashkil etiladi.
Yoshlar ishlari agentligida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etiladi. Unga Yoshlar ishlari agentligi va uning hududiy bo‘linmalari huzuridagi korxona, muassasa va tashkilotlar ixtiyorida soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar to‘langanidan keyin qoladigan sof foydaning bir qismi ajratiladi.
2021 yilda mazkur farmonda yoshlar bandligiga ko‘maklashish va ularning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish bo‘yicha nazarda tutilgan chora-tadbirlarni moliyalashtirish uchun Yoshlar ishlari agentligiga Davlat byudjetidan qo‘shimcha ravishda 100 milliard so‘m ajratiladi.
1 maydan boshlab dehqon xo‘jaligi faoliyati bilan shug‘ullanayotgan yoshlarni sektor, klaster va fermer xo‘jaliklari rahbarlari tomonidan patronajga olish tizimi joriy qilinadi. Bunda, sektor, klaster va fermer xo‘jaliklari rahbarlari tomonidan “ustoz-shogird” tamoyili asosida yoshlarga ajratilgan yer uchastkalarini o‘zlashtirish, agrotexnik tadbirlarni o‘tkazish, yerlar hosildorligini oshirish, yetishtirilgan mahsulotni realizatsiya qilish va boshqa masalalarda yordam ko‘rsatiladi.
Shuningdek, “Yoshlar daftari"ga kiritilgan dehqon xo‘jaligi faoliyati bilan shug‘ullanayotgan yoshlarga “Yoshlar daftari”, “Temir daftar” hamda “Ayollar daftari” jamg‘armalari hisobidan urug‘liklar va ko‘chatlarni xarid qilish uchun BHMning 8 baravari miqdorigacha subsidiya ajratiladi.
1 iyundan boshlab davlat oliy ta’lim muassasalariga 10 tagacha mahalla fuqarolar yig‘inlari biriktiriladi va davlat oliy ta’lim muassasalari rektorlari tomonidan biriktirilgan mahalla fuqarolar yig‘inlarida yashaydigan uyushmagan yoshlarning ma’naviy dunyoqarashini shakllantirish,
shu jumladan, ularni xorijiy tillar, kompyuter savodxonligi, sport, madaniyat va kitobxonlik to‘garaklariga jalb qilish choralari ko‘riladi.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “Barkamol avlod” bolalar maktablarining tarmoq filiallari tashkil etilib, markazlarda zamonaviy to‘garaklarni ochish, ularni zarur asbob-uskunalar bilan jihozlash, malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining sport zallari va maydonlarida to‘garaklar ochish hamda yozgi ta’til davrida yoshlar o‘rtasida mahallalar, sektorlar va tumanlar miqyosida sport hamda harbiy vatanparvarlik musobaqalarini tashkil etish choralari ko‘riladi.
2021 yil yakuniga qadar Qashqadaryo viloyatida eksperiment tariqasida madaniyat va san’at sohasi vakillari hamda musiqa fani o‘qituvchilariga quyidagilarni nazarda tutgan holda uy sharoitida yoshlar uchun musiqa to‘garaklarini tashkil etishga ruxsat berildi. Ushbu to‘garaklarni tashkil etgan shaxslar madaniyat markazlari tomonidan nota, musiqaga oid adabiyotlar bilan ta’minlanadi hamda ularga tashkiliy va uslubiy jihatdan yordam ko‘rsatiladi. To‘garaklarda ta’lim olganlik uchun to‘lov mahalliy byudjet mablag‘lari va o‘quvchilar tomonidan to‘lanadi. Bunda, to‘garaklar tashkil etgan shaxslarning ish haqi to‘lovlari madaniyat markazlari uchun belgilangan miqdorlardagi badal to‘lovlari va yetmagan qismida mahalliy byudjetning qo‘shimcha manbalari hisobidan to‘lab beriladi.
Choli Qushi
Asalom alekum men soatova sitora jizax viloyatidanman oilaliman 1nafar farzandm bor farzandm yosh hozirda vaqtincha ishszman hojeynmla ham ishlamedla yoshlar daftarga kirish un ariza bergandm oilavy korhona ochip kredit olishmz un yordam bomayapdi hatoki bolalar puli omeyman nma qilshm kk yordam berilar
Xalima Nabiyeva
Assalomualaykum man Nabiyeva Halima Akramovnaman oilaliman 2 nafar farzandim bor bola tarbiyasi bn bantman iwsizman xojayinim wafyor bob iwlidila 2million oyli oladila 2ta bolaga kawa pampers oliwgay. Yetmayapti kotta bolam 2 yow 2 oyli kichkinasi 4 oylik boldi xozirda kichkina bolam kasam pulimiz yoo uy oliwga kridit ajratilmadi bolaladan uy waroitimizziyam qilomayammiz iltimos yordam berila kimga murojat qiliwim kere bolam kasal oldindan rahmat
Зарина Алимова
Assalomu aleykummen Alimova Zarina. Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanidanman. 1992 21-aprelda tugilganman. Meni savolim shundan iboratki; qishlog'imizda ochilga o'quv kurslarida(tikuvchilik, sartaroshlik, qandolatchilik)o'qib sertifikat shu bilan birga oylik stupendiya berilarkan shu to'grisida tushuncha berishlarizni soramoqchi edim

Президент Узбекистана 20 апреля подписал указ «О дополнительных мерах по поддержке предпринимательской деятельности, содействию занятости, социальной защите и содержательной организации свободного времени молодежи».
Документом устанавливается новый порядок вовлечения молодежи в предпринимательство и обеспечения ее постоянной работой.
Согласно ему, с 1 мая на срок до 1 января 2023 года сумма социального налога, уплаченная работодателями (за исключением бюджетных и госорганизаций) за работников не старше 25 лет, полностью возвращается из государственного бюджета при условии, что молодые работники непрерывно проработают в течение шести месяцев.
Кроме того, с 1 мая молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», начнут выдавать субсидии в размере, не превышающем 40-кратного размера базовой расчетной величины (БРВ), для начала предпринимательской деятельности и приобретения оборудования, необходимого для самозанятости.
С этой же даты предприятиям, принявшим на работу безработную молодежь, включенную в «молодежную тетрадь», при взятии в аренду объектов государственной собственности предоставляются льготы по арендной плате.
С 1 июня 30% годовых расходов молодых предпринимателей, включенных в «молодежную тетрадь», по аренде зданий и сооружений для начала их предпринимательской деятельности, но не превышающих 25-кратного размера БРВ, компенсируются за счет фондов по поддержке лиц, включенных в «молодежную тетрадь».
Профессиональные образовательные организации будут выделять ежемесячные субсидии своим учащимся, включенным в «молодежную тетрадь», в период прохождения ею практики на производственных или обслуживающих предприятиях в двукратном размере БРВ на срок не более шести месяцев.
Кроме того, с 1 июня молодежи, успешно окончившей учебные курсы в рамках проекта «Один миллион программистов» и получившей сертификаты, «Народный банк», «Алока банк» и «Микрокредитбанк» начнут выделять потребительские кредиты в размере, не превышающем 25-кратного размера БРВ для приобретения компьютеров. При этом процентные платежи по потребительским кредитам будут компенсированы за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из государственного бюджета.
Расходы молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», по обучению иностранным языкам и общеобразовательным предметам в частных образовательных организациях в размере 50%, но не превышающие пятикратного размера БРВ, а также расходы по сдаче по ним экзаменов для получения национальных сертификатов будут компенсированы за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из государственного бюджета.
Расходы до четырехкратного размера БРВ воспитанников домов «Мехрибонлик «и молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», по обучению на курсах вождения, а также денежный взнос для прохождения службы в мобилизационном призывном резерве возмещаются за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из государственного бюджета.
Часть до четырехкратного размера БРВ расходов молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», принятой на работу на частные предприятия и в организации, с начала трудовой деятельности которой не прошло шести месяцев, связанных с обучением на курсах переподготовки, компенсируется указанным частным предприятиям
и организациям за счет средств, выделенных Агентству по делам молодежи из государственного бюджета.
С 1 мая 60% студентов государственных вузов, не охваченных общежитиями и проживающих в арендованном жилье, возмещается 50% уплачиваемой ими ежемесячной арендной платы за счет государственного бюджета. При этом возмещаемая часть арендной платы не должна превышать однократного размера БРВ в Ташкенте, 0,5-кратного размера БРВ — в остальных регионах. Часть арендной платы возмещается в первую очередь детям из нуждающихся семей, а также отличившимся и активным студентам. Вузы за счет собственных внебюджетных средств могут возмещать часть ежемесячной арендной платы также другим студентам, проживающим на основе права аренды.
«Народный банк» запустит проект «Сто тысяч женщин-предпринимателей» для широкого вовлечения в предпринимательство, подготовки к бизнесу, предоставления консультаций и обеспечения занятости женщин в регионах.
В рамках проекта предусматривается создание банка готовых бизнес-планов стоимостью до 33 млн сумов с учетом социально-экономического потенциала и специфики регионов, организация мастер-классов и учебных тренингов исходя из интересов женщин в возрасте до 30 лет (кулинария, кондитерское дело, парикмахерское искусство и других).
В Агентстве по делам молодежи создается Фонд по поддержке государственной молодежной политики. В нем будут аккумулированы средства, выделяемые из государственного бюджета и часть чистой прибыли, остающейся в распоряжении предприятий, учреждений и организаций при Агентстве по делам молодежи.
На финансирование мер по содействию занятости и усилению социальной защиты молодежи Министерство финансов выделит из государственного бюджета на 2021 год
дополнительно 100 млрд сумов Агентству по делам молодежи.
С 1 мая внедряется система принятия на патронаж руководителями секторов, кластеров и фермерских хозяйств молодежи, занимающейся дехканским хозяйством. При этом руководителями секторов, кластеров и фермерских хозяйств оказывается содействие молодежи в освоении выделенных земельных участков, проведении агротехнических мероприятий, повышении урожайности земель, реализации выращенной продукции и других вопросах по принципу «устоз-шогирд».
Молодежи, занимающейся дехканским хозяйством, включенной в «молодежную тетрадь», будут выделены субсидии на закупку семян и саженцев до восьмикратного размера БРВ за счет фондов по поддержке лиц, включенных в «молодежную тетрадь», «железную тетрадь» и «женскую тетрадь».
С 1 июня до 10 сходов граждан махалли будут закреплены за государственными вузами. Их ректоры должны будут принимать меры «по формированию духовного мировоззрения неорганизованной молодежи», проживающей на территории этих махаллей, включая привлечение в кружки по иностранным языкам, компьютерной грамотности, спорту, культуре и чтению книг.
В общеобразовательных школах будут созданы филиалы детских школ «Баркамол авлод», кружки которых оснастят необходимым оборудованием. Представителям сферы культуры и искусства, а также преподавателям музыки в Кашкадарье разрешено до конца 2021 года в порядке эксперимента организовывать кружки по музыке для молодежи на дому.
МВД и Агентству по делам молодежи поручено в месячный срок разработать и внедрить в районах и махаллях Ташкента с высокими показателями преступности «образцовый опыт» работы с молодежью. При этом особое внимание нужно уделить выявлению, тесной работе и оказанию содействия в социальной адаптации трудновоспитуемой молодежи, организации деятельности по профилактике безнадзорности и правонарушений среди молодежи, индивидуальной работе с детьми из семей, находящихся в социально опасном положении, безнадзорными и оставшимися без присмотра несовершеннолетними, а также молодежью, склонной