8 apreldan boshlab Toshkent shahri ko‘chalarida reklama qurilmalarini ommaviy buzib tashlash ishlari olib borilmoqda. “Gazeta.uz"ning ko‘cha reklamalari sohasidagi manbasining ma’lumotlariga ko‘ra, bu vaqt davomida 300ga yaqin bilbordlar demontaj qilingan.
Shahar hokimiyati vakillari tashqi reklama ob’ektlarini o‘rnatishga moratoriy e’lon qilingan kunning ertasidanoq bilbordlarni buzishni boshladi. Moratoriy 31 dekabrga qadar amal qilishi va tashqi reklama ob’ektlarida (konstruksiyalarida) joylashgan reklamaga taalluqli emasligi aytilgan edi.
Biroq “Gazeta.uz” bilan suhbatda tadbirkorlar moratoriy e’lon qilinishidan oldin va qonuniy asoslar bilan o‘rnatilgan konstruksiyalar ham demontaj qilinayotganligini aytishmoqda. Tahririyat ularning bir nechtasi hamda Reklama industriyasi miliy assotsiatsiyasi bilan gaplashdi.
“Og‘zaki topshiriq”
YATT Saidumarova L.G.ning vakili bo‘lmish Ambient Media Group kompaniyasning marketing bo‘yicha direktori Liliya Fayziyeva demontaj ishlari ogohlantirishlarsiz boshlanganini aytadi.
“[Xalq deputatlari shahar kengashining] moratoriy haqidagi qarori chiqishi bilanoq 8 apreldan shunday holatlar boshlanib ketdi, demontaj uchun kelishganda, ichki ishlar organlari ham turishgandi. Lekin ularning hammasi ijrochi. Hech kim bizni ogohlantirmadi. Bizni ogohlantirishganda, biz hozir bunday harakat qilmagan bo‘lardik. Shunchaki kelishdi va [bilbordlarni] olib tashlashdi”, — deydi u.
U kompaniyasining uchta konstruksiyasini hech qanday asoslarsiz buzib tashlashganini aytmoqda.
“Buzib tashlash vaqtida ular hech qanday hujjat ko‘rsatishmaydi. Men Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev bilan uchrashuvda bor edim. Albatta, u bunaqa topshiriqlar bermaganligini aytdi. Biz kelib konstruksiyalarni buzib tashlashayotganligini aytsak, u ichki ishlar organlariga murojaat qilishimizni aytdi. Lekin demontaj ishlari og‘zaki topshiriq asosida ketyapti-ku”, — deya ta’kidlaydi tadbirkor.
Uning aytishicha, konstruksiyalarning pasporti bo‘lishiga qaramasdan, ular buzib tashlangan.
“Biz, konstruksiyalari buzib tashlangan agentliklar bozorda 20 yildan beri faoliyat yuritamiz. Barcha kompaniyalarning pasporti bor, ya’ni biz konstruksiyalarni qo‘yganda barcha xizmatlar safarbar qilingan — bu PXX (Prezident xavfsizlik xizmati — tahr.), arxitektura va boshqalar. Barchasi qoidalar bo‘yicha”, — deydi Liliya Fayziyeva.
YATT vakili 2018 yilning dekabrida sohani tartibga solgan va konstruksiyalarning qonuniyligini tekshirgan “Toshkent Reklama-Servis” DUK yopilganligini eslatdi. Keyin shunga o‘xshash boshqa organlar tuzish bo‘yicha harakatlar bo‘lgan (“Tasviriy oyina”, “Poytaxt reklama servis” DUK), lekin bular amalga oshmagan. Sobiq xodimlar o‘z yo‘li bilan bo‘lib ketgan.
Liliya Fayziyevaning ta’kidlashicha, ikki yil davomida regulyator yo‘qligi sababli shaharda “tartibsizlik” boshlandi va shahar qiyofasini buzgan ko‘plab noqonuniy ravishda o‘rnatilgan konstruksiyalar paydo bo‘lgan.
“2020 yilda karantin e’lon qilinganidan so‘ng xatlovdan o‘tkazish bo‘yicha harakatlar boshlandi. Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi va hokimiyat bizning konstruksiyalarimiz VMQ №104ga („Tashqi reklama bozorini tartibga solish to‘g‘risida“ 20 fevral 2020 yil — tahr.) mos kelmaydi deb hattoki ustimizdan sudga ham murojaat qilishgan edi. Lekin biz sudlarda yutib chiqdik. Bizda hammasi joyidaligi haqida akt tuzdik, konstruksilarimizni tartibga keltirdik. Shu bilan barchasi tugadi, lekin hammasini tozalash va faqat keraklilarini qoldirish bo‘yicha aniq va yaxshi xatlov o‘tkazish bo‘yicha ishlar qilinmadi. Ya’ni xatlov tanlab o‘tkazilgan”, — deya tushuntiradi u.
“Yuqoridan topshiriq”
Anonim tarzda javob bergan boshqa bir tadbirkorning so‘zlariga ko‘ra, reklama konstruksiyalarining demontaji “yuqoridan kelgan topshiriq” bilan boshlangan.
“Barchasi 8 aprel kuni boshlandi. Avval „prezident trassasi“ bo‘ylab barchasini olib tashlashdi. Tadbirkorlar yetib kelishdi, lekin hech narsa qila olishmadi, chunki u yerda tuman hokimi, prokuror, Milliy gvardiya xodimlari va bitta avtozak turgandi. Shundan keyin har kechasi konstruksiyalarni buzishadi. Ular hukumatning 104-sonli qaroriga asoslanishlarini aytishadi, lekin u yerda demontaj sud qarori bilan amalga oshirilishi aytilgan. Men shaxsan Mirobod tumani hokimiyati vakili bilan gaplashdim, u „Biz hech narsa qila olmaymiz, biz soldatlarmiz, bizga yuqoridan topshiriq bo‘lgan“ dedi. Biz huquqiy davlatda yashayapmizku, qandaydir qog‘oz bo‘lishi kerak-ku”, — deydi u.
Biznesmen yangi pasport olish bilan muammolarga to‘xtaldi. Reklama joylarining pasportlarini uzaytirish uchun to‘lov qilish kerak, lekin hokimiyatlar tadbirkorlar bilan shartnoma imzolashdan bosh tortishmoqda.
“Hukumatning 104-sonli qarorida tashqi reklama ob’ektlari egalariga 10 yillik muddatga (undan oldin ular muddatsiz edi) yangi pasport berilganidan keyingina shartnomalarning to‘lovi amalga oshirilishi mumkinligi aytilgan. Eski qarorda Toshkentda uchta reklama zonasi borligi aytilgan edi, yangisida bunday zonalar beshta. Eski pasportda bu zonalar o‘zgargan bo‘lishi mumkin, shuning uchun avval xatlov o‘tkazish, keyin “Yagona darcha"ga hujjatlarni topshirish masalasi turgan edi va tadbirkorlar yangi pasport olishlari kerak edi. Lekin karantin sababli hech narsa amalga oshmadi — deyarli hech kim ishlamadi, hamma uyda edi”, — deydi u.
Tadbirkorning qayd etishicha, hozir deyarli barcha tashqi reklama ob’ektlari egalarining qo‘lida eski hujjatlar.
“Ularning ko‘pi hokimiyatlarga yozgan edi: „Bizga shartnoma beringlar, biz to‘laymiz“, deb. Hokimiyatlar rad javobini berishdi, chunki bizda yangi tartib va yangi pasportlar yo‘q. Hokimiyat shartnoma berishi mumkin bo‘lgan yangi tizim yo‘q, demak biz to‘lovni amalga oshirolmaymiz”, — dedi u.
“Sud orqali emas, „bespredel“ orqali”
Humo Media direktori Saveliy Sokolov ham konstruksiyalarning demontaji 8 aprel kuni kechqurun ogohlantirishlarsiz boshlanganligi haqida xabar berdi.
“Sud qarori, hokim qarori, hukumat qarori — bularning birortasi yo‘q, hech qanday qog‘oz yo‘q. [Demontaj ishlarini] hokimiyat xodimlari olib bordi, hokim o‘rinbosari Sardor Abdullayev boshid turdi. Shuningdek, hokimiyatning uy-joy kommunal xo‘jaligi xodimlari nazoratga yordam berishmoqda. „Toshissiqenergo“, shahar suv kanali, shahar gaz, FVV, hamda tumanlar obodonlashtirish boshqarmalarining texnikalari ishlatilmoqda”, — deydi u.
Tadbirkorning aytishicha, shahar hokimiyati vakillari demontaj qilish uchun aniq asos keltira olayotganliklari yo‘q:
“Birinchidan, ular jim o‘tirishibdi. Ikkinchidan, gapirishsa ham, faqatgina „Biz faqat ijrochilarmiz, bizga yuqoridan aytishdi“, deyishadi. Ba’zida ular go‘yoki ekran o‘rnatilishi nazarda tutilgan 104-sonli VMQ borligini aytishadi. Xo‘p, shunaqa bo‘lgan taqdirda ham, bu qarorda demontaj ishlari sud qaroridan keyin olib borilishi kerakligi aniq aytilgan. Hech qanday sud esa bo‘lgani yo‘q”.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Humo Media kompaniyasining beshta konstruksiyasi reklama pasportlari va boshqa hujjatlar borligiga qaramasdan buzib tashlangan. U ham 2020 yil noyab oyidan beri hokimiyatdan shartnoma ololmayotganligini aytadi.
Saveliy Sokolovning ma’lum qilishiga ko‘ra, o‘rtacha reklama konstruksiyasini o‘rnatish 13 mln so‘m turadi, 3×6 m razmerdagi LED-ekran — 12 ming dollar atrofida. U kompaniyasiga bevosita zararni 60 mln so‘mga, bilvosita zararni esa yo‘qotilgan foyda hisobiga 20 mln so‘m atrofida baholadi.
“Hozir biz reklama beruvchilar bilan qo‘shimcha kelishuvlar qilyapmiz va pullarni qaytarishni boshlayapmiz, va byudjetga to‘langan soliqlarni ham qaytib olamiz, chunki ular to‘langan edi, endi esa bularning barchasini chiqaryapmiz”, — dedi tadbirkor.
Humo Media rahbari “Toshkent Reklama-Servis” tugatilganidan so‘ng tadbirkorlar har bir hokimiyatda alohida shartnoma olishni boshlaganliklarini eslatdi.
“Biz azoblandik, yugurishni boshladik. Bu davlat xizmatlarini ko‘rsatishni yengillashtirishga zid narsa. 2020 yil 1 apreldan esa hech kim bizga shartnoma bermadi… Vazirlar mahkamasining 104-sonli qarorni to‘liqligicha ijro qilishmayapti. Birinchidan, reviziya bo‘lib o‘tishi kerak edi, undan keyin yangi pasportlar berilishi kerak edi, ushbu pasportlar bo‘yicha biz o‘zgarishlar qilishimiz, faqatgina undan keyin LED-ekranlar qo‘yishimiz kerak edi. Ular esa hozir bizga „sizlar ekran qo‘ymagansizlar, shuning uchun buzib tashlaymiz“ deb aytyapti”, — deydi u.
Saveliy Sokolovning ta’kidlashicha, yangi pasportlarni berish va ularning turlari bo‘yicha mexanizmi bor “Yagona darcha” reglamenti hozirgacha ishlab chiqilmagan.
“Bularning barchasi to‘xtab qoldi. Bu qarorning faqat repressiv funksiyalari bajarilayapti, o‘sha ham qonun buzilishlar bilan. Ya’ni, bu sud orqali qilinishi kerak, ular esa buni „bespredel“ yo‘li bilan qilyapti”, — deydi tadbirkor.
“Qonuniy yo‘ldan borish mumkin-ku”
Reklama industriyasi milliy assotsiatsiyasi (RIMA) ijrochi direktori Olga Edgardning aytishicha, hozirgacha shahar hokimiyati tomonidan reklama konstruksiyalarini demontaj qilish ishlari bo‘yicha izoh berilgani yo‘q.
“Demontaj faqat sud qarori bilan amalga oshirilishi mumkin. Ikkinchidan, demontajdan oldin huquqni o‘rnatuvchi hujjatlarni bekor qilish kerak. Demontaj tushuntirilishi kerak-ku. Agar bu noqonuniy ob’ekt bo‘lsa, unda tushunarli. Qonuniy ob’ektlarni buzib tashlashgani esa ko‘plab savollarni keltirib chiqaradi”, — deya ta’kidlaydi u.
RIMA vakili Vazirlar mahkamasining qarorida tashqri reklama ob’ektlari bo‘yicha barcha talablar va taqiqlovchi omillar yozilganligini aytadi.
“Shuning uchun ham xatlov o‘tkazish kerakligi yozilgan. Xatlov natijasida har bitta reklama ob’ekti bo‘yicha aniq xulosa berishlari kerak edi. Agar reklama ob’ekti barcha normativlarga mos kelsa, unda bu yangi pasport berish va huquq o‘rnatuvchi hujjatlarni uzaytirish uchun asos bo‘ladi. Agar mos kelmasa, u yerda nima uchun mos kelmasligi yozilishi kerak. Agar u yerda o‘rnatilishi mumkin bo‘lmasa, deylik u yerda madaniy meros zonasi yoki yo‘lni ayirish chizig‘i, unda ob’ektni demontaj qilish mumkin. Lekin bularning barchasiga hujjat bo‘lishi kerak. Tadbirkorlar bunday hujjat olishmadi”, — deb tushuntiradi Olga Edgard.
Uning so‘zlariga ko‘ra, moratoriy kiritilishidan oldin ko‘plab tadbirkorlar hokimiyat bilan sudda yutib chiqqan, chunki ob’ektlarning xatlovi sifatsiz amalga oshirilgan.
Shuningdek, Olga Edgardning ta’kidlashicha, tashqi reklama ob’ektlarini joylashtirish, o‘rnatish, o‘zgartirish va pasportlarining berilishiga moratoriy davomida shahar hokimiyati barcha hujjatlarni, pasportlarni mavjud reyestr bilan mosligini tekshirishlari, pasportlarning elektron reyestrini yaratishlari, keyin esa barcha tashqi reklama ob’ektlarining xatlovini o‘tkazishi kerak edi.
“Faqat pasportlari borlarni emas, noqonuniylarni ham… Lekin nima uchundin bu amalga oshmadi. Biz barchasini yozib chiqdik, hokimiyat bilan xatlov o‘tkazish tartibi ustida uzoq ishladik. Va bugundan hokimiyat reklama joylarining pasportlarini tekshirishni va elektron reyestrni shakllantirishni boshladi”, — deydi u.
RIMA ijrochi direktori bozor ishtirokchilari “shaharda tartib o‘rnatish kerakligi bilan bahslashayotgani yo‘qligini” aytadi.
“Haqiqatda ko‘p masalalar bor, lekin buni qonuniy yo‘l bilan qilish mumkin. Qonunga bo‘ysunuvchi, soliqlarni to‘lovchi, normativlar bo‘yicha ishlovchi tadbirkorlarni hurmat qilish va ularning manfaatlarini hisobga olish to‘g‘ri deb o‘ylayman”, — dedi u.
Olga Edgardning aytishicha, hukumat qarori bilan Toshkent hokimiyatining reklama sohasidagi ishchi organi sifatida poytaxtning qurilish bosh boshqarmalari huzuridagi “Arxitektura-rejalashtirish byurosi” DUK belgilangan.
“Uni belgilashdi, lekin shtat ham, moliyalashtirish ham belgilangani yo‘q. Ishchi organ belgilandi-da, lekin u yerda kim ishlaydi va qaysi mablag‘ga ishlaydi, belgilanmadi. Shuning uchun u to‘g‘ri ishlay olmaydi”, — deydi u.
Uning taxminiga ko‘ra, Toshkentda tashqi reklama sohasida 400ga yaqin tadbirkorlar va agentliklar faoliyat yuritadi. Lekin bu taxminiy raqamlar, chunki ishchi organ ishlamayapti va shuning uchun ham pasportlar va ob’ektlar tekshiruvi o‘tkazilyapti.
“Biz mutlaq normal qonuniy biznesni talab qilamiz”
Gelikon Media Group reklama agentligi ta’sischilaridan biri Igor Kuchmar ham demontaj ishlari ogohlantirishsiz amalga oshirilganini aytadi.
“Konstruksiyalarni saqlab qolishni yoki bizga nisbatan alohida munosabat qilishni emas, biz mutlaqo normal qonuniy biznesni talab qilayapmiz. Biz tushunamiz, vaqt o‘tyapti, nimadir qilib bo‘lsa ham birinchi zonadagi — shaharning markaziy ko‘chalaridagi konstruksiyalar sonini qisqartirish kerak… Biz hokimiyat bilan dialogga tayyormiz”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tashqi reklama bozorida anchadan beri ishlaydigan kompaniyalar sohani qonuniylashtirishdan manfaatdor.
“Biz soliq to‘laymiz. Men oyiga 30 mln so‘mlik QQS to‘layman. Bizda daromadga soliq bor. Undan tashqari, biz to‘lovlarni to‘lashga, hokimiyat litsenziyasiga tayyormiz. Muammo shundaki, 2019 yil tashqi reklama faoliyatini tartibga soluvchi „Toshkent Reklama-Servis“ tashkiloti tugatildi. Va tartibsizlik boshlandi. To‘g‘ri kelgan joyda konstruksiyalar paydo bo‘la boshladi. Nega ular bunaqa turibdi, hech kim bilmaydi. Bu shahar ekologiyasini buzadi, reklama bozoridagi vaziyatni buzadi — narxlar pasayyapti, chunki takliflar ko‘payyapti. Biz noqonuniy konstruksiyalarga qarshimiz,” — deya ta’kidladi u.
Igor Kuchmar katta shahar tashqi reklamasiz yashay olmaydi deb hisoblaydi, lekin uning o‘ziga xos jihatlarini hisobga olish kerak. U markazda yoki shaharning tarixiy qismlarida konstruksiyali yoki yo‘qotilishi yoki Moskvadagiga o‘xshab kichik formatda bo‘lishi kerakligiga rozi. Lekin bu uchun adekvat mexanizm bo‘lishi kerak.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari reklama konstruksiyasining demontaj qilinishi jarayonida.
U hozirda Gelikon Media Group kompaniyasining oltita reklama konstruksiyalari olib tashlanganligini ma’lum qildi.
Igor Kuchmar ham kompaniya hokimiyatdan shartnoma ololmayotganiga shikoyat qildi.
“Biz faqat bir marta 2019 yil oldik, to‘ladik, endi esa hokimiyat shunchaki yopmayapti. Bizda esa to‘lovlar, avanslar turib qolgan. Buxgalteriyamiz norozilik bildirib, “biz soliq to‘layapmiz va xuddiki daromadimizni soliqdan yashirayotgandek bo‘layapmiz”, dedi. Demak bizning to‘lovlarimiz bo‘shliqqa ketyapti, yoki qandaydir g‘alati qaror bo‘lmoqda. Shuning uchun, biz buni “Yagona darcha"da tashkillashtirish uchun bir necha marotaba xatlar bilan chiqqanmiz. Va nega biz har bitta hokimiyat ketidan yugurishimiz kerak? Avval bu “Yagona darcha"da edi, TRS (“Toshkent Reklama-Servis” — tahr.) hujjatini olasan va ishlayverasan”, — deydi u.
Igor Kuchmar bu soha hokimiyat xodimlari uchun yangi va tushunarsiz bo‘lishi mumkinligini taxmi qiladi.
“Men hokimiyat ishchilari haqida yomon narsa aytmoqchi emasman. Ehtimol ular uchun bu yangi va unchalik tushunarli bo‘lmagan faoliyat sohasi. Men tushunaman, ularni tashqi reklama bilan ishlashga tayyorlashmagan. Albatta, ular hammasini tushunadi. Albatta, bunga vaqt, tajriba, xohish kerak. Ularda esa ko‘plab boshqa vazifalar bor. Men bu narsalarni nega tuman hokimiyatlari qo‘shimcha bo‘limlarining bo‘yniga qo‘yish kerakligini unchalik ham tushunmayman”, — dedi Gelikon Media Group ta’sischisi.
U hukumat qarorida belgilangan odatiy reklama konstruksiyalarini “yuqori texnologik qurilmalar” bilan to‘liq almashtirishga qarshi chiqdi. Gap birinchi darajadagi markaziy ko‘chalarda faqat yuqori texnologik video ekranli tashqi reklama konstruksiyalarini, ikkinchi darajali markaziy ko‘chalarda esa aralash yuqori texnologik ob’ektlarni o‘rnatish haqida.
“Markaziy ko‘chalarga kelsak, o‘ylashimcha, bu masalani iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiqligiga qarab ko‘tarish kerak. Ikkinchidan, shaharning dizayn-kodi. Uchinchidan, shahar muhitining ekologiyasi. Aslida ekranlar — eng zo‘r yechim emas, ayniqsa Toshkentga o‘xshagan muhitda. Bu haydovchilar e’tiborini chalg‘itadi. O‘zbekistonda quyosh nuri kun davomida ko‘p bo‘ladi — ekranlar yorqinligi maksimumga ko‘tarilishi kerak, aks holda reklama ko‘rinmaydi. Bu ko‘z ko‘rishiga ta’sir qiladi. Agar biz har 150mga ekran qo‘ysak, bu juda g‘alati, yomon bo‘ladi. Va iqtisodiy jihatdan maqsad muvofiq emas. Bu o‘z narxini qoplamaydi, shundoq ham 90% reklama beruvchilar standart statik reklamani so‘rashadi”, — dedi tadbirkor.
Igor Kuchmar bozorning ko‘plab ishtirokchilari yangi pasportsiz 120 mln so‘m turadigan LED-monitorini o‘rnatishga investitsiya qilmoqchi emas.
Biznes-ombudsman Toshkent shahrida tashqi reklama konstruksiyalari buzib yuborilishi qonuniyligini o‘rganmoqda.
“Mahalliy hokimiyat organlarining ushbu xarakatlari tadbirkorlar orasida keskin noroziliklarni keltirib chiqarayotganligini inobatga olgan holda, Biznes-ombudsman devoni mas’ul davlat organlari ishtirokida ushbu harakatlarning qonuniyligini o‘rganib chiqmoqda”, — deyiladi xabarda.

С 8 апреля в Ташкенте ведётся массовый демонтаж уличных рекламных конструкций. По данным источника «Газеты.uz» в сфере наружной рекламы, за это время уже демонтировано около 300 конструкций.
Представители городских властей начали срезать билборды на следующий день после объявления моратория на установку, изменение и выдачу паспортов объектов наружной рекламы. Сообщалось, что мораторий, введённый в целях описи и формирования единого электронного реестра, будет действовать до конца года. При этом мораторий не должен был распространяться на саму рекламу.
Однако в беседе с «Газетой.uz» предприниматели сообщили, что под демонтаж попали и конструкции, которые были установлены до объявления моратория и на законных основаниях. Редакция поговорила с несколькими из них, а также с Национальной ассоциацией индустрии рекламы.
«Устный приказ»
Директор по маркетингу Аmbient Media Group Лилия Файзиева, представляющая интересы ИП Саидумаровой Л. Г., рассказала, что демонтаж начался без предупреждений.
«Как только вышло это решение [городского кенгаша народных депутатов] о моратории, 8 апреля начались вот такие ситуации, когда начали приезжать эти службы, там даже из РОВД стояли. Но все они исполнители. Никто нас не уведомлял. Если бы нас уведомляли, то сейчас бы мы так не действовали. Просто приехали и убрали», — сказала она.
По её словам, три конструкции её компании демонтировали без каких-либо обоснований.
«При сносе они не показывают никакого документа. Я была на встрече с хокимом Ташкента [Джахонгиром] Артыкходжаевым. Он, конечно, сказал, что не давал никаких указаний. Когда мы сказали, что приезжают и сносят конструкции, то он предложил обратиться в РОВД. Но этот демонтаж ведь идёт на основе устного приказа», — заявила предпринимательница.
Она отметила, что конструкции были срезаны, несмотря на наличие паспортов.
«Мы, агентства, у которых срезали конструкции, уже 20 лет работаем на рынке. Все компании имеют паспорта, то есть все службы были задействованы, когда мы ставили конструкции, — это СБП (Служба безопасности президента — ред.), архитектура и другие. Всё по правилам», — подчеркнула Лилия Файзиева.
Представительница ИП напомнила, что в декабре 2018 года было закрыто ГУП «Тошкент Реклама-Сервис» — орган, который регулировал сферу и проверял законность конструкций. Затем были попытки создать другие такие органы («Тасвирий ойина», ГУП «Пойтахт реклама сервис»), но «ничего не получилось». Бывшие работники «ушли в свободное плавание».
Лилия Файзиева заметила, что из-за отсутствия регулирующего органа на протяжении двух лет в городе «начался бардак» и появилось много незаконно установленных конструкций, которые испортили облик города.
«Под раздачу, в основном, попали именно законные. Но в 2020 году после объявления карантина начались попытки провести инвентаризацию. На нас даже подавали в суд Антимонопольный комитет и хокимият из-за того, что наши конструкции якобы не соответствовали ПКМ №104 („О регулировании рынка наружной рекламы“ от 20 февраля 2020 года — ред.). Но суды закончились тем, что мы выиграли. Мы составили акт о том, что у нас действительно всё в порядке, привели конструкции в порядок. На этом всё закончилось, а конкретной и нормальной инвентаризации, чтобы всё прочистить, оставить то, что нужно, не было. То есть была выборочная инвентаризация», — объяснила она.
«Указание сверху»
По словам другого предпринимателя, пожелавшего остаться анонимным, демонтаж рекламных конструкций начался «по указанию сверху».
«Началось всё 8 апреля. Сначала убрали всё по „президентской трассе“. Приезжали предприниматели, но ничего не могли сделать, потому что там присутствовали хоким района, прокурор, сотрудники Национальной гвардии и один автозак. И с тех пор каждую ночь срезают конструкции. Они ссылаются на постановление правительства №104, хотя там указано, что демонтаж производится решением суда. Я лично разговаривал с представителем хокимията Мирабадского района, он говорит: „Мы ничего не можем сделать, мы солдаты, у нас указание сверху“. Но ведь мы живём в правовом государстве, должна быть хоть какая-то бумажка», — сказал он.
Бизнесмен указал на проблему с получением новых паспортов. Для этого необходимо оплатить сбор за продление паспортов рекламных мест, но хокимияты отказываются заключать договоры с предпринимателями.
«В постановлении правительства №104 указано, что оплата договоров будет только после того, когда владельцам объектов наружной рекламы выдадут новые паспорта на 10 лет (до этого они были бессрочные). В старом постановлении было сказано, что в Ташкенте три зоны для рекламы, а в новом — пять зон. В старом паспорте эти зоны уже могли поменяться, поэтому стояла задача — сначала провести инвентаризацию, потом документы в „Единое окно“, и предприниматели должны были получить новые паспорта. Но из-за карантина ничего не получилось — почти никто не работал, все были дома», — заявил он.
Предприниматель отметил, что фактически сейчас у многих владельцев объектов наружной рекламы на руках старые документы.
«Причём многие из них писали в хокимияты: „Дайте нам договоры, мы будем оплачивать“. Хокимияты отказывались, поскольку у нас нет нового порядка и новых паспортов. Получается, что нет новой системы, по которой хокимияты могут выдавать договоры, соответственно мы не можем выплачивать сбор», — сказал он.
«Не через суд, а по беспределу»
Директор Humo Media Савелий Соколов также сообщил, что демонтаж конструкций по городу без уведомления начался 8 апреля вечером.
«Решения суда, решения хокима, решения правительства — ничего абсолютно нет, никаких бумаг. [Демонтажом] занимались сотрудники хокимията, руководил замхокима Сардор Абдуллаев. Также обеспечивают контроль сотрудники жилищно-коммунального хозяйства хокимията. Используют технику „Таштеплоэнерго“, горводоканала, горгаза, МЧС, а также управлений благоустройства районов», — рассказал он.
Предприниматель также заявляет, что представители городских властей не предоставляют конкретных обоснований для демонтажа:
«Во-первых, они молчат. Во-вторых, если говорят, то говорят: „Мы просто исполнители, нам сверху сказали“. Иногда говорят, что у них ПКМ №104, по которому якобы должны были поставить экраны. Хорошо, даже если это так, в этом постановлении чётко написано, что демонтаж идёт после решения суда. А никаких судов не было вообще».
По его словам, у Humo Media демонтировали пять конструкций, несмотря на наличие рекламных паспортов и других документов. Он также посетовал, что с апреля 2020 года не может получить договор от хокимията.
Савелий Соколов сообщил, что стоимость установки обычной рекламной конструкции составляет 13 млн сумов, LED-экрана размером 3×6 м — около 12 тысяч долларов. Прямой ущерб своей компании он оценил в 60 млн сумов, а косвенный с упущенной выгодой — около 20 млн сумов.
«Сейчас мы делаем дополнительные соглашения с рекламодателями и начинаем возврат денег, и соответственно возврат налогов из бюджета обратно, потому что они были выплачены, а сейчас мы это всё вытаскиваем обратно», — сказал предприниматель.
Глава Humo Media напомнил, что после ликвидации «Тошкент Реклама-Сервис» предприниматели начали получать договоры в каждом хокимияте отдельно.
«Мы начали мучаться, бегать. Это самый главный аспект — то, что идёт вразрез с упрощением получения государственных услуг. А с 1 апреля 2020 года никто договор нам не давал… Постановление Кабмина №104 не выполняют полностью. Во-первых, должна были пройти ревизия, после неё должны были дать новые паспорта, по этим паспортам мы должны были сделать изменения, а только потом ставить LED-экраны. А они сейчас нам говорят, что «вы экраны не поставили, поэтому мы вас срежем», — рассказал он.
Савелий Соколов утверждает, что до сих пор не разработан регламент «Единого окна» с механизмом выдачи новых паспортов и их вида.
«Это всё зависло. Выполняются только репрессивные функции данного постановления, и то с нарушениями. В том плане, что это должно делаться через суд, а они делают по беспределу», — отметил предприниматель.
«Можно же идти законным путём»
Исполнительный директор Национальной ассоциации индустрии рекламы (НАИР) Ольга Эдгард сообщила, что до сих пор со стороны городских властей не было сделано комментариев по поводу демонтажа рекламных конструкций.
«Демонтаж может производиться только по решению суда. Во-вторых, до демонтажа надо аннулировать правоустанавливающие документы. Демонтаж же должен быть объяснён. Если это незаконный объект, то понятно. А когда демонтируют законные, возникает куча вопросов», — отметила она.
Представитель НАИР указала, что в постановлении Кабинета министров прописаны все требования и запрещающие факторы к объектам внешней рекламы.
«Для этого в принципе и была прописана инвентаризация. По итогам этой инвентаризации по каждому рекламному объекту должны были дать конкретное заключение. Если рекламный объект соответствует всем нормативам, то тогда это является основанием для выдачи паспорта нового образца и продления правоустанавливающих документов. Если не соответствует, там должно было быть прописано, почему не соответствует. Если не может там размещаться, допустим, там зона культурного наследия или разделительная полоса, то тогда это должно демонтироваться. Но на всё это должен быть документ. Предприниматели не получили таких документов», — объяснила Ольга Эдгард.
По её словам, ещё до ввода моратория многие предприниматели выиграли суды с хокимиятом, поскольку инвентаризация объектов была проведена некачественно.
Ольга Эдгард также отметила, что во время моратория на размещение, установку, изменение и выдачу паспортов объектов наружной рекламы городские власти должны были провести сверку всех документов, паспортов с имеющимся реестром, создать электронные реестры паспортов, а затем провести инвентаризацию всей внешней рекламы.
«Не только тех, у которых паспорта, но и незаконных… Но как-то это не удалось. Мы всё прописали, с хокимиятом долго работали над этим, над порядком проведения [инвентаризации]. И вот с сегодняшнего дня в хокимияте начали сверку паспортов рекламных мест и плюс формирование электронного реестра», — рассказала она.
Исполнительный директор НАИР отметила, что игроки на рынке «не спорят с тем, что в городе необходимо навести порядок».
«Действительно есть много вопросов, но можно же сделать это законным путём. Я считаю, что правильно уважать законопослушных предпринимателей, которые платят налоги, работают по нормативам, учитывать их интересы», — сказала она.
Ольга Эдгард отметила, что постановлением правительства в качестве рабочего органа хокимията Ташкента по деятельности в сфере рекламы было определено ГУП «Архитектурно-плановое бюро» при Главном управлении строительства столицы.
«Его определили, но ни штат, ни финансирование не прописали. И получается, что вроде такой рабочий орган определили, но на что он будет работать и кто там будет работать, не предусмотрели. Поэтому он не может нормально функционировать», — сказала она.
По её оценке, в сфере наружной рекламы в Ташкенте работают около 400 предпринимателей и агентств. Но это предварительные цифры, поскольку рабочий орган не функционирует и поэтому делается сверка паспортов и объектов.
«Мы требуем абсолютно нормального законного бизнеса»
Один из учредителей рекламного агентства Gelikon Media Group Игорь Кучмар также подтвердил, что демонтаж был произведён без уведомления.
«Дело даже не в том, что мы требуем сохранить конструкцию или какого-то особого к нам отношения, мы требуем абсолютно нормального законного бизнеса. Мы понимаем, что время идёт, необходимо каким-то образом минимизировать количество конструкций в первой зоне — это центральные улицы города… Мы готовы к диалогу с властью, диалогу с хокимиятом», — сказал он.
По его словам, компании, которые давно работают на рынке наружной рекламы, заинтересованы в легализации сферы.
«Мы платим налоги. У меня НДС в месяц составляет 30 млн сумов. У нас есть налог на прибыль. Более того, мы готовы платить платежи, лицензии хокимияту. Проблема в том, что в 2019 году исчезла такая организация, как „Тошкент Реклама-Сервис“, которая регулировала деятельность наружной рекламы. И начался бардак. Конструкции начали появляться налево-направо. Почему они так стоят, никто не знает. Это портит экологию городской среды, это портит ситуацию на рекламном рынке — цены становятся ниже, потому что предложения больше. Мы против незаконных конструкций», — заявил он.
Игорь Кучмар считает, что большой город не может жить без наружной рекламы, но необходимо учитывать её особенности. Он согласен, что в центре или исторических частях города конструкции должны «либо исчезнуть, либо быть малого формата, как в Москве». Но для этого должен быть предусмотрен адекватный механизм.
Сотрудники правоохранительных органов при демонтаже рекламной конструкции.
Он сообщил, что у Gelikon Media Group в настоящее время демонтировали шесть рекламных конструкций.
Игорь Кучмар также посетовал, что компания не может получить договор от хокимията.
«Мы получили один раз в 2019 году, оплатили, а дальше хокимият просто не закрывает. А у нас платежи висят, авансы. Моя бухгалтерия восстала и сказала, что мы платим налоги, и получается, что мы каким-то образом скрываем свою прибыль от налогообложения. Получается, что мы платим в никуда, либо происходит странное решение. Поэтому мы несколько раз выходили с письмами, чтобы это как-то организовать уже в „Едином окне“. Ну и потом, почему мы должны бегать за каждым хокимиятом? Раньше это было в „Едином окне“, получал документ ТРС („Тошкент Реклама-Сервис“ — ред.), и нормально работаешь», — заявил он.
Игорь Кучмар предполагает, что для работников хокимията эта сфера может быть новой и непонятной.
«Я ничего плохого не хочу сказать про работников хокимията. Для них это, видимо, достаточно новая и не совсем понятная сфера деятельности. Я понимаю, их там не готовили к работе с наружной рекламной. Естественно, они не всё понимают. Естественно, для этого нужно время, опыт, желание. А у них во многом есть другие задачи. Я не очень понимаю, для чего это вешать на какие-то дополнительные отделы всех хокимиятов районов», — сказал учредитель Gelikon Media Group.
Он также выступил против полной замены обычных рекламных конструкций «на высокотехнологичные устройства», что определено в постановлении правительства. Речь идёт об установке на первостепенных центральных улицах конструкций внешней рекламы только с высокотехнологичными видеоэкранами, а на второстепенных центральных улицах — смешанных высокотехнологичных объектов.
«Что касается центральных улиц, на мой взгляд, это запрос, который должен ставиться скорее с точки зрения экономической целесообразности. Во-вторых, дизайн-кода города. В-третьих, экологии городской среды. На самом деле экраны — не самое лучшее решение, особенно в такой среде, как в Ташкенте. Это отвлекает внимание водителей. В Узбекистане огромное количество светового дня — яркость экранов должна быть выведена на максимум, иначе не видно рекламы. Это действует на зрение. Если мы поставим экраны каждые 150 м, то это будет очень странно, плохо. И это экономически никак не целесообразно. Это не будет окупаться, тем более, 90% наших рекламодателей просят статичную стандартную рекламу», — рассказал предприниматель.
Игорь Кучмар объяснил, что многие игроки рынка не решаются инвестировать в установку LED-монитора, который стоит 120 млн сумов, без отсутствия паспорта нового образца.
Бизнес-омбудсман изучает законность демонтажа конструкций внешней рекламы в Ташкенте.
«Учитывая, что данные действия местных органов власти вызывают недовольство среди предпринимателей, аппаратом бизнес-омбудсмана начато изучение законности данных действий с участием ответственных государственных органов», — говорится в сообщении.
«Газете.uz» не удалось получить комментарий в хокимияте Ташкента. В пресс-службе Антимонопольного комитета Узбекистана сообщили, что прокомментируют ситуацию в ближайшее время.