Namangan viloyatining Namangan shahri tarkibida Yangi Namangan tumanini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Ushbu masala Oliy Majlis Qonunchilik palatasi kengashining navbatdagi yig‘ilishida ko‘rib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev 18−19 fevral kunlari Namangan viloyatiga tashrifi davomida aholi uchun ijtimoiy va maishiy qulayliklar yaratish, aholi bandligini ta’minlash, Namangan shahri hududini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish maqsadida Namangan shahar bo‘ysunuvida Yangi Namangan tumanini tashkil etish taklifini kiritgan edi.
Ushbu taklif xalq deputatlari Namangan shahar kengashining hamda Namangan viloyati kengashining qarorlari bilan ma’qullangan.
Namangan shahri 1926 yilda tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda uning aholisi 640,1 ming nafarni, umumiy yer maydoni 18 ming gektarni tashkil etadi. 2019 yilda Chortoq va Namangan tumanlaridan 57 ming nafar aholi istiqomat qiluvchi hududlar hamda 6,3 ming gektar yer maydonlari qo‘shilgan.
Namangan shahrida joylashgan 79 ta mahalladan 24 tasi, 70 ta maktabgacha ta’lim muassasasidan 40 tasi, 85 ta umumta’lim maktabidan 21 tasi, 6 ta oilaviy poliklinikadan 2 tasi va 52 ta kasalxonaning 12 tasi Yangi Namangan tumani tarkibiga o‘tkazilmoqda.
Yangi tuman tashkil qilinishi bilan sanoat va ishlab chiqarishdagi rolini oshirish bo‘yicha yangi tuman hududida 16 ta sanoat korxonalari va 4 ta kichik sanoat zonasi barpo etiladi. Tashkil etilayotgan kichik sanoat zonalarida 245 mlrd. so‘mlik 62 ta loyihada 2600 ta yangi ish o‘rinlari yaratish belgilanmoqda.
Yangi Namangan tumani Namangan tarkibidagi ikkinchi tuman bo‘ladi. 2020 yil sentyabrida shaharda Davlatobod tumani qayta tuzilgan edi. Davlatobod tumani 1977 yil avgustida tashkil etilgan edi, ammo Oliy Majlis qarori bilan u bekor qilingan va 2004 yil 1 yanvardan Namangan tarkibiga kiritilgan.

В составе города Наманган Наманганской области планируется образовать Янги Наманганский района. Вопрос об этом рассматривался на заседании Кенгаша Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана
С предложением о создании нового района во время визита в область в феврале выступил президент Шавкат Мирзиёев — в целях создания социально-бытовых условий для населения, обеспечения занятости и социально-экономического развития города. Предложение уже одобрено решениями Наманганского городского и Наманганского областного кенгашей народных депутатов.
Наманган был основан в 1926 году, сегодня его население составляет 640,1 тысячи человек, общая площадь — 18 тысяч гектаров. В 2019 году к городу были присоединены 6300 гектаров земли в Чартакском и Наманганском районах, , на которых проживают 57 тысяч человек, говорится в сообщении.
Согласно постановлению, в новый Наманганский район переводятся 24 из 79 микрорайонов города Намангана, 40 из 70 дошкольных образовательных учреждений, 21 из 85 средних школ, 2 из 6 семейных поликлиник и 12 из 52 больниц.
В Янги Наманганский район планируется включить 24 из 79 махаллей города, 40 из 70 дошкольных образовательных учреждений, 21 из 85 общеобразовательных школ, 2 из 6 семейных поликлиник и 12 из 52 больниц.
В новом районе будет открыто 16 промышленных предприятий и 4 малые промышленные зоны. На развитие малых промзон намечено выделить 245 млрд сумов, планируется создать 2600 новых рабочих мест по 62 проектам.
Вопрос образования нового района будет включен в повестку дня следующего заседания Законодательной палаты. Затем его должен рассмотреть Сенат.
Янги Наманганский раойн станет вторым в составе Намангана. В сентябре прошлого года в городе был вновь образован Давлатабадский район. Он был основан в августе 1977 года, но решением Олий Мажлиса был упразднён и с 1 января 2004 года вошел в состав Намангана.