Prezident Shavkat Mirziyoyev juma kuni Samarqand viloyatida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan «Mozori-Sharif — Kobul — Peshavor» temir yo‘li qurilishi loyihasining ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdi, deya xabar qildi «Gazeta.uz» muxbiri.
«Agar 27 yil davomida Xitoy yoki boshqa Osiyo davlatlariga olib chiqadigan temir yo‘l qurganimizda edi, qo‘shimcha bozorlar paydo bo‘lardi, ishlab chiqarayotgan mahsulotlarimiz tannarxi, eksport yo‘l xarajati 60−70 foizga kamaygan bo‘lardi», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, haligacha O‘zbekiston mahsulotlarini Rossiya va Qozog‘iston orqali eksport qilishga to‘g‘ri kelmoqda. Afg‘oniston orqali temir qurilishi boshlanishi bilan O‘zbekiston o‘zining eksport bozorlarini diversifikatsiya qilishi, qo‘shni davlatlar esa o‘zbek mahsulotlariga tranzit tariflarini pasaytirishi kutilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Pokiston bosh vaziri Imron Xon va Afg‘oniston prezidenti Ashraf G‘ani bilan bir qancha muzokaralar o‘tkazib, ularni qo‘shma loyihani amalga oshirishga ko‘ndirganini ta’kidladi.
«Temir yo‘lning tinchligi, xavfsizligini kim ta’minlab beradi? Faqat pokistonliklar. U yerda 200 mln aholi bor, agar ushbu bozorga chiqa olsak, dengiz portlari orqali boshqa katta bozorlarga ham chiqamiz», — dedi u.
Davlat rahbari 2 fevral kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston muzokaralari yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston uchun boshqa bozorlarga chiqadigan eng qisqa va arzon yo‘l hisoblangan «Mozori-Sharif — Kobul — Peshavor» temir yo‘li qurilishi bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi (yo‘l xaritasi) qabul qilinganini ma’lum qildi.
Shavkat Mirziyoyev Rossiya rahbariyati ham ushbu loyihada qatnashishga tayyorligini bildirganini aytib o‘tdi. Qo‘shni davlatlar ham qiziqish bildirmoqda, deya ta’kidladi u.
«Mana shu masalalar bilan prezident shug‘ullanadi, tumanlar va shaharlar hokimlari esa kambag‘allikni qisqartirish bilan shug‘ullanishlari kerak. Agar biz bunga pul bermaganimizda, sharoit yaratmaganimizda, «mahallabay» kesim qilmaganimizda edi, yo‘lga, svetga, gazga, «Har bir xonadon — tadbirkor»ga milliardlab dollarlarni ajratmaganimizda edi, men hozir bu gaplarni aytmasdim, qarsak chalinglar, o‘zgaribdiku, deb chiqib ketgan bo‘lardim», — dedi u.
14 aprel kuni O‘zbekiston prezidenti Pokiston bosh vaziri Imron Xon bilan videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazib, ikki davlat o‘rtasida aviaqatnovlarni qayta tiklash, imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni imzolash, viza rejimini soddalashtirish, transport-tranzit va boshqa masalalarni muhokama qilgan edi.
Qurilish vaziri Ilhom Mahkamov mamlakatlar uzunligi 600 km ga yaqin «Mozori-Sharif — Kobul — Peshovar» temir yo‘l loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish ham muhokama qilinganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, may oyida Afg‘onistonda joylashgan qurilish maydonchalarida ekspeditsiya tadqiqotini tashkil etish rejalashtirilgan.
Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi yangi bo‘lg‘usi koridor
Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov «Gazeta.uz» uchun yozgan maqolasida «Mozori-Sharif — Kobul — Peshavor» temir yo‘li qurilishining O‘zbekiston uchun qanday ahamiyat kasb etishini bayon etgan edi. Uning fikricha, Markaziy Osiyo davlatlari uchun transafg‘on koridori Janubiy Osiyoning istiqbolli bozorlariga chiqishning mutlaqo yangi va eng qisqa yo‘lini ochadi.
Janubiy Osiyo bilan o‘zaro iqtisodiy aloqalarning ulkan imkoniyat ekanligi mazkur hududning makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari va o‘sish sur’atlari bilan asoslanadi. Jami aholisi 1,9 mlrd kishi (dunyo aholisining to‘rtdan biri) va 3,5 tlrn dollarlik YAIMga ega bo‘lgan Janubiy Osiyo — dunyoning eng tez o‘sayotgan (yiliga 7,5 foiz) mintaqasi hisoblanadi.
Transafg‘on koridori qurilishi Markaziy Osiyo transport oqimlarini ham diversifikatsiya qiladi. Chunki mintaqa davlatlarida janubiy dengizlarga chiqish bo‘yicha ikkita yo‘l mavjud bo‘ladi. Bir tomondan hozirda foydalanilayotgan Chabaxar va Bandar-Abbas portlariga chiqadigan koridor bo‘lsa, ikkinchisi «Mozori-Sharif — Kobul — Peshavor» temir yo‘li bilan Karachi va Gvadar portlariga chiqiladi.
Loyiha amalga oshganidan so‘ng Pokistondan O‘zbekistonga tovarlarni tashish muddati 35 kundan 3−5 kunga qisqarishi kutilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев на встрече в Самаркандской области в пятницу рассказал о важности проекта по строительству железной дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар», который реализуют Узбекистан, Афганистан и Пакистан, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
«Если бы за 27 лет мы построили железную дорогу в Китай или другую азиатскую страну, себестоимость нашей экспортируемой продукции была бы на 60−70% ниже», — сказал он.
По его словам, до сих пор Узбекистану приходится экспортировать товары через Россию или Казахстан. Ожидается, что после начала строительства Трансафганской железной дороги Узбекистан диверсифицирует свои экспортные рынки, а соседние страны снизят тарифы на транзит узбекской продукции.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что по итогам нескольких переговоров с премьер-министром Пакистана Имраном Ханом и президентом Афганистана Ашрафом Гани ему удалось убедить их в совместной реализации проекта.
«Это принесёт выгоду, но кто сможет обеспечить безопасность на железной дороге? Только Пакистан, где проживает 200-миллионное население. Если мы сможем войти на этот рынок, то сможем выйти и на другие рынки через морские порты», — заявил он.
2 февраля по итогам узбекско-афганско-пакистанских переговоров был принят совместный план действий («Дорожная карта») по строительству железной дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар», которая станет для Узбекистана «самым коротким и дешёвым путём» для выхода на другие рынки, сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что руководство России также выразило готовность участвовать в этом проекте. Соседние страны также проявляют интерес, отметил он.
«Вот этими вопросами занимается президент, а хокимы районов и городов должны заниматься вопросами сокращения бедности. Если бы мы не выделяли миллиарды долларов на это, а также на дороги, свет, газ, предпринимательство, если бы не создали систему „махаллабай“, я бы сегодня не говорил об этом. Сказал бы „хлопайте“ и покинул бы это место», — заявил он.
14 апреля президент Узбекистана провёл онлайн-саммит с премьером Пакистана, в рамках которого обсудил вопросы возобновления авиасообщения между странами, принятие соглашения о преференциальной торговле, упрощение визового режима, транспортно-транзитные и другие вопросы.
Министр транспорта Илхом Махкамов добавил, что страны также обсуждали ускорение реализации проекта железной дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар» протяженностью около 600 км. По его словам, в мае планируется организовать экспедиционное обследование строительных участков, расположенных в Афганистане. Кроме того, стороны разработали проект соглашения о транзитной торговле.
Коридор в новое будущее Центральной и Южной Азии
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований Элдор Арипов в статье для «Газеты.uz» писал, чем важен проект строительства дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар» для Узбекистана. По его мнению, с позиции стран Центральной Азии трансафганский коридор откроет совершенно новый и наикратчайший путь к перспективным рынкам Южной Азии.
Громадные возможности экономического взаимодействия с Южной Азией обусловлены макроэкономическими показателями и динамикой роста этого региона. С совокупным населением 1,9 млрд человек (¼ часть мирового) и ВВП 3,5 трлн долларов Южная Азия — самый быстрорастущий регион мира (до 7,5% в год).
Строительство трансафганского коридора также диверсифицирует транспортные потоки Центральной Азии. Поскольку в арсенале стран региона будут иметься уже два маршрута по выходу к южным морям. С одной стороны, уже имеющиеся коридоры к портам Чабахар и Бандар-Аббас, с другой — «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар» с последующим выходом на порты Карачи и Гвадар.
После реализации проекта на транспортировку товаров из Пакистана в Узбекистан, как ожидается, будет уходить не 35 дней, а 3−5.
Jakhongir Tashkent
Политически сложный вопрос. Аналогично можно сравнить с проектом ж/д транзит через Киргизию, которая никак не может быть осуществлен.