Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Komiljon Karimov (ushbu lavozimda 2020 yil sentyabr oyidan boshlab) «Gazeta.uz»ga bergan intervyusining ikkinchi qismida studentlar beradigan «fidbek»ning muhimligi va u korrupsiyaga qarshi kurashda qanday yordam berishi, nima uchun JIDUda ko‘p yillar davomida korrupsiya rivojlanmaganligi, talabalar uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalar va bitiruvchilar bilan aloqani saqlab qolishning ahamiyati haqida gapirdi.
Tanqidiy fikrlash va o‘qituvchilar obro‘sining ahamiyati haqida
Tajribamdan kelib chiqib, aytishim mumkinki, talabalar sinfiga kirgan kishi yoki o‘qituvchi intellektual jihatdan obro‘ga ega bo‘lishi lozim. Kishi dars berayotgan masalasida ekspert bo‘lishi kerak. Biz o‘z yo‘nalishlaridagi eng kuchli mutaxassislarni jalb qilishimiz kerak.
Ammo, shu bilan birga, ular «haqiqatning yagona manbai» bo‘lib qolmasligi kerak. Men talabalar tanqidiy fikrlashi tarafdoriman. Talaba eshitgan va ko‘rgan har qanday ma’lumot, nazariya, tushuncha, voqea yoki hodisani gumon ostiga olishi kerak. Ya’ni, o‘ziga «Bu nima uchun sodir bo‘layapti?» deb savol berishi va jarayonning mohiyatini tushunishga harakat qilishi kerak. Bu tanqidiy fikrlashning asosidir.
Bu talabalarga bilim va ma’lumotlardan tashqari bera oladigan eng qimmatli ko‘nikma bo‘ladi. Zamonaviy ta’limning muhim vazifasi talabalarni tanqidiy fikrlashga, to‘g‘ri savollar berishga va ularga javob topishga o‘rgatishdir.
Talabalar beradigan «fidbek»ning ahamiyati
Talabalar universitetning asosiy steykxolderlaridan (stakeholders) biri hisoblanadi. Steykxolderlar — u yoki bu tashkilotga bevosita aloqador odamlardir. Talabalarning o‘quv jarayoni va universitetda yaratilgan sharoitlar haqidagi fikrlari («fidbek») juda muhim.
«Fidbek» olish tizimi universitet ma’muriyati va talabalar o‘rtasida ishonchli munosobatni mustahkamlashga ham yordam beradi.
Men shaxsan talabalar bilan uchrashaman. JIDU rektori etib tayinlanganimda, men talabalar yetakchilari bilan uchrashuv o‘tkazdim, ularni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha fikr almashdim. O‘shanda biz pandemiya sababli biroz cheklangan shaklda uchrashdik, ko‘pgina talabalar onlayn shug‘ullanardi. Ammo keyin imkon paydo bo‘lganda, biz bunday uchrashuvlarni kengroq formatda o‘tkazdik.
Ikkinchidan, men o‘zim ma’lum maqsadda talabalarga dars beraman. Bu menga talabalar bilan bevosita aloqada bo‘lish imkoniyatini beradi. Albatta, bu 100 ga yaqin talabadan iborat kichik bir guruh, lekin ular ham qaysidir darajada barcha universitet talabalarining vakili hisoblanadi. Bu ham atrofdagi voqealardan hamisha xabardor bo‘lish va fikr-mulohazalar olish imkonini beradi.
Shuningdek, universitetdagi vaziyatga ob’ektiv baho berish uchun universitet tomonidan tizimli ravishda talabalar o‘rtasida anonim so‘rovnomalar o‘tkaziladi — talabalar «fidbeki». Bu bizga o‘qitish sifatini, universitetdagi ma’naviy muhitni, shuningdek infratuzilma holatini baholashga yordam beradi.
Nima uchun JIDUda korrupsiya rivojlanmaganligi va boshqa OTMларда u bilan qanday kurashish mumkinligi haqida
Tashkil topganidan buyon universitetda shunday bir muhit va madaniyat shakllanganki, bunday hodisalarga nisbatan toqatsizlik mavjud.
Birinchidan, buning uchun rahbariyatning irodasi bo‘lishi kerak. Oliy ta’lim muassasalarining ko‘pchiligida boshqaruv qarorlarini rahbarlar qabul qilishadi.
Ikkinchidan, talabalarning «fidbek» tizimiни yaratish kerak. Korrupsiya holatlarini qanday fosh qilish mumkin? Qachonki, u yoki bu talaba bu masalani ko‘tarsa. Yaxshi yo‘lga qo‘yilgan «fidbek» tizimi korrupsiya bilan bog‘liq holatlarning oldini olishga yordam beradi.
Oliy ta’lim tizimida ishlaydigan odamlarni moddiy rag‘batlantirish muhim ahamiyatga ega. So‘nggi 4 yil ichida ayniqsa professor-o‘qituvchilarning maoshlari oshirildi.
Korrupsiya holati qayerda paydo bo‘lishi mumkin? Masalan, talabalarning ishini baholash paytida bahosidan norozi bo‘lgan talaba uni ko‘tarishni xohlashi mumkin. Inson omilini bunday holatlardan chiqarib yuboradigan juda oddiy mexanizmlar mavjud, bu qo‘shimcha nazorat. Ulardan biri — bu depersonilazatsiya. Har bir talabaning o‘z identifikatsiya raqami bo‘ladi, tekshiruvchi o‘qituvchi esa talabaning familiyasi va ismini bilmaydi.
Yoki bitta ishni ikki yoki uch kishi tekshiradi. Tekshiruvchi bahoni oshirib qo‘ysa undan tashqari yana boshqa nazoratchilar borligini biladi. Agar baholarda katta farq bo‘lsa, tabiiyki, savollar tug‘iladi.
Dress-kodning ahamiyati
Kiyinish tartibi ko‘proq insonning shaxsiy estetikasi va intizomi bilan bog‘liq. Dunyo bo‘ylab barcha OTMlarda ma’lum darajada dress-kodlar mavjud.
Ehtimol JIDUda kiyinish qoidalari qat’iyroqdir, ammo barcha talabalar bir xil kiyim kiyishlari kerakligini ko‘rsatuvchi birorta ham standart yo‘q. Bunda biz baribir ham xalqaro munosabatlar sohasidagi mutaxassislar tayyorlayotganimizdan kelib chiqishimiz kerak.
Ammo men dress-kod talabalar o‘zlashtirishiga yoki ularning akademik yutuqlariga qandaydir ta’sir o‘tkazadi deb o‘ylamayman. Men o‘z baholarimni dalillar bazasiga asoslashga moyilman. Men to‘g‘ri deb hisoblagan har bir narsada dalillar bazasi bo‘lishi kerak. Dress-kodning talabalar akademik ko‘rsatkichlariga ta’siri haqidagi tadqiqotlarni hali uchratmadim, ehtimol ular mavjuddir. Buni baholash biroz qiyin.
Amaliyotchilarni ўқish jarayoniga jalb qilishning ahamiyati
Amaliyotchilarning akademik muhit bilan o‘zaro aloqa qilishi — bu mutaxassislarni tayyorlashga ta’sir qiluvchi juda muhim omil. Toshkentdagi Vestminster universitetida (Komiljon Karimov 2015—2020 yillarda unga rahbar bo‘lgan — tahr.) biz bunga ko‘proq e’tibor qaratardik, iloji boricha kadrlar tayyorlanadigan sohalar mutaxassislari bilan maslahatlashardik, ularni o‘quv rejalari va dasturlarni ishlab chiqishga, shuningdek o‘quv jarayoniga jalb qilardik.
JIDUda bu borada ish yo‘lga qo‘yilgan, bizda, birinchidan, o‘qituvchilar tarkibida TIV tizimida katta amaliy tajribaga ega mutaxassislar bor. Ammo biz faqatgina vazirliklar, idoralar yoki ba’zi bir yirik tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan mutaxassislarni emas, balki chet el vakillari, chet davlatlarning elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini ham bir yoki ikki ma’ruzalarga jalb qilamiz.
Bundan tashqari, bizda qisqa muddatli mehmon ma’ruzalari mavjud. Talabalar uchun ma’lum bir o‘quv kursiga emas, balki ma’lum bir mavzu bo‘yicha amaliyotchilarni qisqa vaqtga jalb qilish juda muhim.
Magistraturaga qabul shartlarining o‘zgargaни to‘g‘risida
O‘zbekistonda 3−4 yil oldin, agar siz «Xalqaro munosobatlar» yo‘nalishi bo‘yicha bakalavrni tugatgan bo‘lsangiz, turdosh yo‘nalish bo‘yicha magistraturaga o‘qishga kirishingiz mumkin emas edi. Siz bu yog‘iga endi xalqaro huquq yoki iqtisodiyot bo‘yicha o‘qishga kirolmasdingiz. Bugun bunday cheklovlar va talablar yo‘q. Ma’lum yo‘nalish bo‘yicha tayanch oliy ma’lumotga ega bo‘lishingiz shart emas.
Ko‘p hollarda chet davlatlarda talabalar magistr darajasiga ikkinchi oliy ma’lumot sifatida qarashadi. Bitta ixtisoslik bo‘yicha bakalavrda boshlang‘ich ma’lumotga ega bo‘lgan va shu mutaxassislik bo‘yicha magistraturani davom ettiradigan odamlar juda kam uchraydi. Odatda, chet el amaliyotida talabalar o‘z bilimlarini boyitish imkoniyatini beradigan yo‘nalishni tanlaydilar. O‘zbekistonda bunday qarorning qabul qilinganligi to‘g‘ri yondashuv bo‘ldi.
Bitiruvchilarga zarur bo‘lgan ko‘nikmalar haqida
Bugun mehnat bozorida jiddiy o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu texnologiyaning va sun’iy intellektning rivojlanishi bilan ham bog‘liq. Shunday sohalar borki, unda odam deyarli siqib chiqariladi. Savol tug‘iladi. Ertaga mehnat bozori qanday bo‘ladi? Sun’iy aql yoki robotlashtirish odamlarning o‘rnini bosmaydimi? Butunlay o‘rnini bosadi deb o‘ylamayman. Ushbu jarayon 100 yil oldin boshlangan, bizga ma’lumki, birinchi konveyerlar ishga tushirilganda, xuddi shunday xavotirlar bo‘lgan, ammo bu sodir bo‘lmadi.
Yangi kasblar paydo bo‘lmoqda yoki insonning roli zarur bo‘lgan kasblar yo‘qolib ketayotgani yo‘q. Masalan, pedagogika. Bunda jarayonni insonsiz tasavvur qilish juda qiyin. Yoki ijodiy sohalar. Bunda insonning roli shubhasiz muhim bo‘lib qoladi.
Agar siz yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlasangiz, tabiiyki, ularga talab katta bo‘ladi. Va ularni ish bilan ta’minlash masalasi muammo bo‘lmaydi.
Talabalar o‘qishdan bo‘sh vaqtlarida nafaqat amaliyot o‘tash, balki ishlash imkoniyatiga ham ega. Bu ularga amaliy ko‘nikmalarni beradi. Universitetda olgan bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan mustahkamlaydilar, bu esa ish bilan ta’minlanishda juda muhim.
Fundamental bilimlardan tashqari, zaruriy bo‘lgan ko‘nikmalarga ega bo‘lish lozim. Bu yumshoq ko‘nikmalardir (soft skills). Bu tanqidiy fikrlash, kommunikatsiya va aloqa, o‘zini taqdimot qilish, jamoada ishlash va moslashuvchanlik ko‘nikmalaridir.
Ba’zi mutaxassislar yumshoq ko‘nikmalarning o‘zi yetarli, agar inson xohlasa, qolgan hammasini o‘rganishi yoki o‘qib olishi mumkin, deb ta’kidlaydi. Men, bu to‘g‘ri yondashuv deb o‘ylamayman. Har qanday ta’lim muassasasi hard skills yoki texnik ko‘nikmalarni berishi kerak, bu esa soft skillsga asos bo‘lib xizmat qiladi. Bu yerda aniq muvozanat bo‘lishi kerak va bu muvozanat u yoki bu tomon foydasiga og‘ib ketmasligi lozim.
Bitiruvchilarni ish bilan ta’minlashда OTMlarning mas’uliyati haqida
Biror bir OTM o‘z bitiruvchilariнинг 100% ish bilan ta’minlanishiga kafolat bera oladi deb o‘ylamayman.
Bu yil JIDUni 300 ga yaqin talaba bitiradi va ularni ishga joylashtirish katta muammo bo‘lmaydi. Ammo 5−6 ming talaba bitiradigan OTMlar bor va ular barcha bitiruvchilarni ish bilan ta’minlashi imkonsiz.
Mehnat bozoriga qarash kerak — bu kadrlarga ehtiyoj bormi. Hozir pandemiya paytida davlatning tibbiyot xodimlariga bo‘lgan ehtiyoji ortib bormoqda. Yoki maktab o‘qituvchilari hozirda oliy ma’lumotli bo‘lishi lozimligi masalasi ko‘tarilmoqda. Tabiiyki, pedagogik yo‘nalishdagi kadrlar tarkibiga bo‘lgan ehtiyoj bir necha barobar ortadi. Davlat ularni kafolatli ish bilan ta’minlay oladi.
Ish topish bitiruvchilarning o‘zlarining ham vazifasidir. Ular o‘z kelajagini ko‘rishlari va talab bo‘ladigan mutaxassislikni tanlashlari lozim.
Xalqaro miqyosda tan olingan ko‘rsatkich mavjud: talabalarning bitiruvdan keyingi dastlabki olti oy ichida ish bilan ta’minlanishi. Men Vestminster universitetida ishlaganimda, bu ko‘rsatkich birinchi olti oyda 90% gacha ko‘tarilardi. Tabiiyki, buni asosan talabalarning o‘zi amalga oshirardi. Ammo, universitetda talabalarga ishga joylashishda yordam beradigan Kareraga ko‘maklashish markazi kabi ma’lum xizmatlar mavjud edi.
«Brain Drain» to‘g‘risida
Kadrlarning mamlakatdan chiqib ketishi masalasi hamma joyda, deyarli butun dunyoda bor. Globallashuv bunga o‘z hissasini qo‘shadi. Globallashuv nima? Bu mobillik. Shu jumladan, akademik sohada ham o‘qituvchilar, professorlar va tadqiqotchilar mamlakatdan mamlakatga ko‘chib ketishadi. Bu ob’ektiv haqiqat. Biz xohlaymizmi yoki yo‘qmi, vaziyatni o‘zgartirish juda qiyin bo‘ladi. Bu odamga moddiy jihatdan qayerdadir yaxshiroq bo‘lgani uchun yoki biror joyda yaxshiroq rag‘batlantirilgani uchun sodir bo‘lmaydi, yo‘q. Bu insonning yangi narsani sinab ko‘rish bo‘yicha tabiiy istagi.
Bu, ayniqsa, ilmiy muhitda, tadqiqotchi chet eldagi hamkasblari bilan o‘zaro aloqada bo‘lishni, u yerda ishlashni xohlashi bilan bog‘liq. Agar bu holat ommaviy xususiyatga ega bo‘lsa, albatta bu muammo. Ammo, agar bu qaytariladigan holat bo‘lsa, ya’ni, odamlar ma’lum vaqtga ketib, yaxshi tajriba, yangi bilimlar, ko‘nikmalar va aloqalarni orttirib, mamlakatga qaytib, mamlakat farovonligi uchun ishlashsa, bu ham ijobiydir.
Bitiruvchilar bilan aloqani saqlab qolishning ahamiyati
Universitetning obro‘si va mavqeini ko‘p jihatdan aynan bitiruvchilar yaratadi. Ish beruvchilar OTMni ishlashga kelgan битирuвчилариga qarab baholaydilar. Ularning universitet hayotidagi ishtiroki juda muhim. Professional nuqtai nazardan, bitiruvchilar kuchli resurs hisoblanadi. Ular talabalarning hozirgi авлодиgao‘zlarining bilim va ko‘nikmalaridan ulashib, ruhlantirishi mumkin.
Bir yilda o‘qishni tugatgan bitiruvchilar o‘rtasida gorizontal aloqalar mavjud. Afsuski, vertikal aloqa yo‘q. Universitetning vazifasi bitiruvchilarning turli avlodlari o‘rtasida ham o‘zaro bog‘liqlik bo‘lishi uchun aynan shu vertikal aloqani yaratishdir. Ma’lum bir ma’noda, bu ham o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhitining bir turi. Bu bitiruvchilar uchun yaxshi netvorking maydoni hamdir.
Bugungi kunda JIDU bitiruvchilari deyarli barcha sohalarda, shu jumladan turli idoralar va vazirliklar rahbarlari orasida hokimliklar darajasida ishlashadi. Hozir biz bitiruvchilar assotsiatsiyasini yaratish ustida ishlayapmiz, bundan oldin ham urinishlar bo‘lgan, ammo ular muvaffaqiyatsiz tugagan. Biz bitiruvchilarni o‘zini jalb qildik va tashabbusni ularning qo‘llariga topshirdik. Ular buni katta ishtiyoq bilan qabul qilishdi.
JIDU bitiruvchilari haqida
Biz xalqaro faoliyat, shu jumladan iqtisodiy va huquqiy faoliyat uchun va shu kabi xalqaro munosabatlar sohasida kadrlar tayyorlaymiz. Eng kam talabalarimiz Xalqaro munosabatlar sohasida. Ehtimol, buning ham oddiy sababi bordir: халқаро munosabatlar bo‘yicha mutaxassislarga hozircha katta ehtiyoj sezilmasa kerak.
Ha, JIDU bitiruvchilari Tashqi ishlar vazirligiga kamroq ishga kirgan vaqtlar bo‘lgan. Ammo, 2019 yil hisobotlariga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligiga ishga kirgan bitiruvchilar soni sezilarli darajada oshdi. 2020 yilgi statistika pandemiya sababli biroz pasaygan.
JIDU — Tashqi ishlar vazirligining bevosita tarkibiy bo‘linmasi. Biz vazirlik bilan barcha yo‘nalishlarda juda yaqin hamkorlik qilamiz: kadrlar tayyorlash, malaka oshirish va ish bilan ta’minlash. Hozirda biz vazirlikning o‘zida, shuningdek chet eldagi diplomatik vakolatxonalarimizda amaliyot o‘tashga yuboriladigan yuqori kurs talabalari sonini ko‘paytirish ustida ish olib bormoqdamiz.
Ammo barcha bitiruvchilar TIV tizimiga kiradi deb kutish noto‘g‘ri va buning sababi u yerdaги ish ўринлариning yetishmasligi эмас, balki shunchaki har kimning o‘z orzu-umidlari va istaklari bor. Kimdir xalqaro tashkilotda yoki boshqa bir vazirlik yoki idorada ishlashni xohlaydi yoki o‘zini tijorat tizimida ko‘radi.
Komiljon Karimov o‘z intervyusining birinchi qismida ta’limda sohasidagi raqobat uchun teng sharoitlarning ahamiyati, davlat universitetlarining ilmiy salohiyati, «kontrakt» miqdorining oshirlish sabablari va nima uchun xususiy OTMlar foyda olishga ustuvor ahamiyat berishi kerakmasligi borasida o‘z mulohazalari bilan bo‘lishdi.

Во второй части интервью «Газете.uz» ректор Университета мировой экономики и дипломатии Комилжон Каримов (он занимает эту должность с сентября прошлого года) рассказал, почему важна обратная связь со студентами и как она может помочь в борьбе с коррупцией, почему в УМЭД за много лет не развилась коррупция, о необходимых навыках для студентов и важности поддержания связи с выпускниками. Первая часть интервью была опубликована на днях.
О важности критического мышления и авторитета преподавателей
Исходя из своего опыта могу сказать: преподаватель или человек, который заходит в класс к студентам, должен быть авторитетом в интеллектуальном плане. Человек должен быть экспертом в том вопросе, по которому он или она преподаёт. Мы должны привлекать лучших специалистов по своим направлениям.
Но при этом они не должны быть «истиной в последней инстанции». Я сторонник того, чтобы студенты мыслили критически. Любую информацию, теорию, концепцию, явление или событие, которую слышит и видит студент, он или она должны подвергать сомнению. То есть спрашивать себя: «Почему это происходит?» и пытаться понять суть процесса. Это основа критического мышления.
Я думаю, это будет наиболее ценный навык, который мы сможем дать студентам помимо знаний и информации. Существенная роль современного образования — научить студентов мыслить критически, задавать правильные вопросы и находить на них ответы.
О важности обратной связи со студентами
Студенты являются одними из основных стейкхолдеров (stakeholders) вуза. Стейкхолдеры — это люди, которые имеют непосредственное отношение к той или иной организации. Обратная связь студентов и их мнения об учебном процессе и условиях, которые созданы в вузе, очень важны.
Обратная связь также помогает наладить доверительные отношения между администрацией вуза и студентами.
Я лично встречаюсь со студентами. Когда меня назначили ректором УМЭД, я провел встречу со студенческими лидерами, чтобы обменяться мнением по тем вопросам, которые их волнуют, и узнать, каким они видят развитие университета. На тот период мы встретились немного в усечённом формате из-за пандемии, многие студенты занимались онлайн. Но потом, как появилась возможность, мы такие встречи проводили и в более широком формате.
Во-вторых, я сам с определённой целью преподаю, читаю лекции студентам. Это даёт мне возможность непосредственно иметь прямой контакт со студентами. Конечно, это определённая группа, где-то порядка 100 человек, но они тоже представляют всех студентов университета в какой-то степени. Это тоже позволяет держать руку на пульсе и получать фидбек.
Университет также в системном порядке проводит анонимные опросы среди студентов с целью получения объективной оценки ситуации в университете. Это нам помогает оценивать качество преподавания, моральную среду в университете, а также состояние инфраструктуры.
О том, почему в УМЭД не развилась коррупция, и как бороться с ней в вузах
С момента образования УМЭД в нём сложились определённая среда и культура, которая вызывает определённую нетерпимость к таким явлениям.
Во-первых, здесь должна быть воля руководства. Многие управленческие решения в высших учебных заведениях принимают руководители.
Во-вторых, должна быть выстроена система студенческого фидбека. Как можно раскрыть случаи коррупции? Когда тот или иной студент поднимает этот вопрос. Хорошо налаженная система обратной связи со студентами поможет профилактике коррупциогенных проявлений.
Важно материальное стимулирование тех людей, которые работают в этой системе. За последние четыре года были подняты зарплаты, в особенности профессорско-преподавательского состава.
Где может возникнуть коррупционное явление? Например, в момент оценивания работы студентов недовольный своей оценкой студент может захотеть повысить её. Есть очень простые механизмы, которые могут исключить человеческий фактор из таких ситуаций — это дополнительный контроль. Одним из них является деперсонализация. У каждого студента есть свой идентификационный номер, а проверяющий преподаватель не знает фамилию и имя студента.
Или же одну и ту же работу проверяют два или три человека. Проверяющий знает, что если ставить завышенную оценку, то есть второй проверяющий. И если в оценках будет большая разница, это вызовет естественные вопросы.
О необходимости дресс-кода
Вопрос формы одежды больше касается персональной эстетики человека и дисциплины. Везде во всех вузах по всему миру есть какие-то рамки, то, что дозволено носить, определённый дресс-код.
Возможно, в УМЭД этот дресс-код строгий, но нет одного стандарта, по которому все студенты должны носить одинаковую одежду. Здесь нужно исходить из того, что мы всё-таки готовим специалистов в области международных отношений.
Но я не думаю, что дресс-код как-то влияет на успеваемость или академические достижения студентов. Я склонен основывать свои оценки на доказательной базе. Всё, что я считаю правильным, должно иметь доказательную базу. Я пока не сталкивался с исследованиями в области влияния формы на академическую успеваемость студентов, может быть, они существуют. Давать этому оценку немного сложно.
О важности привлечения практиков к учебному процессу
Взаимодействие практиков с академической средой — это очень существенный фактор, который влияет на конечный результат: подготовку специалистов. В Вестминстерском университете в Ташкенте (Комилжон Каримов возглавлял его в 2015—2020 годах — ред.) мы этому уделяли большое внимание, по возможности консультировались со специалистами в тех отраслях, по которым мы готовили кадры, мы их привлекали к разработке учебных программ и планов, а также к учебному процессу.
В УМЭД в этом плане работа налажена. Здесь, во-первых, среди нашего профессорско-преподавательского состава есть специалисты с большим практическим опытом работы в системе МИДа. Но это не только специалисты, которые работают в министерствах, ведомствах или каких-то крупных организациях, но и в том числе мы привлекаем и зарубежных представителей, послов других государств, представителей международных организаций на одну или две лекции.
Помимо этого, у нас есть краткосрочные гостевые лекции. Очень важно для студентов ввести не какой-то курс занятий, а привлекать тех же практиков по конкретной тематике на краткосрочный период.
Об изменениях условий приема на магистратуру
В Узбекистане три-четыре года назад, если вы закончили учёбу по направлению «Международные отношения», у вас бы не было возможности поступить на магистратуру по смежному направлению. Вы уже не могли пойти учить, например, международное право или экономику. Сегодня таких ограничений и требований нет. Вам не надо иметь базовое высшее образование по этому направлению.
Во многих случаях за рубежом студенты смотрят на магистратуру как на второе высшее образование, и очень редко можно встретить людей, которые имеют базовое образование в бакалавриате по одной специальности и продолжают магистратуру по той же специальности. Обычно в зарубежной практике студенты выбирают направление, которое даёт им возможность дополнить знания. То, что и в Узбекистане приняли такое решение, — это правильный подход.
О навыках, которые нужны выпускникам
Сегодня происходит серьёзная трансформация рынка труда. Это связано с развитием технологий, развитием искусственного интеллекта. Есть сферы, где он практически вытесняет человека. Стоит вопрос: каким будет рынок труда завтра? Не вытеснит ли человека искусственный интеллект или же роботизация? Я не думаю, что он вытеснит полностью. Этот процесс запустился 100 лет назад, мы знаем, когда первые конвейеры были запущены, были такие же тревоги, но этого не произошло.
Появляются новые профессии или продолжают существовать профессии, в которых роль человека необходима. Например, педагогика. Здесь очень сложно представить процесс без присутствия человека. Или же креативные сферы. Здесь роль человека будет оставаться однозначно существенной.
Если вы выпускаете специалистов высокой квалификации, естественно, на них будет высокая потребность. И вопрос их трудоустройства не будет проблемой.
Студенты в свободное от учёбы время имеют возможность не только стажироваться, но и в том числе работать. Это им дает практические навыки. Те знания, которые они получают в университете, они подкрепляют практическими навыками, что очень важно при трудоустройстве.
Помимо фундаментальных знаний есть необходимые навыки, которыми надо обладать. Это те самые мягкие навыки (soft skills). Это навыки критического мышления, навыки коммуникации и общения с людьми, навыки представить себя, навыки командной работы и навык быть гибким.
Некоторые специалисты утверждают, что мягких навыков достаточно, что всё остальное человек при желании может и сам узнать или же почитать. Я не думаю, что это правильный подход. Любое учебное заведение должно дать hard skills, или же технические навыки, что станут основой, фундаментом, на который должны ложиться те самые soft skills. Здесь должен быть чёткий баланс и он не должен перекашивать в пользу одного или другого.
Об ответственности вузов за трудоустройство выпускников
Я не думаю, что какой-либо вуз сможет на 100% гарантировать трудоустройство своих выпускников.
В этом году УМЭД окончат порядка 300 человек, их трудоустроить не будет большой проблемой. Но есть вузы, которые выпускают по 5000—6000 студентов, и нереально, чтобы они смогли обеспечить трудоустройство всех.
Надо смотреть на рынок труда — есть ли потребность в этих кадрах. Сейчас потребность государства в медицинских работниках растёт в разы на фоне пандемии. Или же сейчас ставится вопрос о том, чтобы преподаватели школ были с высшим образованием. Естественно, потребность многократно вырастет в кадрах педагогического направления. Государство сможет их гарантированно трудоустроить.
Трудоустройство также является задачей в том числе и самих выпускников, чтобы они видели своё будущее и выбирали ту специальность, на которую будет потребность.
Есть такой международно признанный индикатор: трудоустройство выпускников в первые шесть месяцев после окончания вуза. Когда я работал в Вестминстерском университете, этот индикатор у нас доходил до 90% в первые шесть месяцев. Естественно, это делали сами студенты по большей части. Но в университете ещё были и определённые службы, Центр по содействию карьеры, которые способствовали их трудоустройству.
Об «утечке мозгов»
Вопрос утечки кадров или мозгов, он стоит везде, во всём мире. Глобализация этому способствует. Что такое глобализация? Это мобильность. В том числе и академическая. Когда учителя, профессора и исследователи переезжают из страны в страну. Это объективная реальность. Хотим мы этого или нет, обернуть всё вспять будет очень сложно. Это не делается из-за того, что человеку просто где-то лучше материально, или где-то лучше стимулируют, нет. Это нормальное желание человека попробовать что-то новое.
Особенно это касается академической среды, когда исследователь хочет взаимодействовать со своими коллегами за рубежом, поработать там. Если это носит массовый характер, конечно, это проблема. Но если это носит характер обратимый — то есть люди выезжают на какое-то время, получают хороший опыт, новые знания, навыки и связи и возвращается в страну и работают на благо страны, это положительное явление.
О важности поддержания связи с выпускниками
Во многом престиж и репутацию вуза создают именно выпускники. Работодатели дают оценку вузу по тем людям, которые приходят к ним на работу. Вовлечение их в жизнь университета очень важно. С профессиональной точки зрения выпускники — это мощный ресурс. Они могут налаживать контакты с нынешним поколением студентов, передавать им свои знания и навыки, а также мотивировать их.
Есть так называемые горизонтальные связи между теми, кто закончил вуз в один и тот же год. Но, вертикальной связи, к сожалению, нет. Задачей вуза является именно создание этой вертикальной связи, чтобы между различными поколениями выпускников тоже была взаимосвязь. В какой-то степени это тоже своего рода сообщество взаимной поддержки. Это хорошая площадка для нетворкинга для выпускников.
Сегодня выпускники УМЭД работают практически во всех отраслях, в том числе среди руководителей различных ведомств и министерств, на уровне хокимиятов. Мы сейчас ведём работу для того, чтобы создать ассоциацию выпускников, до этого были попытки, но они не увенчались успехом. Мы привлекли самих выпускников и отдали инициативу в их руки. Они восприняли это с большим энтузиазмом.
О выпускниках УМЭД
Мы готовим кадры для международной деятельности, в том числе экономической и правовой деятельности, и в сфере международных отношений. Меньше всего у нас студентов по направлению международных отношений. Наверное, здесь простая причина: большой потребности в специалистах международных отношений, наверное, пока нет.
Да, была тенденция, когда выпускники УМЭД в меньшем количестве поступали на работу в МИД. Но по итогам 2019 года количество выпускников, которые пошли работать в МИД, намного возросло. Статистика за 2020 год немного снизилась из-за пандемии.
УМЭД — это непосредственное структурное подразделение Министерства иностранных дел. Мы очень тесно взаимодействуем с министерством по всем направлениям: по подготовке кадров, стажировке и трудоустройству. Сейчас мы работаем над тем, чтобы увеличить количество студентов старших курсов, которые направляются на стажировку в само министерство, а также наши дипломатические представительства за рубежом.
Но, наверное, будет неправильно ожидать, что все выпускники пойдут работать в систему МИДа, и не просто из-за того, что там недостаточно рабочих мест, а просто потому, что у всех свои ожидания и желания. Кто-то хочет продолжить работу в международной организации или в каком-то другом министерстве или ведомстве, или видит себя в коммерческой структуре.
В первой части интервью Комилжон Каримов поделился мыслями о важности равных условий для конкуренции в сфере образования, научном потенциале государственных вузов и о том, почему частные вузы не должны делать приоритетом получение прибыли.