Mazkur holat juma kuni 18:40 da «Pushkin» va «Buyuk ipak yo‘li» stansiyalari o‘rtasida yuzaga kelgan. Poyezd «Buyuk ipak yo‘li» stansiyasiga kelishi bilan nosozlik bartaraf etilgan va tarkib odatdagi tartib bo‘yicha faoliyatini davom ettirgan.
Metroning barcha tarkiblarida eshiklarda maxsus signalizatsiya mavjud bo‘lib, ular poyezdning ochiq eshiklar bilan harakatlanishiga to‘sqinlik qiladi. Biroq eshiklar yopilishiga sun’iy to‘siq bo‘lganda yoki yopish mexanizmiga yot jism tushgan taqdirda avtomat ravishda yopish tizimi ishlamay qolishi mumkin, ya’ni bunday vaziyatlarda eshiklarning pnevmatik magistrali o‘chadi, deya izoh berdi metropoliten ma’muriyati.
«Vagonda favqulodda vaziyat sodir bo‘lgan vaziyatda yo‘lovchilardan har bir vagonga o‘rnatilgan maxsus „yo‘lovchi-mashinist“ aloqa vositasi orqali tarkib mashinistini xabardor qilishni so‘raymiz. Shuningdek, eshiklarga suyanmaslik va avtomat ravishda yopilayotgan vaqtda ushlab turgan holda ular harakatiga to‘sqinlik qilmaslikni ham so‘raymiz. Yo‘lovchilar vagonga suqilib kirish yoki kimgadir yordam berish maqsadida tez-tez avtomat eshiklarni ushlab turishadi. Natijada tarkib stansiyada belgilangandan ko‘proq muddat qolib ketishi mumkin», — deyiladi xabarda.
«Toshkent metropoliteni» rahbariyati hodisa yuzasidan kechirim so‘rab, xizmat tekshiruvi boshlangani, jumladan, vagon ichidagi va stansiyalardagi videokameralar yozuvlari o‘rganilayotganini ma’lum qildi.

Предприятие «Тошкент метрополитени» опубликовало комментарий по поводу видеозаписи, на которой видны открытые на ходу двери вагона поезда.
Ситуация произошла в пятницу в 18:40 на перегоне между станциями «Пушкин» и «Буюк Ипак Йули». По прибытии поезда на станцию «Буюк Ипак Йули» неисправность была устранена, и состав продолжил работу в штатном режиме, отметили в метрополитене.
На каждом составе метро имеется локомотивная сигнализация дверей, которая исключает возможность движения поезда с открытыми дверями. Однако в случаях искусственного препятствования закрытию дверей либо попадания в механизм закрытия инородного предмета происходит несрабатывание системы автозакрытия, т. е. в таких случаях отключается дверная пневматическая магистраль, пояснили в администрации подземки.
«При возникновении чрезвычайных ситуаций в вагоне просим пассажиров сообщать машинисту состава по установленной в каждом вагоне (в количестве двух единиц) специальной связи „пассажир-машинист“. Также просим не прислоняться к дверям и не препятствовать их движению, придерживая их во время автозакрытия. Автоматические створки пассажиры часто придерживают, чтобы втиснуться в вагон или помочь кому-то. В результате состав может задержаться на станции дольше положенного», — говорится в сообщении.
Руководство «Тошкент метрополитени» принесло извинения за случившееся и сообщило, что ведётся служебное расследование инцидента, в том числе изучаются видеозаписи внутри вагона и на станциях.