Kelayotgan haftada O‘zbekiston prezidentining Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon bilan videomuloqoti mo‘ljallangan. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi, deya «Gazeta.uz» muxbiri xabar bermoqda.
«O‘zbekiston bilan Pokistonni umumiy tarix, yagona din va o‘xshash madaniyat bog‘lab turadi. Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik mustahkamlanib bormoqda. Pandemiyaga qaramasdan, muloqotlar va o‘zaro tashriflar faol davom ettirilmoqda», — ta’kidladi Sherzod Asadov.
O‘tgan yilning yakunlariga ko‘ra, mamlakatlar o‘rtasidagi ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 123 mln dollardan oshgan.
Navbatdagi muloqotda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘laydigan transport kommunikatsiyalarini barpo etish masalalari muhokama qilinadi.

На следующую неделю намечен онлайн-саммит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Пакистана Имрана Хана. Об этом на брифинге в пятницу журналистам сообщил пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов.
«Узбекистан и Пакистан связывают общая история и религия, схожая культура. В последние годы узы дружбы между нашими народами укрепляется. Несмотря на пандемию, активно продолжаются контакты и обмены на разных уровнях», — отметил Шерзод Асадов.
В ходе предстоящих переговоров будут обсуждены вопросы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами, в том числе создания эффективной транспортно-коммуникационной инфраструктуры, которые свяжут Центральную и Южную Азию, отметил он.
По итогам 2020 года товарооборот между двумя государствами превысил 123 млн долларов. Узбекистан заинтересован в наращивании торгово-экономического и транспортно-логистического сотрудничества с Пакистаном, подчеркнул пресс-секретарь.