5 aprel kuni O‘zbekistonning 726 ta mahallasida ayollar, bolalar va uy xo‘jaliklarining ijtimoiy-iqtisodiy farovonligi to‘g‘risida muhim ma’lumotlarni yig‘ish boshlandi. Ushbu tadqiqot uy xo‘jaliklari bilan so‘rovnoma o‘tkazishga asoslangan Multiindikator klster kuzatuvlari bo‘lib, MICS deb ataladi.
YUNISEFning Toshkentdagi vakolatxonasidan xabar qilinishicha, o‘rganishlar 31 iyulga qadar davom etadi. Hukumat va o‘rganishda qatnashayotgan hamkorlar aholini «ma’lumotlarni yig‘ayotgan tadqiqotchilar uchun o‘z uylarining eshiklarini ochishga» chaqirdi.
To‘plangan ma’lumotlar va ko‘rsatkichlar O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lidagi taraqqiyotini kuzatish uchun muhim bo‘ladi va xalqaro ma’lumotlar bazalariga kiritiladi. Shuni ham ta’kidlash kerakki, ular ijtimoiy xizmatlar sohasida qarorlar qabul qilish, milliy siyosatni, rivojlanish va xizmat ko‘rsatish dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun ham zarurdir.
MICS Davlat statistika qo‘mitasi va YUNICYeF tomonidan amalga oshirilmoqda. Avval MICS O‘zbekistonda 2006 yilda o‘tkazilgan edi.
So‘nggi yigirma yil ichida 100 dan ortiq mamlakatlarda bolalar va ayollar farovonligining asosiy ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etish va ularning hayotini yaxshilashga qaratilgan siyosatni shakllantirishga yordam berish uchun 300 dan ortiq MICS tadqiqotlari o‘tkazildi.

5 апреля в 726 махаллях по Узбекистану начался сбор данных о социально-экономическом благополучии женщин, детей и домохозяйств — мультииндикаторное кластерное обследование в домохозяйствах (MICS). Обследование проводится совместно Государственным комитетом по статистике и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). Предыдущее MICS проводилось в 2006 году.
Как сообщили в представительстве ЮНИСЕФ в Ташкенте, обследование продлится до 31 июля. Правительство и партнеры по обследованию призвали жителей «открыть двери своих домов для исследователей, которые будут собирать данные».
Данные и индикаторы обследования необходимы для принятия решений, планирования и реализации национальной политики, программ развития и услуг в социальной сфере.
Они также важны для отслеживания прогресса Узбекистана в достижении Целей устойчивого развития и будут включены в международные базы данных.
За последние два десятилетия более чем в 100 странах было проведено более 300 обследований MICS. Они позволили получить данные по ключевым показателям благополучия детей и женщин и помочь в формировании политики для улучшения их жизни.