Angliya-Shvetsiya AstraZeneca kompaniyasining COVID-19 ga qarshi vaksinasi nomi 25 martda Vaxzevria deb o‘zgartirildi. Bu haqda RIA Novosti xabar bermoqda.
Ta’kidlanishicha, bu boshqa hech qanday o‘zgarishlarga olib kelmaydi, ammo emlash bo‘yicha mutaxassislar uning nomi o‘zgarishi haqida bilishlari kerak. Chunki mahsulot ma’lumotlari, markirovkalari va qadoqlari boshqacha ko‘rinishga ega bo‘lishi mumkin.
Nom o‘zgarishi mart oyida vaksinani olgan odamlarda tromboz paydo bo‘lishi haqidagi xabarlar fonida paydo bo‘ldi. Yevropa Ittifoqining bir qator davlatlari ehtiyot chorasi sifatida preparatni qo‘llashni to‘xtatgan edi.
Keyinchalik EMA mutaxassislari AstraZeneca vaksinasi tromboembolik asoratlarning umumiy xavfini oshirganligini tasdiqlamadilar.
Shuningdek, regulyator o‘zining xavfsizligi va samaradorligini ma’lum qildi va COVID-19 ga qarshi kurashda preparatning foydasi mumkin bo‘lgan xavflardan yuqori ekanligini ta’kidladi.

Вакцина против COVID-19 англо-шведской компании AstraZeneca 25 марта получила новое название Vaxzevria. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на европейское агентство EMA.
На портале Агентства медицинских продуктов Швеции указано, что это не повлечет за собой других изменений, но специалисты по вакцинации должны знать о переименовании, так как информация о продукте, его маркировка и упаковка могут выглядеть иначе.
Изменение названия произошло на фоне появившихся в марте сообщений о случаях тромбоза у людей, получивших вакцину. Ряд стран ЕС в качестве меры предосторожности приостанавливали использование препарата.
Позднее эксперты EMA не подтвердили, что вакцина AstraZeneca повышает общий риск тромбоэмболических осложнений. Регулятор также сообщил о её безопасности и эффективности и отметил, что преимущества препарата в борьбе с COVID-19 превышают возможные риски.