25 mart, payshanba kuni Qirg‘iziston bosh vaziri Ulukbek Maripov Toshkentga keldi, deb xabar berdi O‘zA. Poytaxt xalqaro aeroportida uni O‘zbekiston hukumati rahbari Abdulla Aripov kutib oldi.
Ulukbek Maripov 25−26 mart kunlari bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etadi.
Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmatining xabar berishicha, tashrif davomida oliy martabali mehmon texnopark majmuasi, IT-Park, Crafers va Ardent Foods fabrikalari, Golden Moon va Orient Ceramic zavodlari, shuningdek Qirg‘izistonning Toshkentdagi elchixonasining yangi binosiga tashrif buyuradi.
Eslatib o‘tamiz, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Toshkentga tashrifi davomida «Texnopark» korxonasida ham bo‘lib, u yerda O‘zbekiston sanoat korxonalari mahsulotlari bilan tanishgan edi.Bir necha kundan so‘ng u o‘z intervyusida: «30 yildan beri bir-birimiz bilan siyosatda, mitingda yuraverib, etik tozalaydigan shyotka chiqara olmabmiz, fabrika-zavod qura olmabmiz. O‘zbekiston bizdan 40−50 yil oldinga o‘tib ketibdi, desam adashmayman. Mana shunday shurupdan boshlab samolyotgacha chiqaradigan darajagacha yetishibdi», — degan edi.

В четверг, 25 марта, в Ташкент прибыл премьер-министр Кыргызстана Улугбек Марипов, сообщило УзА. В столичном международном аэропорту его встретил глава правительства Узбекистана Абдулла Арипов.
Улугбек Марипов примет участие в очередном заседании межправительственной совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Кыргызстаном, которое состоится 25−26 марта.
Как сообщила пресс-служба хокимията Ташкента, в рамках визита высокопоставленный гость также посетит комплекс «Технопарк», IT-Park, фабрики Crafers и Ardent Foods, заводы Golden Moon и Orient Ceramic, а также новое здание посольства Кыргызстана в Ташкенте.
Напомним, президент Кыргызстана Садыр Жапаров во время визита в Ташкент также посетил предприятие «Технопарк», где ознакомился с продукцией производственных предприятий Узбекистана. Несколькими днями позже в интервью он сказал: «Тридцать лет мы с друг другом [не могли договориться] в политике, проводили митинги, в итоге оказалось, что мы можем производить только обувные щётки. Не смогли построить фабрики, заводы. Не ошибусь, сказав, что Узбекистан ушёл вперёд от нас на 40−50 лет. Они достигли того, что сейчас производят товары от шурупа до самолёта».