18 mart holatiga ko‘ra, Tojikistonda aylanma vaksinadan kelib chiqqan 2-turdagi poliovirus (sPVVP2) bilan kasallangan bolalarda falaj kasalligining to‘rtta holati qayd etildi.
8 mart kuni JSST Tojikistonda aniqlangan sVDPV2 holatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rib chiqdi va epidemiyani ikkinchi darajali favqulodda holat deb tasnifladi.
Xabar qilinishicha, sVDPV2 ning birinchi holati, o‘tkir shol falaji boshlanishi bilan birga o‘tgan yilning 22 noyabrida Xatlon viloyatida qayd etilgan va hozirda Pokistonda aniqlangan virus turi bilan bog‘liq. Ikkinchi falaj holati shu yilning fevral oyida Xatlon viloyatida o‘tkir shol falaji belgilari bo‘lgan bolada tasdiqlangan. 8 mart kuni Hisor shahrida huddi shu belgilar bilan bolalar falajning yana ikki holati tasdiqlandi.
Bundan tashqari, cVDPV2 Dushanbedagi yangi tashkil etilgan kuzatuv maydonchasida olingan uchta ekologik namunada ham aniqlandi.
JSSTning bayonotida aytilishicha, epidemiyani puxta tekshirish ishlari olib borilmoqda. Mutahassislarning kasalxonalarga tashrif buyurishi, vaksinatsiyani qamrab olish ma’lumotlarini submilliy darajalardan o‘rganishi shular jumlasidan.
2021 yil fevral oyida mamlakatda 2-turdagi poliovirus vaksinasini o‘tkazib yuborishi mumkin bo‘lgan barcha bolalar kasallikni rivojlanishidan va virus bilan aloqa qilishda falajdan saqlanishini ta’minlash uchun inaktivatsiyalangan poliovirus vaksinasi (IPV) yordamida rejalashtirilgan umummilliy emlash kampaniyasi yakunlangan edi.

Всемирная организация здравоохранения заявила о вспышке полиомиелита в Таджикистане, ситуация квалифицирована как чрезвычайная, второго уровня сложности. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на официальное заявление ВОЗ.
По состоянию на 18 марта в Таджикистане было зарегистрировано четыре случая паралича у детей, инфицированных циркулирующим полиовирусом вакцинного происхождения 2-го типа (цПВВП2).
Первый случай цПВВП2, сопровождавшийся наступлением острого вялого паралича (ОВП), был зарегистрирован ещё 22 ноября прошлого года в Хатлонской области и связан со штаммом вируса, который в настоящее время циркулирует в Пакистане. Второй случай паралича был подтверждён в феврале этого года у ребёнка с симптомами ОВП в Хатлонской области. Восьмого марта ещё два случая детского паралича, сопровождавшиеся ОВП, были подтверждены в городе Гиссаре.
Кроме того, в трёх пробах обследования объектов окружающей среды, отобранных на недавно созданном пункте эпидемнадзора в Душанбе, также был обнаружен цПВВП2.
Как отмечается в заявлении ВОЗ, в настоящее время проводится тщательное расследование вспышки, включающее визиты специалистов в больницы, отслеживание контактов и обзор данных об охвате вакцинацией, поступающих с субнационального уровня.