«Qarshi shahar birinchi ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta-ta’lim maktabining yuqori sinf o‘quvchisi maktabda belgilangan ichki tartib hamda odob-axloq qoidalarini buzganligini shuningdek sinfxonada nojo‘ya hatti-harakatlar sodir etgan holatini ko‘rgan sinfdoshi o‘z telefoniga video tasvirga olib, ijtimoyi tarmoqga tarqatganligi aniqlangan», — deyiladi xabarda.
Mazkur holat yuzasidan Qarshi shahar IIO FMB tomonidan voyaga yetmagan o‘quvchilarning ota-onalariga O‘z Res MJtKning 47-moddasi 1-qismida ko‘rsatilgan huquqbuzarlik alomatlari mavjudligi sababli ularga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzilib to‘plangan hujjatlar Qarshi shahar IIO FMB orqali Voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha Qarshi shahar idoralararo komissiyaga taqdim etilgan.
Voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha Qarshi shahar idoralararo komissiyasi tomonidan voyaga yetmagan o‘quvchilarning ota-onalari MJtKning 47-moddasi 1-qismi bilan aybli deb topilib, ularga nisbatan ma’muriy jazo qo‘llanilgan. Jarima miqdori ma’lum qilinmadi.
Daryo nashri ma’lumotlariga ko‘ra, sinfda peshob qilgan o‘quvchining otasi Qashqadaryo viloyat prokuraturasida ishlaydi. Ushbu xabarni viloyat Xalq ta’limi boshqarmasi matbuot xizmati rahbari ham tasdiqladi, biroq jarima miqdorini oshkor qilmadi.

В социальных сетях распространилась видеозапись, на которой учащийся специализированной школы №1 в Карши мочится в ведро с водой внутри класса. УВД Кашкадарьинской области прокомментировало ситуацию.
«Старшеклассник специализированной школы №1 в Карши нарушил правила этикета и внутреннего распорядка школы, а его одноклассник, увидев неподобающее поведение в классе, снял видео на свой телефон и распространил ролик в соцсетях», — говорится в сообщении.
УКД ОВД Карши оформил административный протокол в отношении родителей несовершеннолетних о нарушении части 1 статьи 47 Кодекса об административной ответственности (невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей / влечёт наложение штрафа от 1 до 5 БРВ).
Каршинская межведомственная комиссия по делам несовершеннолетних признала родителей виновными по части 1 статьи 47 КоАО и наложила на них административное наказание. Сумма штрафа не уточняется.
По данным Daryo, отец школьника, помочившегося в классе, работает в прокуратуре Кашкадарьинской области. Эту информацию подтвердил руководитель пресс-службы областного управления народного образования, но также не раскрыл сумму штрафа.