Qirg‘iziston O‘zbekistonda joylashgan anklav hudud — So‘x yo‘lini ochishga, O‘zbekiston esa Unkar-Tooni berishga tayyor. Bu haqda Qirg‘iziston prezidentining matbuot kotibi Galina Bayterek Sadir Japarovning Toshkent shahriga tashrifi yakunlari haqida e’lon qilingan xabarda ma’lum qildi (biroz vaqt o‘tgach xabar Qirg‘iziston prezidenti saytidan olib tashlandi, biroq xabar AKIpress axborot agentligi tomonidan to‘liq e’lon qilindi).
O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha har ikki tomon ham ushbu ishlarni keyingi uch oy ichida yakunlash kerakligi to‘g‘risida kelishib olishdi. Davlat chegarasini qonuniy ro‘yxatdan o‘tkazish chegara hududlarda barqarorlikni mustahkamlashga, ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishga imkon beradi, deya ta’kidladi u.
Galina Bayterekning ma’lum qilishicha, yaqin orada davlat chegarasidagi 7 ta nazorat punktlari faoliyati tiklanadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston yuk tashish masalasini hal qilishga va agar kerak bo‘lsa, punktlarni hujjatlarni skanerlash uchun tegishli uskunalar bilan ta’minlashga va’da bergan.
«Qirg‘iziston tomoni Qirg‘iziston hududida joylashgan O‘zbekistonning So‘x anklaviga transport va havo aloqasini ochishga tayyor. Anklav aholisi davlat chegarasi orqali bemalol o‘tishlari mumkin. O‘z navbatida, O‘zbekiston Qirg‘izistonga shu vaqtgacha chegara hududi aholisi o‘rtasida nizo va siyosiy ziddiyat bo‘lib kelgan Unkar-Too hududini berishga tayyor», — dedi matbuot kotibi.
Davlat chegaralarini delimitatsiya qilish bilan bog‘liq qolgan bahsli masalalarni maxsus komissiya hal qiladi, deyiladi xabarda.
Avvalroq «Gazeta.uz» Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov va Qirg‘iziston hukumatining Botken viloyatidagi muxtor vakili Omurbek Suvanaliyevning bergan xabarlariga asoslangan holda viloyatlarning chegara hududida o‘tish punktlari ochilishi haqida ma’lum qilgan edi. Avvaliga, chegara post xizmati piyodalar uchun, uch oy ichida esa — avtomobillar uchun ochiladi.
Shuningdek, prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston va Kirg‘iziston davlat chegarasini delimitatsiya qilish masalalarini uch oy ichida hal etish belgilanmoqda, deya ta’kidlagan edi. Prezident «odamlar kutayotgan ba’zi masalalar tez orada, byurokratiyasiz va aniq hal qilinishi» haqida ma’lum qilgandi.

Кыргызстан готов открыть дорогу в узбекский анклав Сох, а Узбекистан — отдать местность Ункар-Тоо. Об этом сообщила пресс-секретарь президента Кыргызстана Галина Байтерек, подводя итоги государственного визита Садыра Жапарова в Ташкент (публикация была удалена, а затем опубликована с некоторыми изменениями. Оригинал публикации успела перепечатать «Газета.uz», АКИpress также отредактировал новость).
По вопросам делимитации и демаркации узбекско-кыргызской госграницы обе стороны пришли к мнению, что данную работу необходимо завершить в течение ближайших трех месяцев, Завершение юридического оформления госграницы укрепит стабильность на приграничных территориях, придаст новый импульс развитию двусторонних взаимоотношений, отметила она.
Галина Байтерек заявила, что в ближайшее время будет возобновлена деятельность 7 контрольно-пропускных пунктов на госгранице. По её словам, узбекская сторона пообещала решить вопрос с грузопотоком и при необходимости предоставить соответствующую технику для сканирования документации.
«Кыргызская сторона готова открыть транспортное и авиасообщение в узбекский анклав Сох, расположенный на территории Кыргызстана. Жители анклава могут свободно передвигаться через госграницу. В свою очередь узбекская сторона готова отдать Кыргызстану местность Ункар-Тоо, которая до этого времени была предметом спора и политической напряженности между жителями приграничья», — заявила пресс-секретарь.
Остальные спорные вопросы касательно делимитации госграниц будет решать спецкомиссия, отметила Галина Байтерек.
Ранее «Газета.uz» со ссылкой на хокима Ферганской области Хайруллу Бозорова и полпреда правительства Кыргызстана в Баткенской области Омурбека Суваналиева сообщала, что в ближайшие дни откроются пункты пропуска на границе двух областей. Сначала КПП откроют для пешего перехода, в течение трёх месяцев — для автомобилей.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев заявил, что узбекско-кыргызскую государственную границу намечено описать в течение трёх месяцев. Глава государства подчёркивал, что «некоторые вопросы будут конкретно решены в ближайшее время, без бюрократии».
В середине августа 2016 года возле Орто-Токойского водохранилища в Джалал-Абадской области был задержан сотрудник милиции Узбекистана. В ответ узбекскистанские правоохранители высадились с вертолета на несогласованном участке Ункур-Тоо кыргызско-узбекской границы и задержали четырех работников телевышки. Узбекистан требовал отпустить задержанного милиционера и снять посты вокруг водохранилища. Силовика оштрафовали и отпустили 23 августа, а граждан Кыргызстана освободили 9 сентября.