Samarqand va Saratov (Rossiya) shaharlari birodarlashgan aloqalarni o‘rnatish to‘g‘risida kelishuvni imzoladi. Hujjatni Samarqand hokimi Boburmirzo Oblaqulov va Saratov viloyati gubernatorining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Aleksey Nikitin imzoladi, deya xabar berdi STV telekanali.
Kelishuvga ko‘ra, shaharlar investitsiyalarni jalb qilish, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, shaharlarning ta’lim tashkilotlari o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni qo‘llab-quvvatlash kabi masalalarda hamkorlik qilishadi.
Saratov administratsiyasi saytida keltirilishicha, bugungi kunda Saratov viloyatida 3000 nafardan ortiq, Saratov shahrida esa 1100 nafardan ortiq o‘zbekistonlik istiqomat qiladi.
Shuningdek, shaharda «O‘zbekiston» o‘zbek milliy madaniy markazi, «So‘g‘diyona» o‘zbek madaniy markazi va «Turon» o‘zbek milliy madaniy markazi kabi jamoat tashkilotlari faoliyat yuritadi.

Самарканд (Самаркандская область) и Саратов (Саратовская область России) подписали соглашение об установлении побратимских связей. Подписи под документом поставили хоким Самарканда Бобурмирзо Облакулов и заместитель главы администрации Саратова по экономическим вопросам Алексей Никитин, сообщил телеканал STV.
Документ предусматривает сотрудничество в привлечении инвестиций, реализации совместных инвестиционных проектов, поддержку взаимодействия между образовательными организациями городов, а также в сфере культуры и туризма.
«Соглашение будет способствовать в том числе совместному преодолению последствий пандемии», — отмечается в сообщении.
Как уточняется на сайте администрации Саратова, сегодня на территории Саратовской области проживает более 3000 узбекистанцев, в Саратове — более 1100 человек. Работают такие общественные организации, как Узбекский национальный культурный центр «Узбекистан», Узбекский культурный центр «Согдиана» и Национально-культурный узбекский центр «Туран».