Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining xabar berishicha, kelgusida Amantoytov va Dovgiztov konlarini sayyohlar tashrif buyuradigan turistik maskanga aylantirish rejalashtirilgan.
Amantoytov va Dovgiztov konlari markaziy Qizilqum cho‘lining ruda maydoni mintaqasidagi konlar bo‘lib, Navoiy shahridan 180 km shimolda, Zarafshon shahridan 40 km sharqda joylashgan. «Ruda zahirasi ko‘lami, rudani qazib olish texnologik sharoitining qulayligi, ishlab chiqarilayotgan mahsulot sifatining yuqoriligi va boshqa xususiyatlariga ko‘ra dunyodagi noyob konlar sirasiga kiradi», — deyiladi xabarda.
Ushbu konlarda, ishlab chiqarish jarayoniga halal bermasdan, xorijiy va mahalliy sayyohlarning xavfsizligini ta’minlab tog‘ jinslarini portlatish hamda ishlab chiqarish jarayonlarini uzoq masofadan, panarama oynali maydonchalarda turib kuzatish mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, mazkur hududda ular uchun yengil konstruksiyali dam olish maskanlari hamda qo‘shimcha xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini tashkil etish rejalashtirilgan.

Амантойтовское и Довгизтовское месторождения Навоийского горно-металлургического комбината планируется превратить в туристическую достопримечательность, сообщает пресс-служба Государственного комитета Узбекистана по развитию туризма.
Оба месторождения находятся в районе рудного поля центральной пустыни Кызылкум — в 180 км к северу от Навои и в 40 км к востоку от Зарафшана. «По масштабам запасов руды, удобству технологических условий добычи руды, высокому качеству производимой продукции и другим характеристикам относятся к числу уникальных месторождений в мире», — говорится в сообщении.
На них намечено организовать новое направление промышленного туризма «с эксклюзивным ноу-хау для иностранных и местных туристов», отмечают в Госкомтуризма. В частности, на территории рудников предполагается наладить дистанционное наблюдение за взрывом горных пород и производственными процессами на площадках с панорамным остеклением. Также будут созданы зоны отдыха лёгкой конструкции и дополнительные объекты обслуживания.