Davlat statistika qo‘mitasi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekistonda 2020 yilda avtomobillar eksporti pul ko‘rinishida 30,4 foizga oshdi. Ushbu davr ichida avtomobillar importi eksportga nisbatan 2,3 baravarga ko‘p bo‘lgan.
Yanvar-dekabr oylarida mahalliy korxonalar tomonidan 208,7 mln dollarlik avtomobillar eksport qilindi. Import hajmi 475,1 mln dollarni tashkil etib, 2019 yilga nisbatan 7,9 foizga oshdi (2019 yilda 37,9 foizga o‘sish kuzatilgan).
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yilda mamlakatda 280 mingdan ortiq avtomobil ishlab chiqarilgan, bu o‘tgan yilga nisbatan 3,3 foizga ko‘pdir.
UzAuro Motors yengil avtomobillar ishlab chiqarishni 271,1 mingdan (2019 yilda) 280 mingdan ortiqga oshirib, rekord darajada avtomobil ishlab chiqarilganligini qayd etdi. 12 oy ichida 79908 ta Cobalt (+ 42,2%, eng mashhur model), 66402 — Nexia (-9,2%), 50052 — Gentra (+ 12,5%), 51692 — Damas (-0,2%), 23003 — Spark (-5,1%) va 9023 — Labo (+23,8%) ishlab chiqarildi.
Shu bilan birga, yuk mashinalari ishlab chiqarish 5320 dan 4163 gacha (21,7 foizga), avtobuslar 1534 dan 642 gacha (58,1 foizga) kamaydi.
Avvalroq, O‘zbekistondagi bir nechta kompaniyalarning 2021−2023 yillarda avtomobillar, pikaplar, yuk mashinalari, mikroavtobuslar va boshqa avtomobillarni ishlab chiqarish va yig‘ishni yo‘lga qo‘ymoqchi ekanliklari haqida xabar berilgan edi. Prezident yiliga 50−60 ming dona hamyonbop avtomobillar va elektromobillar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yib, avtomobillarni sanoat yig‘ish uchun sarmoya kiritish zarurligini ta’kidlagan edi.

Узбекистан в 2020 году увеличил экспорт автомобилей в денежном выражении на 30,4%, следует из отчёта Государственного комитета по статистике. Импорт автомобилей за этот же период был выше экспорта в 2,3 раза.
За январь-декабрь отечественные предприятия экспортировали автомобилей на 208,7 млн долларов. Объём импорта составил 475,1 млн долларов, увеличившись на 7,9% (в 2019 году наблюдалось увеличение на 37,9%).
По данным Госкомстата, в 2020 году в стране было произведено более 280 тысяч автомобилей, что на 3,3% больше, чем за предыдущий год.
UzAuro Motors отметила рекордный уровень производства, увеличив выпуск легковых машин с 271,1 тысячи в 2019 году до более 280 тысяч. За 12 месяцев было произведено 79908 автомобилей Cobalt (+42,2%, самая популярная модель), 66402 — Nexia (-9,2%), 50052 — Gentra (+12,5%), 51692 — Damas (-0,2%), 23003 — Spark (-5,1%) и 9023 — Labo (+23,8%).
При этом выпуск грузовиков снизился с 5320 до 4163 (на 21,7%), автобусов — с 1534 до 642 (на 58,1%).
Ранее сообщалось, что несколько компаний Узбекистана намерены освоить производство и сборку легковых автомобилей, пикапов, грузовиков, минивэнов и других авто в 2021—2023 годы. Президент подчеркивал необходимость направить инвестиции в промышленную сборку автомобилей, обеспечив производство 50−60 тысяч бюджетных авто- и электромобилей в год.