Niderlandiya hukumati bola parvarishi bo‘yicha nafaqalar bilan bog‘liq mojaro tufayli iste’foga chiqdi.
O‘tgan yili mamlakat soliq idorasi 26 ming oilani firibgarlik yo‘li bilan nafaqa olish uchun murojaat qilganlikda ayblab, 2012 yildan beri ajratilgan pulni qaytarib berishni talab qilgan.
10 mingga yaqin oila ba’zi hollarda o‘n minglab yevroni qaytarishi kerak edi, bu esa ishsizlik, uy-joyni yo‘qotish, ajrashish va boshqa muammolarga olib keldi.
Bundan tashqari, soliq idorasi kamida 11 ming kishi etnik kelib chiqishi yoki ikki fuqaroligi sababli maxsus tekshiruvlardan o‘tkazilganligini tan oldi va bu hokimiyat tomonidan irqchilik ayblovlarini keltirib chiqardi.
Bosh vazir Mark Ryutte hukumatning xatti-harakatlari ushbu ish davomida standartlarga mos kelmasligini tan oldi.
Iste’fo 17 martga rejalashtirilgan saylovlar arafasida bo‘lib o‘tdi. Ungacha Mark Ryuttening ofisi vaqtincha ishlaydi.

Правительство Нидерландов подало в отставку на фоне скандала с пособиями по уходу за детьми, пишет The Guardian.
В прошлом году налоговая служба страны ошибочно обвинила 26 тысяч семей в мошенничестве при подаче заявлений на получение пособий, потребовав их вернуть деньги, выделенные с 2012 года.
Около 10 тысячам семей пришлось вернуть в некоторых случаях десятки тысяч евро, что привело к безработице, потере жилья, разводам и другим проблемам.
Кроме того, налоговый орган признал, что минимум 11 тысяч человек были подвергнуты особой проверке из-за их этнического происхождения или двойного гражданства, что послужило поводом для обвинений властей в расизме.
Премьер-министр Марк Рютте признал, что действия правительства не соответствовали стандартам на протяжении всего этого дела. «Ошибки были совершены на всех уровнях государства, в результате чего тысячи родителей были подвергнуты ужасной несправедливости», — сказал он.
Отставка произошла незадолго до выборов, которые назначены на 17 марта. До этого кабинет Марка Рютте будет временно исполнять обязанности.