Shavkat Mirziyoyevning 14 yanvardagi farmoni bilan O‘zbekistonda 2025 yilgacha shaxmatni rivojlantirish Davlat dasturi tasdiqlandi.
Hujjatda bolalar va o‘spirinlarning shaxmat o‘ynashga qiziqishini oshirish, boshlang‘ich sinf o‘quvchilariga shaxmatni o‘rgatish bo‘yicha «Maktabdagi shaxmat» loyihasini amalga oshirish va aholi o‘rtasida shaxmatni intellektual sport turi sifatida ommalashtirish ko‘zda tutilgan.
Farmonda mamlakatda shaxmat bilan doimiy shug‘ullanadiganlar sonini 2025 yilga kelib 3 foizga yetkazish, bolalar-o‘smirlar sport maktablarida faoliyat ko‘rsatayotgan shaxmat bo‘limlari va seksiyalari sonini 20 foizga oshirish, shuningdek, ularda shaxmat bilan shug‘ullanayotgan bolalar qamrovini 10 500 ga yetkazish, davlat-xususiy sheriklik asosida 25 ta shaxmat maktablari va klublari faoliyatini yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Qo‘shimcha ustuvor sport turi sifatida shaxmat rivojlantirilishi lozim bo‘lgan respublika tuman (shahar)lari sonini 40 taga yetkaziladi.
2021/2022 o‘quv yilidan boshlab o‘rta maktab o‘quvchilarini shaxmatga chuqur o‘rgatish amaliyoti qo‘shimcha ravishda 150 ta maktab (Qoraqalpog‘iston va viloyatlardagi 10 ta maktab) hamda Toshkent viloyati va Toshkent shahridagi 15 ta maktab tomonidan kengaytiriladi. 2018 yilda ushbu amaliyot 150 ta maktabda joriy qilingan. Ushbu maktablarni o‘quv qo‘llanmalari va zarur jihozlar bilan ta’minlash uchun davlat byudjetidan 7,5 milliard so‘m ajratiladi.
Shuningdek, barcha maktablarda «Jismoniy madaniyat» fani doirasida 2−4 sinf o‘quvchilari uchun shaxmatni umumiy o‘qitish joriy etiladi. Ushbu maqsadlar uchun 20 milliard so‘m ajratiladi. Bundan tashqari, 1000 ta maktabda 18 soatlik shaxmat o‘quv dasturi joriy etiladi (tanlov asosida). Imtiyozlar va inventarizatsiya uchun 10 milliard so‘mgacha mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Har yili maktablarda «Shaxmat oyligi», maktablar o‘rtasida — «Shohruh» jamoaviy shaxmat musobaqasi va «Jismoniy madaniyat» fanidan talabalar va o‘qituvchilar o‘rtasida shaxmat bo‘yicha respublika chempionati o‘tkaziladi. Iyun-avgust oylarida mahallalardagi bolalar o‘rtasida shaxmat bo‘yicha «Mahalla kubogi» musobaqasi, may-iyul oylarida mahallalardagi oilalar o‘rtasida «Shaxmat oilasi» turniri bo‘lib o‘tadi.
«Shaxmat kunlari» yiliga kamida ikki marta vazirliklar, idoralar va tashkilotlar xodimlari o‘rtasida o‘tkaziladi.
Toshkentda har yili O‘zbekiston prezidenti sovrini uchun Xalqaro shaxmat turniri, O‘zbekistonning birinchi xalqaro grossmeysteri G‘.Tuzamov xotirasiga bag‘ishlangan Xalqaro shaxmat turniri va XVII Jahon shaxmat chempioni R. M. Qosimjonovning xalqaro turniri har yili tashkil etilishi belgilandi.
Samarqandda «Sohibquron kubogi» Xalqaro shaxmat turniri, Xivada — «Al-Beruni» Xalqaro shaxmat turniri, Buxoro, Termiz va Xivada «Turizm va shaxmat haftaligi» bo‘lib o‘tadi.
Qarorda Shaxmat federatsiyasi va Milliy paralimpiya assotsiatsiyasining O‘zbekiston shaxmat klublari assotsiatsiyasini va Milliy paralimpiya assotsiatsiyasi tarkibida alohida shaxmat birligini tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
1 mayga qadar onlayn musobaqalar va tanlovlar uchun platforma (www.uzchess.uz) va o‘quvchilar va talabalar, o‘qituvchilar, murabbiylar va shaxmat bo‘yicha mutaxassislarning yagona ma’lumotlar bazasi ishga tushirilishi lozimligi belgilandi.
Hujjat bilan O‘zbekistonda shaxmatni jadal rivojlantirish bo‘yicha Respublika kengashining tarkibi ham tasdiqlandi. Kengash bir oy muddatda 2021 yilda Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahrida shaxmatni rivojlantirishni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha mintaqaviy dasturlarni tasdiqlashi lozimligi belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq 12 yoshida shaxmat tarixida ikkinchi eng yosh xalqaro grossmeysterga aylangan Javohir Sindorov shaxmatchilar federatsiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanmasligi, e’tiborsizlik tufayli ko‘plab shaxmatchilar boshqa davlat bayrog‘i ostida musobaqada qatnashishga majbur bo‘layotganini ta’kidlagan edi. «Agar shu ketishda davom etsa men ham shaxmat federatsiyamni o‘zgartiraman», dedi yosh shaxmatchi.

Постановлением президента Шавката Мирзиёева от 14 января утверждена Государственная программа развития шахмат в Узбекистане до 2025 года. Документом предусмотрены повышение интереса детей и подростков к занятиям шахматами, реализация проекта «Шахматы в школе» по обучению шахматам учащихся начальных классов и популяризацию шахмат как интеллектуального вида спорта среди населения.
Постановлением намечено довести число постоянно занимающихся шахматами в стране к 2025 году до 3%, увеличить на 20% количества действующих шахматных отделений и секций в детско-юношеских спортивных школах (число посещающих их детей должно достичь 10,5 тысячи), открыть 25 шахматных школ и клубов на основе государственно-частного партнерства. Количество районов и городов, в которых уделяется особое внимание развитию шахмат как дополнительного приоритетного вида спорта, будет увеличено до 40.
С 2021/2022 учебного года будет расширена практика углубленного обучения учащихся средних школ шахматам дополнительно на 150 школ (по 10 школ в Каракалпакстане и областях) и по 15 школ в Ташкентской области и Ташкенте). В 2018 году эта практика была внедрена в 150 школах. На обеспечение этих школ учебными пособиями и необходимым инвентарем из госбюджета будет выделено 7,5 млрд сумов.
Во всех школах в рамках предмета «Физическая культура» будет внедрено общее обучение шахматам учащихся 2−4-х классов. На эти цели выделяется 20 млрд сумов. Кроме того, в 1000 школах (на конкурсной основе) будет введён 18-часовой учебный план по обучению шахматам. На пособия и инвентарь будет направлено до 10 млрд сумов.
Ежегодно в школах будет проводиться «Месячник шахмат», среди школ — командный турнир по шахматам «Шахрух» и среди учащихся и учителей по предмету «Физическая культура» — республиканское первенство по шахматам. В июне-августе среди детей в махаллях будут проводиться соревнования по шахматам «Кубок махалли», в мае-июле среди семей в махаллях — турнир «Шахматная семья».
Не менее двух раз в год среди работников министерств, ведомств и организаций будут проводиться «Дни шахмат».
В Ташкенте будут ежегодно организовываться Международный турнир по шахматам на приз президента Узбекистана, Международный турнир по шахматам памяти первого международного гроссмейстера Узбекистана Г. Т. Агзамова и Международный турнир XVII чемпиона мира по шахматам Р. М. Касымжанова.
В Самарканде будет проводиться МеждународнЫй турнир по шахматам «Кубок Сахибкирана», в Хиве — Международный турнир по шахматам «Аль-Беруни», в Бухаре, Термезе и Хиве — «Неделя туризма и шахмат».
Постановлением поддержана инициатива Федерации шахмат и Национальной паралимпийской ассоциации о создании Ассоциации шахматных клубов Узбекистана и отдельного подразделения по шахматам в структуре Национальной паралимпийской ассоциации.
До 1 мая должны быть запущены платформа онлайн-проведения соревнований и турниров (www.uzchess.uz) и единая база данных об учащихся и студентах, учителях, тренерах и специалистах по шахматам.
Документом также утверждён состав Республиканского совета по ускоренному развитию шахмат в Узбекистане. Его возглавил вице-премьер Азиз Абдухакимов. Совет должен в месячный срок утвердить региональные программы по поднятию на новый уровень развития шахмат в Каракалпакстане, областях и Ташкенте в 2021 году.