«Muborakneftegaz» neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining beshta konida elektr energiyasi bilan bog‘liq holat yuzaga kelishi natijasida, Muborak gazni qayta ishlash zavodidan gaz ta’minoti deyarli to‘liq to‘xtatiladi, deya xabar bermoqda «Xududgaz Andijon».
«Shu sababli, gaz quvurlarining janubiy tizimi orqali gaz tashishning keskin pasayishi, jumladan, Farg‘ona vodiysiga keltiruvchi gaz tarmoqlari hamda magistral quvurlarida bosim pasayishi kuzatilmoqda», — deyiladi «Xududgaz Andijon» xabarida.
Buning oqibatida Andijon viloyati hududida vaqtinchalik gaz ta’minotida uzilishlar yuzaga kelmoqda. «Xududgaz Andijon» tasarrufidagi barcha shahar va tuman gaz ta’minoti bo‘limlariga magistral gaz quvurlari orqali yetkazib berilayotgan tabiiy gazni birinchi navbatda aholi, ko‘p qavatli uylar va ijtimoiy soha muassasalariga yo‘naltirilishi ma’lum qilindi.
Shuningdek, tabiiy gaz bilan bog‘liq ko‘ngilsiz hodisalarni oldini olish bo‘yicha ishlar tashkil etildi va kuchaytirilgan ishchi guruhlarning shayligi ta’minlandi, deyiladi xabarda.

Временные перебои с газоснабжением наблюдаются в Андижанской области. В компании «Худудгаз Андижан» заявили, что это связано с практически полным прекращением поставок газа от Мубарекского газоперерабатывающего завода.
«В связи с [отключением] электроэнергии на пяти промыслах [нефтегазодобывающего управления] „Мубарекнефтегаз“ и практически полным прекращением поставки газа от Мубарекского ГПЗ ожидается крайне резкое сокращение транспортировки газа по южной системе магистральных газопроводов (ведущих в Ферганскую долину — ред.)», — говорится в факсограмме компании «Узтрансгаз» от 4 января.
«Худудгаз Андижан» рекомендовал всем городским и районным отделениям газоснабжения направлять поставляемый через магистральные газопроводы природный газ, прежде всего, населению, многоэтажным домам и социальным учреждениям. В компании добавили, что для предотвращения несчастных случаев, связанных с газом, «организована работа и обеспечена готовность усиленных рабочих групп».
Напомним, в середине декабря прошлого года в Андижане жители одной из махаллей перекрыли дорогу с требованием решить проблемы с электричеством и газом. Тогда в «Худудгаз Андижан» сообщали, что из-за аварии на компрессорной станции «Янгиер» упало давление в магистральных газопроводах.