O‘zbekistonda Amudaryo bo‘ylab Xorazm viloyati va Qoraqalpog‘istonni bog‘laydigan deyarli 413 m uzunlikdagi avtomobil va temir yo‘l ko‘prigi quriladi. Bu haqda 13 dekabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan Xorazm viloyati faollari bilan uchrashuvida ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, Shovot tumanidan Korauzoq tumanigacha 79 kilometrlik temir yo‘l quriladi. Qurilishni yanvar oyida boshlash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, yaqin uch yil ichida 2370 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanishi kutilmoqda.
Ko‘prik sxemasi. Foto: «O‘zbekiston 24».
«O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi boshqaruvi raisi Husniddin Xosilov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida Amudaryo bo‘ylab uzunligi 412,7 metr bo‘lgan yangi ko‘prik birlashtirilgan bo‘lishini, ya’ni avtomobil va temir yo‘l transporti uchun mo‘ljallangan ko‘prik bo‘lishini ta’kidladi. Aytilishicha, yangi ob’ekt masofani 240 km ga va yuklarni tashish vaqtini 6 soatga qisqartiradi. Bundan tashqari, yuklarni tashish xarajatlari 150 mlrd so‘mga kamayishi kutilmoqda.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» rahbarining ma’lum qilishicha, prezident qurilish ishlarini yanvar oyida boshlash to‘g‘risida ko‘rsatma bergan va kerakli mablag‘larni ajratgan.

В Узбекистане планируется построить 413-метровый мост через Амударью, который соединит Хорезмскую область с Каракалпакстаном, а также 79-километровую железную дорогу из Шаватского района в Караузякский. Об этом стало известно на совещании с активом Хорезмской области под председательством президента Шавката Мирзиёева 13 декабря.
Кроме того, ожидается, что в ближайшие три года будет отремонтировано 2370 километров внутренних автодорог.
Схема моста. Фото: «Узбекистан 24».
Председатель правления компании «Узбекистон темир йуллари» Хусниддин Хосилов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» уточнил, что новый мост длиной 412,7 метров через Амударью будет совмещенным, то есть предназначен и для автомобильного, и для железнодорожного транспорта. По его словам, новый объект сократит расстояние на 240 км и время в пути грузов на 6 часов. Кроме того, ожидается снижение издержек при перевозке грузов на 150 млрд сумов.
«Если средний объем грузоперевозок между Хорезмом и Каракалпакстаном составляет около 12 миллионов тонн, то строительство моста и железной дороги создаст возможность для увеличения объема до 20−25 миллионов тонн до срока окупаемости проекта», — сказал он.
Глава «Узбекистон темир йуллари» сообщил, что президент дал поручение начать строительные работы с января и выделил необходимые средства.