Taxminan 3 dan 17 yoshgacha bo‘lgan 1,3 mlrd bola uyda internetga ega emas. Bu haqda BMTning Yangiliklar xizmati xabar berdi.
Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyoda 36 million o‘g‘il-qiz uy sharoitida internetga ulanmasdan ishlaydi va bu mintaqadagi barcha maktab o‘quvchilarining 42 foizini tashkil qilayotganini ko‘rsatmoqda.
«Butunjahon tarmog‘idan tashqarida bo‘lgan bolalar turli xil qiyinchiliklarga duch kelishmoqda. Ular butun dunyodan ajralib qolgandek va zamonaviy iqtisodiyotda raqobatdosh bo‘la olmaydilar. Hozirgi vaziyatda COVID-19 tufayli maktablar yopilgan bo‘lsa, bu bolalar va yoshlarning ta’lim olish imkoniyatidan mahrum bo‘lishiga olib keladi», — dedi YUNISEF ijrochi direktori Genriyetta For.
Hisobot mualliflarining ta’kidlashicha, 24 yoshgacha bo‘lgan talaba yoshlar ham xuddi shunday muammoga duch kelishmoqda. Dunyo bo‘ylab ularning 759 millionida internet yo‘q.
COVID-19 tufayli maktablarning yopilishi dunyo bo‘ylab taxminan chorak milliard o‘quvchiga katta ta’sir ko‘rsatdi. Internetga ega bo‘lmaganlar uchun ta’lim olish umuman imkonsiz. Koronavirus pandemiyasi raqamli bo‘linishni yanada kuchaytirib, mamlakatlar va jamoalarni allaqachon ajratib turadigan tengsizlikni davom ettiradi, deyiladi xabarda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kambag‘al oilalar hamda kam ta’minlangan mamlakatlardagi bolalar va yoshlar o‘z tengdoshlaridan yanada ortda qolmoqdalar. Kam ta’minlangan mamlakatlarda maktab yoshidagi har 20 nafar bolalardan bittasi, boy mamlakatlarda esa har 10 boladan 9 nafari Internetga kira olish imkoniyatiga ega.

Примерно 1,3 миллиарда детей в возрасте от 3 до 17 лет не имеют дома доступа к интернету. Об этом говорится в новом докладе Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) и Международного союза электросвязи (МСЭ), сообщила Служба новостей ООН.
В Восточной Европе и Центральной Азии без домашнего интернета обходятся 36 миллионов мальчиков и девочек, а это — 42% всех школьников в регионе.
«Дети, которые находятся вне всемирной паутины, сталкиваются с целым рядом лишений. Они оказываются изолированными от всего мира и не могут быть конкурентоспособными в современной экономике. В нынешней ситуации, когда школы оказались закрытыми из-за COVID-19, это приводит к тому, что дети и молодые люди утратили возможность получить образование», — заявила исполнительный директор ЮНИСЕФ Генриетта Фор.
Авторы доклада отмечают, что с аналогичной проблемой сталкиваются и студенты — молодые люди в возрасте до 24 лет. Во всем мире интернета не имеют 759 миллионов из них.
Около четверти миллиарда учащихся во всем мире в той или иной мере пострадали из-за закрытия школ в связи с COVID-19. Для тех из них, у кого нет доступа к сети интернет, образование оказалось полностью недоступным. Пандемия коронавируса в ещё большей мере усугубила цифровой разрыв, закрепив неравенство, которое уже разделяет страны и сообщества, подчеркивают авторы доклада.
Дети и молодые люди из самых бедных семей и государств с низким уровнем дохода отстают от своих сверстников в ещё большей степени. В странах с низким уровнем дохода доступ к интернету есть у одного ребёнка из каждых 20 детей школьного возраста, а в богатых — у 9 из 10 детей, отмечается в докладе.
Авторы доклада также пишут, что есть много других факторов, которые мешают детям пользоваться плодами цифровой революции. Один из них — низкий уровень цифровых навыков. Даже когда у детей есть дома интернет, они нередко не могут получить доступ к сети из-за отсутствия достаточного количества гаджетов в семье.