20 noyabr kuni O‘zbekiston 2030 va 2023 yillargacha muddatga ega, mos ravishda 555 million dollar va 2 trln so‘mlik yevrobondlarni ikki transhda muomalaga chiqardi. Dollarlik yevrobondlarning daromadi 3,7% ni tashkil etadi, so‘mda esa yiliga 14,5%.
Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isoqov «O‘zbekiston 24» telekanali «Studiya 24» dasturiga bergan intervyusida milliy valyutadagi uch yillik qarz majburiyatlarining aksariyatini fond va bank boshqaruvchilarini o‘z ichiga olgan holda AQSH, Buyuk Britaniya, Yevropa mamlakatlaridan deyarli 20 nafar investor sotib olganini aytdi (ular xaridorlarning 90 foizini tashkil qiladi).
O‘zbekistonning o‘n yillik yevrobondlarini AQSH (54%), Buyuk Britaniya (25%), Yevropa (17%) hamda Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlaridan (4%) qariyb 200 sarmoyador sotib oldi. Jamg‘arma boshqaruvchilari, sug‘urta kompaniyalari, suveren va pensiya fondlari yevrobondlarning asosiy xaridorlari bo‘lgan.
«Umuman olganda, biz ham geografiyadan, ham investorlarning turlaridan mamnunmiz. Muzokaralar davomida ularning aksariyati O‘zbekistonga nisbatan juda iliq so‘zlarni aytishdi. Ularning ba’zilari 2019 yil fevral oyida chiqarilgan bizning yevrobondlarni sotib olishdi. O‘ylaymanki, ular o‘z sarmoyalarini uzoq muddatli istiqbolga sarmoya kiritishga tayyorlar», — deb hisoblaydi moliya vazirining o‘rinbosari.
Odilbek Isoqov, shuningdek, qarzdorlik qog‘ozlarini milliy valyutada chiqarishning afzalligi nimada ekanligini tushuntirib berdi.
«Yaqin vaqtgacha xalqaro moliya institutlarining kreditlari dollar, yevro va yapon iyenasida jalb qilingan. O‘zbek so‘miga jalb qilish juda yaxshi yangilik, chunki hozirda emitentlar — O‘zbekiston va boshqa mahalliy kompaniyalar, agar ular kelajakda xalqaro yevrobondlarni so‘mga chiqarishsa, valyuta xavfiga ega bo‘lmaydi. Barcha to‘lovlar so‘mda amalga oshirilgandan va kelajakda bir-ikki yoki uch yil ichida ular bir xil miqdorda to‘lashadi. Dollarga nisbatan esa, valyuta kursining o‘zgarishiga asoslanib, so‘mdagi qiymat oshadi yoki kamayadi. Endi bu xavf emitentlarga emas, investorlarga tegishli», — dedi u.
Vazir o‘rinbosari O‘zbekistonning ichki qimmatli qog‘ozlar bozori hozirda rivojlanmagani, unda mahalliy investorlar kamligini tan oldi. Shunga qaramay, Moliya vazirligi har yili ichki bozorda davlat g‘aznachilik obligatsiyalarini chiqarish hajmini ko‘paytiradi. Agar 2018 yilda 600 mlrd so‘mlik obligatsiyalar chiqarilgan bo‘lsa, bu yilga kelib — 4,8 trln so‘mga teng hajmga ega.
«Davlat g‘aznasi yevrobondlariga talab mavjud va biz taklifni ko‘paytirmoqdamiz, ammo bu yetarli emas. Bizning yakuniy maqsadimiz — ushbu xorijiy investorlarni O‘zbekistonga jalb qilish va ularning davlat g‘aznachilik obligatsiyalari, aksiyalarini va o‘zbek bozoridagi boshqa emitentlarning qimmatli qog‘ozlarini so‘mga sotib olishlarini ta’minlash. Bu muayyan vaqtni talab qiladigan jarayon», — deya ta’kidladi moliya vazirining o‘rinbosari.
Odilbek Isoqov 2021 yilda 5 trln so‘mlik davlat g‘aznachilik obligatsiyalari, shuningdek 700 mln dollarga xalqaro yevrobondlarni joylashtirish rejalashtirilganligini aytdi.
«Albatta, miqdorlar byudjet taqchilligi, daromadlar, xarajatlar va boshqa omillarga qarab o‘zgarishi mumkin va qaror mamlakat rahbariyati tomonidan qabul qilinadi», — dedi u.
Moliya vazirligi yevrobondlarni joylashtirishdan tushadigan mablag‘lar byudjet kamomadini qoplashga (yanvar-sentyabr oylarida bu 7,7 trln so‘mni yoki YAIMning 1,9 foizini tashkil etdi), shuningdek 2021 yilda O‘zbekistonni barqaror rivojlantirish uchun amalga oshiriladigan qator loyihalarni moliyalashtirishga sarflanishi haqida xabar berdi.
Vazirlik matbuot xizmatining «Gazeta.uz»ga xabar berishicha, so‘nggi yevrobondlarni joylashtirishdan tushadigan mablag‘lar quyidagi maqsadlarga yo‘naltiriladi:
• 15 ta yangi maktab qurish;
• 3 ta tibbiyot muassasasi qurish;
• 200 km suv ta’minoti tizimlari va kanalizatsiya qurish;
• 298 km avtomobil yo‘llarini ta’mirlash;
• Qiyin ahvolga tushib qolgan ayollarga, nogironligi bo‘lgan ayollarga moddiy yordam ko‘rsatish;
• Ayollarga oilaviy yoki xususiy korxona tashkil qilishga imtiyozli kreditlar berish;
• Onalik va bolalikni himoya qilish, oila institutini mustahkamlash xarajatlariga sarflash;
• Qiyin ahvolga tushib qolgan ayollar tomonidan uy-joy sotib olishda dastlabki to‘lovni qoplash;
• Ishsizlik nafaqasini to‘lash;
• Ishsizlar tomonidan issiqxona tashkil qilishga subsidiya berish;
• Turizm sohasidagi maqsadlarni dasturlarni moliyalashtirish.
Ushbu maqsadlarga 1 trln so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, seshanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyev Moliya vazirligiga yevrobondlarni chiqarish orqali jalb qilinadigan 1 trln so‘m mablag‘ni Xalq Banki, «Mikrokreditbanke» va «Agrobanke»ga oilaviy biznes dasturlari uchun resurs sifatida joylashtirish to‘g‘risida topshiriq berdi.
Shuningdek, Xalq bankiga ayollar tadbirkorligi uchun loyihalar tayyorlash va ayollarni biznesga o‘rgatish topshirildi. Shu bilan birga, bank xodimlari bevosita istiqbolli tadbirkorlarga, shu jumladan joylarga borib xizmat ko‘rsatishlari lozim qilib qo‘yildi.

Узбекистан 20 ноября выпустил два транша еврооблигаций на 555 млн долларов и 2 трлн сумов со сроками погашения в 2030 и 2023 годах соответственно. Доходность долларовых евробондов составляет 3,7%, деноминированных в сумах — 14,5% годовых.
В интервью программе «Студия 24» телеканала «Узбекистан 24» заместитель министра финансов Одилбек Исаков рассказал, что большую часть трехлетних долговых облигаций в национальной валюте выкупили почти 20 инвесторов из США, Великобритании, стран Европы (на них приходится 90% покупателей), среди которых управляющие фондов и банки.
Десятилетние долларовые евробонды Узбекистана приобрели почти 200 инвесторов из США (54%), Великобритании (25%), страны Европы (17%) и стран Азии и Ближнего Востока (4%). Основными покупателями еврооблигаций оказались управляющие фондов, страховые компании, суверенные и пенсионные фонды.
«В целом мы довольны и географией, и видами инвесторов. Во время переговоров большинство из них высказали очень теплые слова по отношению к Узбекистану. Некоторые из них покупали наши еврооблигации, выпущенные в феврале 2019 года. Думаю, что они готовы вложить свои инвестиции в Узбекистан в долгосрочной перспективе», — считает замглавы Минфина.
Одилбек Исаков также объяснил, в чем преимущество выпуска долговых бумаг в национальной валюте.
«До недавнего времени привлекались кредиты международных финансовых институтов в долларах, евро и японских иенах. Привлечение в узбекских сумах — это очень радостная новость, потому что теперь у эмитентов — Узбекистана и у других местных компаний, если в будущем они выпустят международные еврооблигации в сумах, не будет валютного риска. Поскольку все расчеты будут вестись в сумах, и в будущем, через год-два-три они будут платить ту же сумму. А в случае с долларами, то исходя из изменения курса, стоимость в сумах будет расти или снижаться. Теперь этот риск у инвесторов, а не эмитентов», — рассказал он.
Замминистра признал, что внутренний фондовый рынок Узбекистан сейчас не развит, в нем не так много местных инвесторов. Несмотря на это, Министерство финансов с каждым годом увеличивает объем выпуска государственных казначейских облигаций на внутреннем рынке. Если в 2018 году было выпущено облигаций на сумму 600 млрд сумов, то к этому году — на 4,8 трлн сумов.
«Спрос на государственные казначейские еврооблигации есть, и мы увеличиваем предложение, но этого недостаточно. Наша конечная цель — привлечь этих иностранных инвесторов в Узбекистан и добиться того, чтобы они на узбекском рынке в сумах покупали государственные казначейские облигации и облигации, акции и ценные бумаги других эмитентов. Это процесс, который требует определенного времени», — отметил замглавы Минфина.
Одилбек Исаков сообщил, что в 2021 году планируется разместить государственные казначейские облигации на 5 трлн сумов, а также международные еврооблигации — на 700 млн долларов.
«Конечно же, суммы могут измениться, исходя из дефицита бюджета, поступлений, расходов и другие факторов, и решение будет приниматься руководством страны», — уточнил он.
Минфин сообщал, что средства от размещения евробондов пойдут на покрытие бюджетного дефицита (в январе-сентябре он составил 7,7 трлн сумов или 1,9% ВВП), а также финансирование ряда проектов, которые будут реализованы в 2021 году для устойчивого развития Узбекистана.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе министерства, средства от размещения последних еврооблигаций пойдут на:
• строительство 15 новых школ;
• 3 медицинских учреждений;
• 200 км систем водоснабжения и канализации;
• реконструкции 298 км автомобильных дорог;
• оказание финансовой помощи женщинам и семьям, находящимся в сложной ситуации, женщинам с инвалидностью;
• предоставление женщинам льготных кредитов для создания семейных и частных предприятий;
• всестороннюю поддержку материнства и детства, материальную поддержку реализации задач по укреплению института семьи;
• покрытие первоначального взноса при покупке недвижимости женщинам, находящимся в трудном социальном положении;
• выплату пособия по безработице;
• предоставление субсидий на создание теплиц, безработным, желающим открыть свой бизнес, квотирование рабочих мест и т. д.;
• финансирование целевых программ в сфере туризма.
На указанные цели планируется выделить чуть больше 1 трлн сумов.
Кроме того, во вторник президент Шавкат Мирзиёев поручил Министерству финансов разместить в Народном банке, «Микрокредитбанке» и «Агробанке» в качестве ресурсов для программ семейного бизнеса 1 триллион сумов, привлеченных за счет выпуска еврооблигаций.
Народному банку также поручено подготовить проекты по женскому предпринимательству и обучить женщин ведению бизнеса. При этом сотрудники банка должны непосредственно помогать перспективным предпринимательницам, в том числе выезжая на места.