oktabrda Gulnora Karimovaning qizi onasining sog‘ligidan xavotirdaligini yozgan edi. Iman Karimova aytishicha, bir necha kun ichida onasining sog‘ligi yomonlashgan va shifoxonaga yotqizilib, ikki tomonlama o‘tkir «pnevmoniya» tashxisi qo‘yilganini ma’lum qilgandi. Ta’kidlanishicha, bu haqda Karimovaning advokatlariga xabar berilgan. Shu bilan birga ijtimoiy tarmoqlarda Karimova o‘z joniga qasd qilgani haqida ham axborotlar urchib ketdi.
Mazkur holatga aniqlik kiritish maqsadida «Gazeta.uz» IIV Jazoni ijro etish bosh boshqarmasi bilan bog‘landi. Tashkilot axborot xizmati bu ma’lumotlar noto‘g‘ri ekanini ma’lum qildi.
«Uning ahvoli yaxshi, COVID-19`ga chalinmagan, o‘pka pnevmoniyasi ham yo‘q», — deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, 12 noyabr kuni o‘tkazilgan Gender tengligini ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiya tomonidan matbuot anjumanida Senat raisi Tanzila Narbayeva ham Gulnora Karimovaga oid gap-so‘zlar yuzasidan o‘z munosabatini bildirdi. «Hozir gender tengligi haqida gapiryapmiz, ayolmi, erkakmi, jinoyat qilsa teng javob berishi kerak», — dedi u.
Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva. Foto: Abdullo Yodgorov / «Gazeta.uz»
Daryo.uz nashrining yozishicha, IIV polkovnigi Umida Abdullayeva mazkur masala yuzasidan bayonot berar ekan, «O‘z joniga qasd qildi degan yoki boshqa noxush holat haqidagi gaplar asossiz. Gulnora Karimova sud tomonidan belgilangan jazo muddatini o‘tamoqda», — dedi.
IIV Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Umida Abdullayeva. Foto: Abdullo Yodgorov / «Gazeta.uz»
«Gazeta.uz»ning ishonchli manbasi xabar berishicha, hozirga qadar Gulnora Karimova ikki marotaba koronavirusga test topshirgan va har safar uning javobi salbiy chiqqan. Unga yordam ko‘rsatilmayotgani va tazyiq o‘tkazilayotgani ham o‘z tasdig‘ini topmadi.
Eslatib o‘tamiz, 18 mart kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudida Gulnora Karimova va u tomonidan tashkil etilgan jinoiy uyushma a’zolariga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni nihoyasiga yetganini ma’lum qilgandik. Sud hukmi bilan Karimovaga 13 yil 4 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

22 октября на странице Иман Каримовой, дочери Гульнары Каримовой, появилось сообщение касательно здоровья ее матери. В публикации отмечалось, что «ее состояние сугубо ухудшилось за прошедшие несколько дней»,
«Наших адвокатов осведомили в телефонном звонке, что Гульнара сейчас находится в санчасти, с сильным восполнением обоих лёгких. Медицинскую помощь ей не оказывают, сдать тест на COVID-19 не разрешают, передать лекарства и аппараты для лечения так же запрещено», — говорится в сообщении.
В пресс-службе Главного управления исполнения наказаний (ГУИН) МВД опровергли «Газете.uz» распространенную информацию. «Ее состояние хорошее. Она не заражена COVID-19. Пневмонии легких тоже нет», — отметили в ведомстве.
Заместитель начальника Главного управления по профилактике правонарушений МВД полковник Умида Абдуллаева назвала сообщения о самоубийстве Гульнары Каримовой безосновательными. «Слова о самоубийстве и других негативных случаях безосновательны. Гульнара Каримова отбывает назначенное судом наказание», — передает ее слова Daryo.uz.
Источник «Газеты.uz» в правоохранительных органах сообщил, что Гульнара Каримова дважды сдавала тесты на коронавирус — в обоих случаях результат оказался отрицательным.
Кроме того, 12 ноября на пресс-конференции, посвященной вопросам обеспечения гендерного равенства, председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева прокомментировала сообщения вокруг старшей дочери первого президента Узбекистана. «Сейчас мы говорим о гендерном равенстве. Женщина ли это, мужчина ли, если совершает преступление, нужно отвечать наравне [перед законом]», — заявила она.
Гульнара Каримова с весны прошлого года отбывает наказание в колонии общего режима №21 Зангиатинского района Ташкентской области. В марте Верховный суд сообщал, что ее приговорили к 13 годам и 4 месяцам лишения свободы.
В мае в Узбекистан из Франции были возвращены активы Каримовой на 10 млн долларов. Министерство юстиции обещало регулярно представлять общественности информацию о расходовании принадлежавших ей средств и возвращаемых в страну.
В середине сентября также стало известно, что Узбекистан и Швейцария достигли рамочного соглашения, согласно которому активы на сумму около 131 млн долларов, изъятых со швейцарских счетов Гульнары Каримовой, будут возвращены Узбекистану.