Davlat statistika qo‘mitasi so‘nggi yillar davomida ilk bor, ya’ni O‘zbekistonda yanvar-sentyabr oylarida kuzatilgan o‘lim holatlari statistikasini demografik holat to‘g‘risidagi choraklik hisobotiga kiritmadi.
Davlat statistika qo‘mitasining shu kabi hisobotlarida birinchi chorak (yanvar-mart) va birinchi yarim yillikda (yanvar-iyun) kuzatilgan o‘lim holatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar aks ettirilgan. O‘lim holatlari statistikasi undan oldingi hisobotlarda ham mavjud.
Qo‘mitaning «Gazeta.uz»ga xabar berishicha, o‘lim holatlari statistikasini shakllantirish uchun mas’ul bo‘lgan Adliya vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlarni Davlat statistika qo‘mitasiga taqdim etmagan. Shu o‘rinda, Adliya vazirligi esa Davlat statistika qo‘mitasida barcha ma’lumotlar mavjudligini aytdi. Sog‘liqni saqlash vazirligi so‘rovga javob bermadi.
«Gazeta.uz»ning Davlat statistika qo‘mitasidagi manbasi oylik o‘lim holatlari statistikasi har keyingi oyning ilk 15 kuni ichida tuzilishini aytdi. Masalan, sentyabr oyi statistikasi 15 oktyabrgacha, oktyabr uchun esa 15 noyabrgacha tayyor bo‘lishi kerak. «Gazeta.uz»ning avgust va sentyabr oylaridagi o‘lim ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi bir nechta so‘rovlariga javoban qo‘mita mas’ul vazirliklarning hali ham ma’lumot yubormaganliklari haqida xabar qildi.
Avvalroq «Gazeta.uz» Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga asoslanib, O‘zbekistonda koronavirus pandemiyasi sababli o‘lganlar soni iyul oyida 26,4 foizga, Toshkent shahrida esa 2,6 martaga oshganini hisoblab chiqqandi. Sog‘liqni saqlash vazirligi o‘limning ko‘payishi sabablari to‘g‘risida tahririyatning so‘roviga hech qanday javob bermadi.

Государственный комитет по статистике впервые за последние годы не включил статистику смертности в ежеквартальный доклад о демографической ситуации в Узбекистане за январь-сентябрь 2020 года.
В аналогичных докладах Госкомстата за первый квартал (январь-март) и первое полугодие (январь-июнь) данные о смертности отражены. Статистика смертности также имеется в докладах предыдущих лет.
Как сообщили «Газете.uz» в комитете, Министерство юстиции и Министерство здравоохранения, ответственные за формирование статистики о смертности, не предоставили данные Госкомстату. При этом в Минюсте заявили, что все данные есть у Госкомстата. В Минздраве не ответили на запрос.
Источник «Газеты.uz» в Госкомстате сообщил, что ежемесячная статистика смертности формируется в течение 15 дней следующего месяца. Например, статистика за сентябрь должна быть готова до 15 октября, а за октябрь — до 15 ноября. В ответ на несколько запросов «Газеты.uz» о предоставлении данных о смертности в августе и сентябре в комитете сообщали, что ответственные министерства все еще не предоставили информацию.
Ранее «Газета.uz» на основе предоставленных Госкомстатом данных о смертности подсчитала, что число смертей из-за пандемии коронавируса в Узбекистане в июле выросло на 26,4%, а в Ташкенте — в 2,6 раза. На запрос редакции о причинах повышенной смертности Минздрав так и не ответил.
Хм.. ждем комментариев от обладателей шапочек из фольги у которых нет никакого вируса.. Но в целом агентство статистики могло бы выступить и лучше, им не привыкать сводить отчетность в нужную сторону.
Левицкая Ирина Григорьевна
Ежедневно просматриваю статистику. Число заболевших падает, смерти не более 6 чел в сутки. Мы будем первой страной, победившей пандемию! Может просто люди перестали тесты сдавать? Лично мне жалко денег на это из пенсии
Это не пандемия коронавируса, тысячи которых с нами, от рождения, это пандемия средств массовой дезинформации и взяточников, кругом и рядом.
Газета, что вы как нелюди? Дайте министерствам договориться, что рисовать. Надо же согласованно наврать, чтобы потом извинения не просить.