O‘zbekistonning Latviyadagi elchisi Qadamboy Sultonov 29 oktyabr kuni Estoniya Prezidenti Kersti Kalyulaydga ishonch yorliqlarini topshirdi, deya xabar berdi Dunyo axborot agentligi. U O‘zbekistonning Estoniyadagi birinchi elchisi bo‘ldi (qarorgohi Riga shahrida).
Estoniya rahbarining «Kadriorg» saroyidagi tantanada prezident Kersti Kalyulayd ilk bor Estoniyada elchi tayinlash orqali O‘zbekiston-Estoniya hamkorligi darajasini ko‘targani uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
«Diplomatik qamrovning kengayishi, avvalambor, O‘zbekiston va dunyo mamlakatlari o‘rtasidagi har tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga iqtisodiy qiziqish tobora ortib borayotganligining dalilidir», — dedi u.
Kadamboy Sultonov 2019 yilning kuzidan buyon O‘zbekistonning Latviyadagi elchisi bo‘lib ishlab kelmoqda. 2020 yil 27 avgustida u qarorgohi Rigada joylashgan holda O‘zbekistonning Finlyandiyadagi elchisi sifatida расманаккредитациядан o‘tdi.

Посол Узбекистана в Латвии Кадамбай Султанов 29 октября вручил верительные грамоты президенту Эстонии Керсти Калюлайд, сообщило ИА «Дунё». Он стал первым послом Узбекистана в Эстонии (с резиденцией в г.Риге).
На церемония во дворце главы государства «Кадриорг» президент Керсти Кальюлайд выразила признательность руководству Узбекистана за поднятие уровня узбекско-эстонского сотрудничества, назначив впервые посла в Эстонии.
«Расширение дипломатического охвата является свидетельством повышенного, прежде всего, экономического интереса к наращиванию всестороннего сотрудничества Узбекистана с растущим числом стран мира», — заявила она.
Кадамбай Султанов является послом Узбекистана в Латвии с осени 2019 года. 27 августа текущего года он был официально аккредитован в качестве посла Узбекистана в Финляндии с резиденцией в Риге.