28 oktyabr kuni prezident yashirin iqtisodiyotni kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Oktyabr oyining boshida muhokamaga qo‘yilgan ushbu hujjat loyihasida jismoniy shaxslarga yakka tartibdagi tadbirkor sifatida taksi xizmatini ko‘rsatishga ruxsat berilishi taklif qilingan edi. Biroq ushbu band hujjatning imzolangan tahririga kiritilmadi.
O‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga yo‘lovchilarni tashish uchun ruxsat berish shartlaridan biri yo‘nalishsiz taksilarga mijozlarni topish uchun interaktiv xizmat ko‘rsatuvchi ixtisoslashtirilgan elektron agregatorlarida majburiy ro‘yxatdan o‘tish bo‘lishi mumkin edi.
Moliya vazirligi matbuot xizmatining «Gazete.uz»ga xabar berishicha, hozirda o‘zini o‘zi band qilgan taksi haydovchilari uchun yangi ish mexanizmi ishlab chiqilmoqda. Unga ko‘ra, ular ro‘yxatdan nafaqat agregatorlar, balki boshqa usuldan ham o‘tishlari mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda jismoniy shaxslarga taksi xizmatlarini ko‘rsatishga ruxsat berish uch yildan beri rejalashtirilmoqda. 2017 yilning o‘zida sobiq moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov bu haqda gapirgan edi, ammo uning o‘rinbosari Axadbek Haydarov «biz bunga tayyor emasmiz» dedi.
2018 yil bahorida yakka tartibdagi tadbirkorlarga taksi xizmati ko‘rsatishga ruxsat berish, shuningdek yo‘nalishli taksilarga kassa apparatlari va radioaloqa vositalarni o‘rnatish talablarini bekor qilishni nazarda tutuvchi prezident farmoni loyihasi ishlab chiqilgan edi. Biroq ushbu takliflar ham davlat rahbari tomonidan imzolangan farmonning yakuniy versiyasiga kiritilman.
2019 yil bahorida yakka tartibdagi tadbirkorlarga taksi xizmatlarini ko‘rsatishga ruxsat berilishi mumkinligi ma’lum bo‘lgan edi. jismoniy shaxslarga yakka tartibdagi tadbirkor sifatida yo‘nalishli taksilarda yo‘lovchi tashish bo‘yicha xizmat ko‘rsatishga ruxsat berish taklif qilingandi, biroq oxir-oqibat loyiha qabul qilinmadi.

Президент Узбекистана 28 октября подписал указ о мерах по сокращению теневой экономики. В проекте этого документа, который обсуждался в начале октября, физическим лицам предлагалось разрешить оказывать услуги такси в качестве самозанятых. Однако в подписанную редакцию документа этот пункт не вошел.
Одним из условий пассажирских перевозок самозанятыми могла стать обязательная регистрация таксистов в электронных программных продуктах, предоставляющих услуги по поиску клиентов для нелинейных такси (агрегаторах).
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства финансов, сейчас разрабатывается новый механизм работы самозанятых таксистов, по которому они смогут регистрироваться не только в агрегаторах.
Отметим, что правительство планирует разрешить физлицам оказывать услуги такси третий год. В 2017 году об этом говорил министр финансов Джамшид Кучкаров, но его заместитель Ахадбек Хайдаров позже заявил, что «мы еще не готовы к этому».
Весной 2018 года был разработан проект указа президента, которым планировали разрешить индивидуальным предпринимателям оказывать услуги такси, а также отменить требования по установке в такси контрольно-кассовых машин и средств радиосвязи. Но в окончательный вариант указа эти предложения снова не вошли.
В 2019 году стало известно, что ИП снова хотят разрешить оказывать услуги такси. Предлагалось позволить физлицам оказывать услуги по перевозке пассажиров в качестве индивидуальных предпринимателей, но проект в итоге не был принят.