19 oktyabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2021 yilga mo‘ljallangan davlat byudjeti parametrlari muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, pandemiya oqibatlarini bartaraf etishga 13,4 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Prezident kelgusi yilgi byudjetni rejalashtirishda pandemiyaning davom etishi, jahondagi iqtisodiy faollik pasayishini inobatga olish kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda makroiqtisodiy barqarorlik va belgilangan byudjet tushumlarini to‘liq ta’minlash chora-tadbirlari muhokama qilindi. Buning uchun 2021 yili iqtisodiyotda kamida 5,1 foiz, jumladan, sanoatda 5,8 foiz, xizmatlar va qurilishda 6,5 foizdan o‘sishga erishish kerak bo‘ladi. Inflyatsiya darajasi va byudjet defitsitini prognoz ko‘rsatkichlaridan oshirmaslik ham muhim.
Mutasaddilarga ushbu vazifalar bo‘yicha topshiriqlar berildi. Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish hamda 600 ming ish o‘rnini legallashtirish, 53 ta idoraning ma’lumotlar bazasini integratsiya qilish, markirovka qo‘llaniladigan mahsulotlar turini kengaytirish hisobiga byudjetga qo‘shimcha mablag‘lar tushirish mumkinligi aytib o‘tildi.
Yirik korxonalarda ishlab chiqarishni ko‘paytirish ham rejalashtirilmoqda. Misol uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va aholining tabiiy gazga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qoplash hamda hisob-kitobni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish orqali aksiz solig‘idan qo‘shimcha 500 milliard so‘m mablag‘ tushirish imkoni mavjud. Shu bilan birga, elektr energiyasi bilan ichki bozordagi ehtiyojni uzluksiz ta’minlash hisobiga qo‘shilgan qiymat solig‘idan qo‘shimcha 250 milliard so‘m byudjetga daromad tushishi kutilmoqda.
Energetika vazirligiga shu bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Transport vazirligiga keyingi yili qatnovlarni tiklash, yangi marshrutlarni ochish hisobiga byudjetga tushumlarni 2019 yildagi ko‘rsatkichlarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Xalq ta’lim vaziri Sherzod Shermatov. Foto: prezident matbuot xizmati
Pandemiya sharoitida ijtimoiy sohaga ajratiladigan xarajatlar joriy yilga nisbatan kamida 15 foizga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Jumladan, keyingi yilda maktabgacha ta’lim qamrovi darajasini 70 foizga, bunda xususiy sektor ulushini 25 foizga yetkazish maqsad qilingan. Xalq ta’lim vazirligiga byudjetdan ajratmalar 16 foizga oshiriladi. Maktablarni tezkor internetga ulash bo‘yicha birinchi marta byudjetdan 100 milliard so‘m, jihozlashga 200 milliard so‘m yo‘naltirish nazarda tutilmoqda.
Bundan tashqari, ilm-fanni rivojlantirish konsepsiyasi doirasida kelgusi yili innovatsion rivojlantirish va novatorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga byudjetdan 2 baravar ko‘p mablag‘ yoki 100 milliard so‘m ajratiladi.
Sog‘liqni saqlash sohasiga qariyb 20 trillion so‘m, shundan koronavirusga qarshi kurashish tadbirlari uchun 3 trillion so‘m hamda dori-darmon xaridiga 1,8 trillion so‘m belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Ilk bora onkogematologiyaga qariyb 90 milliard so‘m ajratilmoqda. Shuningdek, tamaki savdosidan olingan aksiz solig‘ining 7 foizi Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasiga o‘tkazib beriladi. Shu bilan birga, kelgusi yilda birinchi marta gemodializga muhtoj kasallarga tibbiy xizmatlar ko‘rsatish qamrovini 100 foizga yetkazish uchun 130 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yig‘ilishda kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda aholi bandligini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kambag‘allikni qisqartirish maqsadida ijtimoiy nafaqa oluvchi muhtoj oilalar soni joriy yil boshiga nisbatan 2 baravarga oshirilishi belgilandi. Kelgusi yil 1 yanvardan yagona ijtimoiy reyestrni barcha hududlarda ishga tushirib, ijtimomiy nafaqalar ajratish tizimini to‘liq avtomatlashtirish zarurligi qayd etildi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov. Foto: Prezident matbuot xizmati.
Tadbirkorlik dasturlari doirasida 3 trillion so‘mdan ortiq subsidiyalar berilishi mo‘ljallanmoqda. Bundan tashqari, Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armasi hamda Jamoat ishlari jamg‘armasiga 250 milliard so‘mdan mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Yangi ish o‘rinlari ochish va aholini tadbirkorlikka jalb qilish hisobiga kam ta’minlanganlar sonini qisqartirish zarurligi ta’kidlandi.
Yana bir muhim jihat — kelgusi yili chin yetim bolalarni uy-joy bilan ta’minlash uchun byudjetdan birinchi marotaba 30 milliard so‘m ajratilishi belgilangan. Mutasaddilarga bu borada yangi tartib va ro‘yxatlar ishlab chiqish topshirildi.
Byudjetni shakllantirishda mahalliy kengashlar vakolatlarini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi. Hududlar o‘zi uchun qo‘shimcha rezervlarni aniqlashi, ularning hisobiga joylardagi muammolarni hal qilishga o‘rganishlari maqsadga muvofiqligi aytib o‘tildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev byudjet xarajatlari ochiq-oshkora bo‘lishi, vazirlik va idoralar, hududlar uning har bir so‘mini oqilona sarflashi kerakligini ta’kidladi.
Yana bir muhim masala — moliyaviy intizom va nazoratni kuchaytirish. Moliya vazirligiga tashkilotlarda ichki audit tizimini mustahkamlash, noqonuniy xarajatlar va kamomadlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bundan buyon xarajatlar tarkibi va natijadorligi davlat idoralarining rasmiy saytlarida e’lon qilish tartibi joriy qilinadi va bunga amal qilmagan rahbarlarga jarima qo‘llaniladi. Buni Oliy Majlis palatalari va mahalliy kengashlar nazorat qiladi.
Bosh vazir o‘rinbosarlariga keyingi yil uchun markazlashgan, xorijiy va xususiy investitsiya dasturlarini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar joriy yil yakunigacha va kelgusi yilda byudjet ko‘rsatkichlarini ta’minlash bo‘yicha mavjud xavf-xatarlar va ularni bartaraf etish bo‘yicha qilinayotgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 октября провел совещание, посвященное обсуждению параметров государственного бюджета на 2021 год, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечается, что на противодействие пандемии направлено 13,4 трлн сумов. Президент подчеркнул, что при планировании бюджета на следующий год следует учитывать продолжающуюся пандемию и снижение экономической активности на глобальном уровне.
На совещании обсуждены меры по обеспечению макроэкономической стабильности и прогнозного уровня поступлений в бюджет. Для этого требуется достичь роста экономики минимум на 5,1% в 2021 году, в том числе на 5,8% в промышленности и 6,5% в сферах услуг и строительства. Также важно не допустить превышения прогнозных показателей по инфляции и дефициту бюджета.
Указано, что дополнительным резервом для бюджетных поступлений могут стать сокращение теневой экономики и легализация 600 тысяч рабочих мест, интеграция баз данных 53 ведомств, расширение перечня продукции, подлежащей маркировке.
Кроме того, намечено также наращивание производства на крупных предприятиях. К примеру, имеется возможность обеспечения поступления в бюджет дополнительно 500 млрд сумов акцизного налога в результате полного удовлетворения потребностей экономики и населения в природном газе, а также упорядочения расчетов в этой сфере. Ожидается, что в бюджет поступит дополнительно 250 млрд сумов НДС за счет бесперебойных поставок электроэнергии на внутренний рынок. Министерству энергетики даны соответствующие указания на этот счет.
Министерству транспорта поручено в следующем году довести поступления в бюджет до показателей 2019 года за счет возобновления рейсов и открытия новых маршрутов.
Министр народного образования Шерзод Шерматов. Фото: пресс-служба президента.
В условиях пандемии в 2021 году планируется увеличить расходы на социальную сферу на не менее 15% по сравнению с текущим годом. В частности, намечено увеличить уровень охвата детей дошкольным образованием до 70%, а долю частного сектора в этой сфере — до 25%. Бюджетные ассигнования Министерству народного образования будут повышены на 16%. Впервые из бюджета будет выделено 100 млрд сумов на подключение школ к сети интернет, а также 200 млрд сумов — на оборудование.
В следующем году в рамках Концепции развития науки в Фонд инновационного развития и поддержки новаторских идей будет выделено в два раза больше средств — 100 млрд сумов.
На сферу здравоохранения предполагается направить около 20 трлн сумов (в 2020 году изначально было запланировано 14,8 трлн сумов), в том числе 3 трлн сумов на мероприятия по борьбе с коронавирусом и 1,8 трлн сумов (1,5 трлн сумов) — на закупку лекарств.
Впервые на онкогематологию выделят около 90 млрд сумов. Кроме того, 7% поступлений от акцизного налога на табачную продукцию будут перечисляться в Фонд по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями. Также в следующем году впервые будет выделено 130 млрд сумов на доведение охвата медицинскими услугами пациентов, нуждающихся в гемодиализе, до 100%.
Для сокращения бедности число малообеспеченных семей, получающих социальные пособия, будет увеличено вдвое по сравнению с началом 2020 года. Подчеркнуто, что с 1 января следующего года система распределения социальных пособий должно быть полностью автоматизировано путем запуска единого социального реестра во всех регионах.
Вице-премьер Джамшид Кучкаров. Фото: пресс-служба президента.
В рамках программ поддержки предпринимательства планируется ассигновать более 3 трлн сумов субсидий. Кроме того, 250 миллиардов сумов намечено направить в Фонд содействия занятости и столько же — в Фонд общественных работ. Отмечалось, что число малообеспеченных граждан следует сокращать за счет создания новых рабочих мест и привлечения населения к предпринимательству.
В предстоящем году впервые из бюджета будет выделено 30 млрд сумов на обеспечение жильем круглых сирот. Должностным лицам поручено разработать новый порядок предоставления такого жилья и составить списки претендентов.
Как сообщалось ранее, отныне будет введен порядок публикации на официальных сайтах госорганов структуры и результативности расходов, а руководители, не соблюдающие данное требование, будут оштрафованы. Контроль за данным порядком будут осуществлять палаты Олий Мажлиса и местные кенгаши.