Qirg‘iziston prezidenti Sooronbay Jeenbekov iste’foga chiqishga qaror qildi. Bu haqdagi bayonot davlat rahbarining saytida e’lon qilindi.
«Mamlakatimiz poytaxti Bishkek shahrida ijtimoiy va siyosiy vaziyat keskinligicha qolmoqda. Kecha Jogorku kenesh hukumat tarkibini tasdiqladi, men Qirg‘iziston Respublikasi prezidenti sifatida tegishli lavozimga tayinlash to‘g‘risidagi farmonlarni imzoladim. Ammo bu keskinlikni yumshata olmadi. Afsuski, agressiya susaymayapti, zudlik bilan iste’foga chiqishimga bo‘lgan talablar davom etmoqda», — deyiladi bayonotda.
Sooronbay Jeenbekov vaziyat «ikki tomonlama mojaroga yaqin» ekanligini ta’kidladi, chunki «bir tomonda namoyishchilar, boshqa tomonda huquqni muhofaza qilish idoralari turibdi».
«Men hokimiyatni ushlab turmayapman. Men Qirg‘iziston tarixida o‘z fuqarolari qonini to‘kib, ularga o‘q uzgan prezident sifatida qolishni istamayman. Shuning uchun men iste’foga chiqishga qaror qildim», — dedi u.
«Hech bir hokimiyat mamlakatimizning yaxlitligi va jamiyatdagi totuvlikdan ustun bo‘lolmaydi», — deya xulosa qildi Qirg‘iziston rahbari.

Президент Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков сообщил, что решил уйти в отставку. Заявление опубликовано на сайте главы государства.
«Общественно-политическая ситуация в столице нашей страны — Бишкеке остается напряженной. Вчера Жогорку Кенеш утвердил состав правительства, я подписал указы президента Кыргызской Республики о соответствующих назначениях. Но это не сняло напряженность. К сожалению, агрессия не утихает, требование моей немедленной отставки продолжается», — говорится в заявлении.
Сооронбай Жээнбеков отметил, что ситуация «близка к двустороннему конфликту», так как «с одной стороны — протестующие, с другой — правоохранительные органы».
«Я не держусь за власть. Не хочу остаться в истории Кыргызстана как президент, проливший кровь и стрелявший в собственных граждан. Поэтому принял решение уйти в отставку», — заявил он.
«Никакая власть не стоит целостности нашей страны и согласия в обществе», — подытожил глава Кыргызстана.
Сооронбай Жээнбеков был избран президентом Кыргызстана в октябре 2017 года. Требования об его отставке президента начали озвучиваться с начала акций протестов в Бишкеке, вспыхнувших после объявления итогов парламентских выборов.