O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 oktyabr kuni intellektual mulk ob’ektlarini muhofaza qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish, bu sohadagi yutuqlarni yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotga aylantirishda intellektual mulkning ishonchli himoyasini ta’minlash juda muhim. Dunyoda tovarlarning brend qiymati yuqori hisoblanadi. Intellektual mulk Yevropada yalpi ichki mahsulotning 45 foizini, Xitoyda 12, Rossiyada 7 foizni tashkil etadi, deyiladi xabarda.
«Afsuski, mamlakatimiz bu borada dunyo bozoridan uzoqlashib ketdi. Na tegishli idoralar va na hudud rahbarlari intellektual mulk masalasiga e’tibor berdi. Shu sababli ixtirochi olim va ijodkorlarimiz xorijga chiqib ketdi. Ilmiy institutlarimiz innovatsiyalar, tarmoqlar esa xaridorgir ishlanma va brendlar yarata olgani yo‘q. Bo‘lgan taqdirda ham aksariyat ixtirolar, foydali modellar, sanoat namunalari bo‘yicha murojaatlar ilmiy ishni tezroq ro‘yxatdan o‘tkazib olish maqsadida qilinmoqda. Bu boradagi talablar ham eskirib qolgan», — deya ta’kidladi prezident.
Yig‘ilishda sohaga oid qonunchilikni takomillashtirib, intellektual mulk himoyasini kuchaytirish, har bir idora va tarmoqqa ilmiy yutuqlarni olib kirish masalalari muhokama qilindi.
Adliya vazirligi va Intellektual mulk agentligiga barcha idoralar va hududlar, oliy o‘quv yurtlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan keng muhokama qilib, sohani rivojlantirishga qaratilgan uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Intellektual mulk yaratuvchilarini rag‘batlantirish, patent egalarini mukofotlash kabi imtiyozlar tizimini joriy qilish zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekistonda yiliga 4500 atrofida intellektual mulk ob’ekti, jumladan, 2 mingdan ziyod tovar belgilari ro‘yxatdan o‘tadi. Misol uchun, Navoiy kon-metallurgiya kombinati so‘nggi o‘n yilda 35 ta ixtironi ro‘yxatdan o‘tkazib, ularning 16 tasidan 400 milliard so‘mdan ortiq iqtisodiy samara ko‘rgan. Bu ishlanmalarni boshqa davlatlarning oltin qazish korxonalariga sotish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Lekin bunday ixtirolar xorijda ro‘yxatdan o‘tkazib kelinmoqda. Chunki mamlakatda qiymatni baholash tizimi amalda ishlamayapti. Buning oqibatida ko‘plab ishlanmalar tijoratlashtirilmay qolib ketmoqda.
Shu bois Butunjahon intellektual mulk tashkiloti mutaxassislari bilan baholovchilar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
2021 yil birinchi chorakda sanoat mulki patentlari platformasini yaratib, unga sanoat tarmoqlaridagi intellektual mulk ob’ektlarini joylashtirib borish, viloyatlardagi korxonalar va oliy o‘quv yurtlarining intellektual mulk ob’ektlari bazasini yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
O‘tgan yili 400 ga yaqin ixtiro, 110 ta foydali model, 170 ta sanoat namunasi, 36 ta seleksiya yutug‘i ro‘yxatga olingan bo‘lsada, atigi 43 ta ilmiy ishlanma tijoratlashtirilgan xolos. Shu bois bunday ilmiy yutuqlarning «elektron yarmarkasi»ni tashkil etish lozimligi ta’kidlandi.
«Patent egalarini tadbirkorlar bilan bog‘lash kerak», — dedi prezident.
Davlat rahbari mahalliy tovar belgilarini xalqaro ro‘yxatdan o‘tkazish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Bugungi kunda mamlakat sanoatining bor-yo‘g‘i 72 ta tovar belgisi xalqaro ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Lekin bu juda kam. Aslida esa imkoniyatlar talaygina.
Masalan, Chust pichog‘i, Samarqand noni, Marg‘ilon adrasi, Sherobod anori, Oltiariq va Parkent uzumi, Xorazm qovuni, Surxondaryo xurmosi kabi mashhur brendlarni hududiy mansubligi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazib, xalqaro bozorda faol targ‘ib qilish mumkin.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga mahalliy brendlarning xalqaro ro‘yxatdan o‘tishini ko‘paytirish, ularning xalqaro bozorga chiqishini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Yuridik universitet hamda joylardagi huquqshunoslik fakultetlarida tadbirkorlar uchun intellektual mulkni yaratish va himoya qilish bo‘yicha o‘quvlar tashkil etilishi belgilandi.
Tadbirkorlar mahsulotlarini brendga aylantirish dasturi va elektron maydonchasini ishlab chiqib, hududlarda brendlar yarmarkasi o‘tkazish zarurligi qayd etildi.
«Jahon bozoriga chiqayotgan mahsulotlarimizda O‘zbekiston ovozi jaranglashi kerak, brendi bo‘lsagina mahsulotlarimiz tashqi bozorlarda mustahkam o‘rin egallay oladi», — deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ayrim tadbirkorlar xalqaro brendlar bilan bir xil nomni ro‘yxatdan o‘tkazib olgani sababli xorijiy investitsiya kelishiga to‘siq bo‘layotgani ko‘rsatib o‘tilib, bunday holatlarni tartibga solish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Yana bir muammo — mamlakatda san’at va adabiyot asarlaridan muallifning roziligisiz foydalanish, undan daromad olish holatlari keng tarqalgan. Misol uchun, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tib, oylik to‘lov undiradigan onlayn kinoteatrlarda 30 mingdan ortiq kino, serial, qo‘shiq, multfilmlar joylashtirilgan bo‘lishiga qaramasdan, bundan mualliflar moddiy manfaat ko‘rmaydi.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Intellektual mulk agentligiga mamlakatimizda ro‘yxatga olingan ko‘ngilochar saytlar, radio va telekanallarni o‘rganib, mualliflar manfaatlarini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
«Intellektual mulk himoyasini mustahkamlay olsak, bu ham uchinchi Renessansga ishonchli poydevor bo‘ladi», — dedi Prezident.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 октября провел совещание по мерам совершенствования системы охраны объектов интеллектуальной собственности, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечалось, что в процессе развития науки и инноваций, превращения их достижений в продукт с высокой добавленной стоимостью важное значение имеет обеспечение надежной защиты интеллектуальной собственности. На мировом рынке высоко ценится продукция, имеющая статус бренда. Доля интеллектуальной собственности составляет 45% валовой внутренней продукции в Европе, 12% ВВП — в Китае и 7% — в России, говорилось на совещании.
«За 30 лет мы отдалились от мирового рынка — это тоже правда… К сожалению, в этом плане наша страна отстает от мировых достижений. Ни соответствующие ведомства, ни руководители регионов не уделили внимания вопросу интеллектуальной собственности. Вследствие этого произошла „утечка“ ученых-изобретателей и представителей творческих профессий. В таких условиях отечественные научные учреждения не в состоянии эффективно создавать инновации, а отрасли промышленности — востребованные разработки и бренды», — следует из сообщения пресс-службы.
Указывается, что даже в случае создания многообещающих изобретений, рационализаторских моделей, промышленных образцов, заявки на их регистрацию подаются в 95% случаях только для того, чтобы ускорить защиту научной работы. Действующие требования к процедуре регистрации также устарели.
Министерству юстиции и Агентству интеллектуальной собственности поручено разработать трехлетнюю программу развития сферы, организовав ее широкое обсуждение с участием всех ведомств и регионов, университетов и исследовательских учреждений. Подчеркнута необходимость внедрения системы льгот, стимулирования авторов интеллектуальной собственности, вознаграждение владельцев патентов.
По данным пресс-службы, в стране ежегодно регистрируется около 4500 объектов интеллектуальной собственности, в том числе более 2000 товарных знаков. К примеру, Навоийский горно-металлургический комбинат за последние 10 лет зарегистрировал 35 изобретений, экономический эффект от 16 из которых составил более 400 миллиардов сумов. В настоящее время ведутся переговоры по реализации этих технологий иностранным золотодобывающим предприятиям, говорится в сообщении.
Отмечается, что подобные разработки регистрируются за рубежом, а не в Узбекистане из-за несоответствующей современным требованиям системы оценки стоимости. В результате многие изобретения остаются некоммерциализированными.
В первом квартале 2021 года поручено создать платформу для промышленных патентов, на которой будут размещаться объекты интеллектуальной собственности отраслейпромышленности, а также сформировать базу данных по интеллектуальной собственности предприятий и вузов.
В прошлом году в стране зарегистрировано около 400 изобретений, 110 полезных моделей, 170 промышленных образцов, 36 достижений селекции, но коммерциализированы всего лишь 43 научных разработки. Поэтому целесообразно проводить «электронные ярмарки» научных достижений, указывает пресс-служба.
«Необходимо обеспечить сотрудничество владельцев патентов и предпринимателей», — заявил президент.
Международную регистрацию товарных знаков прошли лишь 72 отечественных бренда. «Такая узнаваемая продукция, как чустские ножи, самаркандская лепешка, маргиланский адрас, шерабадский гранат, алтыарыкский и паркентский виноград, хорезмские дыни, сурхандарьинская хурма могут быть зарегистрированы как территориальные бренды и активно продвигаться на международном рынке», — говорится в сообщении.
Министерству инвестиций и внешней торговли дано указание расширить международную регистрацию местных брендов и поддержать их выход на мировой рынок.
Для предпринимателей планируется провести тренинги по вопросам создания и защиты интеллектуальной собственности в Ташкентском юридическом университете и юридических факультетах региональных вузов.
Подчеркнута необходимость разработки программы и электронной площадки для брендинга продукции предпринимателей, проведения в регионах ярмарки брендов.
«Имя Узбекистана должно звучать на нашей продукции, выходящей на мировой рынок. Только продукция с брендом способна занять достойное место на внешнем рынке», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что практика регистрации отдельными предпринимателями товарных знаков, идентичных известным международным брендам, препятствует притоку иностранных инвестиций. Даны указания по упорядочению деятельности в этом направлении.
Еще одна проблема, которая обсуждалась на совещании, — использование в коммерческих целях произведений искусства и литературы без согласия автора. К примеру, на действующих в Узбекистане онлайн-кинотеатрах, взимающих плату за просмотр по подписке, размещено более 30 тысяч фильмов, сериалов, клипов и мультфильмов, но авторы не получают никаких отчислений.
Агентству информации и массовых коммуникаций и Агентству интеллектуальной собственности поручено изучить зарегистрированные в стране развлекательные сайты, радио- и телеканалы, обеспечить интересы авторов.
«Если укрепим защиту интеллектуальной собственности, это тоже послужит надежным фундаментом для третьего Ренессанса», — подытожил президент.
Шавкат Мирзиёев считает, что если не поднять вопрос защиты интеллектуальной собственности на государственный уровень, то Узбекистан и через 10 лет не сможет быть конкурентоспособным.