Sarvar Najimovich Boboxo‘jayev Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) rektori etib tayinlandi. Bu haqda universitet matbuot xizmati xabar berdi. Ushbu lavozimga tayinlanguniga qadar oldin u Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi direktori lavozimida faoliyat yuritib kelgan.
Sarvar Boboxo‘jayev 1978 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. U Toshkent davlat texnika universiteti va Yaponiya xalqaro universiteti bitiruvchisi.
2016−2018 yillarda u Toshkent shahridagi Inxa universitetini boshqargan, 2018 yildan 2019 yilgacha esa Xalq ta’limi vazirining o‘rinbosari bo‘lib ishlagan. U o‘tgan yilning sentyabr oyidan beri maxsus va prezident maktablarini rivojlantirish agentligini boshqarib kelgan.
«Gazeta.uz» ning hukumatdagi manbasining xabar berishicha, ilgari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari maktabining direktori bo‘lib ishlagan Xilola O‘ktamovna Umarova maxsus va prezident maktablarini rivojlantirish agentligining yangi rahbari bo‘ldi.
2016 yildan beri TATUni boshqarib kelayotgan To‘lqin Zokirovich Teshaboyev Toshkent moliya instituti rektori etib tayinlandi.
To‘lqin Teshaboyev o‘z ishini TATUda Avtomatlashtirilgan telekommunikatsiyalar kafedrasida laborant sifatida boshlagan. 1994−2003 yillarda u universitetning birlashgan kasaba uyushmasini boshqargan va 2003 yildan 2009 yilgacha moliyaviy-iqtisodiy masalalar bo‘yicha prorektor bo‘lib ishlagan. 2009−2012 yillarda u O‘zbekiston aloqa xodimlari kasaba uyushmalari markaziy kengashining raisi sifatida faoliyat yuritgan. 2012−2014 yillarda TATU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori bo‘lgan. 2014 yildan 2016 yilgacha esa u O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi raisi o‘rinbosari bo‘lib ishlagan.

Ректором Ташкентского университета информационных технологий (ТУИТ) назначен Сарвар Наджимович Бабаходжаев. Об этом сообщила пресс-служба вуза. До этого назначения он возглавлял Агентство по развитию президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете министров.
Сарвар Бабаходжаев родился в 1978 году в Ташкенте. Является выпускником Ташкентского государственного технического университета и Японского международного университета.
В 2016—2018 годах возглавлял Университет Инха в Ташкенте, а с 2018 по 2019 год занимал должность заместителя министра народного образования. Агентством по развитию президентских и спецшкол руководил с сентября прошлого года.
Хилола Умарова. Фото: ictschool.uz.
Как сообщил «Газете.uz» источник в правительстве, новым главой Агентства по развитию президентских и спецшкол стала Хилола Уктамовна Умарова, ранее работавшая директором Специализированной школы информационных-коммуникационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
Бывший ректор ТУИТ Тулкин Закирович Тешабаев, возглавлявший вуз с 2016 года, был назначен ректором Ташкентского финансового института.
Тулкин Тешабаев начал трудовую деятельность в ТУИТ в качестве лаборанта кафедры автоматизированной электросвязи. В 1994—2003 годах возглавлял объединенный профсоюз вуза, а с 2003 по 2009 год работал проректором по финансово-экономическим вопросам. В 2009—2012 годах был председателем Центрального совета профсоюзов работников сферы связи Узбекистана. В 2012—2014 годах — первый проректор по учебной работе ТУИТ. С 2014 по 2016 год занимал должность заместителя председателя Совета Федерации профсоюзов Узбекистана.