O‘tgan kun davomida dunyoda COVID-19 bilan kasallanganlar soni 338 mingdan ziyodroqqa oshdi, bu pandemiya boshlanganidan beri kunlik rekord ko‘rsatkich, deya xabar berdi RIA Novosti JSST saytidagi statistik ma’lumotlarga tayangan holda.
Yangi holatlarning katta qismi Shimoliy va Janubiy Amerikada (+122,7 ming), shuningdek, Yevropada (+96,9 ming) qayd etilgan.
JSST hisob-kitoblariga ko‘ra, jahon miqyosida COVID-19 bilan kasallanganlar soni 36 mln dan oshgan va milliondan ortiq odam vafot etdi.
COVID-19 bilan bog‘liq vaziyatning yomonlashuvi sabab Yevropaning bir qator davlatlari karantin cheklovlarini kuchaytirmoqda, deya xabar berdi Interfaks. Jumladan, Chexiyada barcha sport va madaniy inshootlarni kelasi haftadan boshlab ikki hafta muddatga yopish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Mamlakatdagi restoranlar faqat soat 20:00 gacha ishlaydi va maktablar odatiy ta’lim bilan birgalikda masofaviy ta’lim shakli bilan aralash bo‘lgan o‘qitish tizimiga o‘tadi.
Belgiya poytaxtida ham yangi choralar ko‘rilmoqda: barcha bar va pablar bir oy muddatga yopildi. Poytaxt bo‘ylab barcha oshxona, kafe, sport klublari va ziyofat zallariga cheklovlar qo‘yildi. Ammo restoranlar o‘z faoliyatini davom ettiradi.
Shvetsiya sport tadbirlari va konsertlarga tashrif buyuruvchilar sonini ko‘paytirish rejalaridan voz kechishga qaror qildi. Hukumat cheklovlarni 50 dan 500 gacha oshirishni rejalashtirilayotgan edi.
Ushbu haftada Italiyada butun mamlakat bo‘ylab niqoblar taqish majburiy qilib qo‘yildi. Xuddi shunday chora shanba kuni Polshada ham kuchga kiradi.

Число новых случаев COVID-19 в мире за минувшие сутки превысило 338 тысяч, это рекордный показатель с начала пандемии, следует из статистики на сайте Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), сообщило РИА Новости.
Больше всего новых случаев зарегистрировано в Северной и Южной Америке (+122,7 тысячи) и Европе (+96,9 тысячи).
Во всем мире, по подсчетам ВОЗ, число заболевших COVID-19 превысило 36 миллионов, более миллиона человек скончались.
На фоне ухудшения ситуации с COVID-19 ряд европейских стран ужесточает карантинные ограничения, уточняет «Интерфакс». В Чехии решено закрыть все спортивные и культурные объекты на две недели, начиная со следующей недели. Рестораны в стране будут работать только до 20:00, а учащиеся средней и старшей школы перейдут на смешанную систему обучения, которая будет включать, помимо обычных, еще и дистанционные занятия.
Новые меры начали действовать в столице Бельгии: на месяц прекращена работа всех баров и пабов. Ограничение распространяется также на чайные, кафе, кафетерии при спортивных клубах и приемных залах по всей столице. При этом рестораны в Брюсселе продолжат работать.
В Швеции временно решено отказаться от планов увеличить максимальное число посетителей, которые могут одновременно посещать спортивные мероприятия и концерты. Планировалось, что правительство изменит ограничения с 50 человек до 500.
В Италии по всей стране власти ввели на этой неделе обязательное ношение масок. Подобная мера начнет действовать в субботу и в Польше.