2021 yil 1 yanvardan boshlab jismoniy shaxslarga o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar sifatida 5 kishidan ko‘p bo‘lmagan o‘rindiqli (haydovchini hisobga olgan holda) yengil avtomobil transportida tashish faoliyatini amalga oshirishga ruxsat berish taklif qilinmoqda. Bu Moliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan «Yashirin iqtisodiyotni keskin qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi prezident farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan.
Loyihaga ko‘ra, o‘zini o‘zi band etuvchi shaxslar yengil avtomobil transportida yo‘lovchilarni tashish faoliyatini mobil ilovalar — agregatorlar orqali amalga oshirganlarida olingan daromadlarga ijtimoiy soliqni to‘lash bilan bir qatorda jismoniy shahslardan daromad solig‘i belgilangan to‘lov stavka bo‘yicha olingan daromad summasi 50 foizga kamaytirilgan holda soliq solinadi.
Vazirlar Mahkamasiga bir oy muddatda o‘zini o‘z band qilgan shaxslar tomonidan yo‘lovchilar tashishni tashkil etish tartibini tasdiqlash topshirildi:
• tibbiy ko‘rikdan o‘tishning qulay tartibi, transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish va transport vositalarining tashqi qiyofasi va jihozlanishiga qo‘yiladigan talablar soddalashtirilishi;
• yo‘nalishsiz taksilarga mijozlarni topish uchun interaktiv xizmat ko‘rsatuvchi ixtisoslashtirilgan elektron dasturiy mahsulotlarida (agregatorlar) majburiy ro‘yxatdan o‘tish;
• kontaktsiz to‘lovlar asosida o‘zaro hisob-kitoblarni amalga oshirish imkoniyati.
Loyiha muhokamasi 23 oktyabrgacha davom etadi.
Masalaning xronologiyasi
O‘zbekistonda bir necha yillardan buyon jismoniy shaxslarga taksi xizmatlarini ko‘rsatishga ruxsat berishni rejalashtirilmoqda. 2017 yilning o‘zida sobiq moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov (hozirgi bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiy rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish ishlari bo‘yicha vazir) bu haqda gapirgan edi. Bu esa soliq yig‘ishning ko‘payishiga, qo‘shimcha zaxiralarni aniqlashga va daromadlarni qonuniylashtirishga olib keladi deb kutilgan edi.
Biroq 2018 yil yanvar oyida moliya vaziri o‘rinbosari Axadbek Haydarov davlat byudjeti parametrlari individual patentlarni yo‘lga qo‘yishni nazarda tutganini ma’lum qildi, ammo murojaat va tanqidlardan so‘ng ushbu xizmatni patentlash tasdiqlangan davlat byudjetidan chiqarib tashlandi. «Ba’zi ekspertlar biz bunga hali tayyor emasligimizni ta’kidlashdi. Xavfsizlik nuqtai nazaridan patentlarni joriy etishni keyinga qoldirish taklif qilindi, chunki bu holatda yo‘lovchilar va haydovchilar hayoti xavf ostida qolmoqda», — deya qo‘shimcha qildi u.
2018 yil bahorida yakka tartibdagi tadbirkorlarga taksi xizmati ko‘rsatishga ruxsat berish, shuningdek yo‘nalishli taksilarga kassa apparatlari va radioaloqa vositalarni o‘rnatish talablarini bekor qilishni nazarda tutuvchi prezident farmoni loyihasi ishlab chiqildi. Biroq ushbu takliflar davlat rahbari tomonidan imzolangan farmonning yakuniy versiyasiga kiritilmadi.
2019 yil bahorida yakka tartibdagi tadbirkorlarga taksi xizmatlarini ko‘rsatishga ruxsat berilishi mumkinligi ma’lum bo‘lgan edi — prezident bir oy ichida tegishli takliflarni tayyorlashga ko‘rsatma berdi.
2019 yilning 1 iyulidan boshlab jismoniy shaxslarga yakka tartibdagi tadbirkor sifatida yo‘nalishli taksilarda yo‘lovchi tashish bo‘yicha xizmat ko‘rsatishga ruxsat berish taklif qilindi. Biroq oxir-oqibat loyiha qabul qilinmadi.
O‘zbekiston bo‘ylab taksi faoliyatini qonuniylashtirish byudjetga taxminan 180 mlrd so‘m miqdorda foyda keltiradi va mamlakat YAIMini kamida 0,1 foizga oshiradi. Bu haqda Davlat soliq qo‘mitasi rais o‘rinbosari Mubin Mirzayev 2019 yil aprel oyida aytib o‘tgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2018 yilda mamlakat bo‘ylab 13 trln so‘mlik taksi xizmatlari ko‘rsatilgan. Qonunga ko‘ra, yagona soliq stavkasi bo‘yicha 5 foiz miqdorda, 650 mlrd so‘mlik soliqlar to‘lanishi kerak edi. Amalda esa 53 mlrd so‘m soliq to‘langan.

С 1 января 2021 года предлагается разрешить физическим лицам оказывать услуги по перевозке пассажиров в качестве самозанятых на легковых автомобилях вместимостью до пяти мест (включая водителя). Это следует из проекта указа президента «О мерах по кардинальному сокращению теневой экономики», разработанного Министерством финансов Узбекистана.
Если самозанятые будут перевозить пассажиров, используя для получения заказов мобильные приложения (агрегаторы такси), то, согласно проекту, помимо уплаты социального налога, налог на доходы физических лиц будет начисляться по сниженной на 50% ставке.
Кабинету Министров поручено в месячный срок утвердить порядок организации пассажирских перевозок самозанятыми, предусматривающий:
• удобный порядок прохождения медицинского осмотра, упрощение требований к техническому осмотру, внешнему виду и оснащению транспортных средств;
• обязательную регистрацию в специализированных электронных программных продуктах (агрегаторах), предоставляющих интерактивные услуги по поиску клиентов для нелинейных такси;
• возможность проведения взаиморасчетов на основе бесконтактных платежей.
Обсуждение проекта продлится до 23 октября.
Хронология вопроса
В Узбекистане уже несколько лет планируют разрешить физлицам оказывать услуги такси. Еще в 2017 году об этом говорил бывший министр финансов Джамшид Кучкаров (ныне вице-премьер, министр по экономическому развитию и сокращению бедности). Ожидалось, что это приведет к повышению собираемости налогов, определению дополнительных резервов и легализации доходов.
Однако в январе 2018 года замминистра финансов Ахадбек Хайдаров сообщил, что в параметры государственного бюджета предусматривалось включение индивидуальных патентов, но после обращений и критики патентование этой услуги было исключено из утвержденного госбюджета. Он добавил: «Некоторые специалисты отметили, что мы еще не готовы к этому. Было предложено повременить с введением патентов с точки зрения безопасности, так как в этой ситуации жизнь пассажиров и водителей остается под угрозой».
Весной 2018 года был разработан проект указа президента, где было предусмотрено разрешение индивидуальным предпринимателя оказывать услуги такси, а также отмена требований по установке в линейных такси контрольно-кассовых машин и средств радиосвязи. Однако в окончательную редакцию указа, подписанную главой государства, эти предложения не вошли.
Весной 2019 года стало известно, что индивидуальным предпринимателям готовятся разрешить оказывать услуги такси — соответствующие предложения президент поручил подготовить в течение месяца.
С 1 июля того года предлагалось разрешить физлицам оказывать услуги по перевозке пассажиров линейными такси в качестве индивидуальных предпринимателей. Но проект в итоге не был принят.
Легализация деятельности такси по всему Узбекистану позволит пополнить бюджет примерно на 180 млрд сумов, что увеличит валовый внутренний продукт страны минимум на 0,1%. Об этом в апреле 2019 года заявлял заместитель председателя Государственного налогового комитета Мубин Мирзаев. По его словам, в 2018 году в стране было оказано услуг такси на сумму 13 трлн сумов. Согласно законодательству, с единой налоговой ставкой в 5% должны были быть выплачены налоги в размере 650 млрд сумов. На практике выплачено 53 млрд сумов.