Qirg‘izistonda 4 oktyabr kuni yettinchi chaqiriq Jogorku Kenesh deputatligiga saylovlar bo‘lib o‘tdi. Saylovlarda 16 ta siyosiy partiya o‘rinlar uchun kurash olib bordi, deya xabar berdi 24.kg axborot agentligi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, faqat to‘rtta siyosiy partiya bir palatali parlamentga kirish uchun 7 foizlik to‘siqni yengib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Ular:
• «Birimdik» (24,53%) — 46 ta o‘rin;
• «Mekenim Kыrgыzstan» (23,9%) — 45 ta o‘rin;
• «Kыrgыzstan (8,74%) — 16 ta o‘rin;
• «Butun Kыrgыzstan» (7,09%) — 13 ta o‘rin.
Saylovlarni o‘tkazish uchun 2475 ta saylov uchastkasi ochildi, 97,25 foiz ovozlar hisoblab chiqildi, deya xabar berdi MSK. Qolgan uchastkalarning aksariyati chet elda joylashgan. Aholining saylovda ishtirok etish ko‘rsatkichi esa 56,2 foizni tashkil etdi.
Parlamentga kira olmagan beshta partiya birlashishini e’lon qildi. «Reforma», «Ordo», «Meken Ыntыmagы», «Chon kazat» va «Ыyman nuru» saylov natijalarini tan olishdan bosh tortishdi va birgalikda harakat qilishga kelishishdi.
5 oktyabr kuni Bishkekda ovoz berish natijalaridan norozi bo‘lgan partiyalar va ularning tarafdorlarining bir necha tinch mitinglari bo‘lib o‘tdi.

В Кыргызстане 4 октября состоялись выборы депутатов Жогорку Кенеша седьмого созыва. За мандаты боролись 16 политических партий, сообщило ИА 24.kg.
По предварительным данным, барьер в 7% для прохождения в однопалатный парламент удалось преодолеть только четырем политическим партиям:
• «Биримдик» (24,53%) — 46 мандатов;
• «Мекеним Кыргызстан» (23,9%) — 45 мандатов;
• «Кыргызстан (8,74%) — 16 мандатов;
• «Бутун Кыргызстан» (7,09%) — 13 мандатов.
Было открыто 2475 избирательных участков, подсчитаны 97,25% голосов, уточнил ЦИК. Из оставшихся участков большая часть находится за рубежом. Явка составила 56,2%.
В едином реестре преступлений и проступков было зарегистрировано 15 фактов нарушения избирательного процесса. О нарушениях на выборах, в том числе серьезных, также сообщали наблюдатели фонда «Общее дело».
Пять партий, не прошедших в парламент, объявили о своем объединении. «Реформа», «Ордо», «Мекен Ынтымагы», «Чон казат» и «Ыйман нуру» отказались признать итоги выборов и договорились действовать сообща.
5 октября в Бишкеке начались мирные митинги партий и их сторонников, не согласных с результатами голосования.