AQSH-Markaziy Osiyo savdo va sarmoya doirasidagi bitimi (TIFA) to‘g‘risidagi yig‘ilish oktyabr oyida onlayn tarzda o‘tkazilishi mumkin, deya xabar berdi Investitsiya va tashqi savdo vazirligi matbuot xizmati. Avvalgi TIFA yig‘ilishi 2019 yil 21−22 oktyabr kunlari Vashingtonda bo‘lib o‘tgan edi.
Yangi uchrashuvni o‘tkazish masalalari 2 sentyabr kuni O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov va AQSHning Toshkentdagi elchisi Deniyel Rozenblyum tomonidan muhokama qilindi.
Uchrashuvda, shuningdek, AQSH Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (USDFC) bilan birgalikda transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirish va mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan mintaqaviy loyihalarni birgalikda moliyalashtirish imkoniyatlari o‘rganib chiqildi.
Tomonlar O‘zbekiston va AQSHning Markaziy Osiyo va Afg‘oniston davlatlarining iqtisodiy va infratizimli aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan yondashuvlarining umumiyligini ta’kidlashdi. Vazir va elchi, shuningdek, «C5+1» platformasi doirasidagi hamkorlikdagi yutuqlarni ijobiy baholashdi va ushbu format yuzasidan iqtisodiy ishchi guruhning bo‘lajak yig‘ilishini o‘tkazishda kun tartibidagi masalalarni muhokama qilishdi.

Заседание рамочного соглашения по торговле и инвестициям между США и Центральной Азией (TIFA) может состояться в октябре в онлайн-режиме, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана. Предыдущее заседание TIFA состоялось 21−22 октября 2019 года в Вашингтоне.
Проведение новой встречи обсудили 2 сентября заместитель премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков и посол США в Ташкенте Дэниел Розенблюм.
На встрече были проработаны возможности по софинансированию совместно с Международной финансовой корпорацией развития США (USDFC) проектов регионального значения, направленных на развитие транспортной и энергетической инфраструктуры и укрепление экономических связей между странами региона.
Стороны отметили общность подходов Узбекистана и США к укреплению экономической и инфраструктурной взаимосвязанности стран Центральной Азии и Афганистана. Министр и посол также положительно оценили прогресс во взаимодействии в рамках платформы «C5+1» и обсудили отдельные вопросы повестки предстоящего заседания экономической рабочей группы в рамках данного формата.