Korxonalar va tashkilotlar yagona davlat registri ma’lumotlariga ko‘ra, Dilshod Shuxratovich Ikromov Yagona umumrespublika protsessing markazining (YeOPS, Uzcard brendi) bosh direktori bo‘ldi. Bu xabarni Markaziy bank matbuot xizmati ham «Gazeta.uz»ga tasdiqladi.
Ushbu tayinlovga qadar Dilshod Ikromov Markaziy bankning Axborot texnologiyalari departamenti direktori lavozimida ishlagan. Ilgari u Milliy banklararo protsessing markazi (NMPS, Humo brendi) direktorining birinchi o‘rinbosari bo‘lib ishlagan.
YeOPSning sobiq rahbari Axror Mahmudov uni 2017 yil oktyabridan beri boshqarayotgan edi. Spot nashriga bergan intervyusida u dastlab davlatga tegishli bo‘lgan Uzcard kompaniyasining keyinchalik qanday xususiylashtirilganligini aytib bergan edi.
«Meni bosh direktor lavozimiga tayinlashganida, asosiy boshqaruvchi ingliz kompaniyasi edi. Bozor o‘zgarishni boshlaganligi sababli, HUMO to‘lov tizimi ko‘rinishida alternativa paydo bo‘ldi, xorijiy sheriklar bozorni tark etishga qaror qilishdi. Sotish bo‘yicha muzokaralarning uzoq jarayoni boshlandi. Shunda men kompaniya rahbari sifatida 75 foiz aksiyani sotib olish istagini bildirdim. Men kredit bo‘yicha ma’lum miqdorni oldim. Qarz yuki ko‘paya boshlaganida, men Uzcard dagi ulushimni sotishga qaror qildim (2020 yil may oyida). Yangi rahbar (Oybek Turusunov — tahr.) mening investitsiya majburiyatlarimni o‘z zimmasiga oldi», — deya tushuntirgan u.
Avgust oyi boshida Uzcard muassislari yana o‘zgardi. O‘zmilliybank 51% aksiyalarni, O‘zsanoatqurilishbank, Asaka bank, Ipoteka bank va Aloqabank — har biri 6% dan, qolgan 25% ni esa jismoniy shaxslar sotib olishgan.

Генеральным директором Единого общереспубликанского процессингового центра (ЕОПЦ, бренд Uzcard) стал Дилшод Шухратович Икрамов, следует из данных Единого государственного регистра предприятий и организаций. Информацию об этом «Газете.uz» также подтвердили в пресс-службе Центрального банка Узбекистана.
До этого назначения Дилшод Икрамов работал директором Департамента информационных технологий Центрального банка. Ранее он также занимал должность первого заместителя директора Национального межбанковского процессингового центра (НМПЦ, бренд Humo).
Предыдущий глава ЕОПЦ Ахрор Махмудов возглавлял его с октября 2017 года. В интервью Spot он рассказывал, как Uzcard, который изначально был государственной компанией, позже приватизировали.
«Когда меня назначили генеральным директором, основным учредителем была английская компания. В связи с тем, что рынок начал меняться, появилась альтернатива в виде платежной системы HUMO, иностранные партнеры решили уйти с рынка. Начался долгий процесс переговоров по продаже. Тогда я изъявил желание как руководитель компании выкупить долю в 75%. Я взял определенную сумму в кредит. Когда долговая нагрузка стала увеличиваться, решил продать свою часть в Uzcard [в мае 2020 года]. Новый учредитель (Ойбек Турусунов — ред.) взял на себя мои инвестиционные обязательства», — пояснял он.
В начале августа в Uzcard вновь сменились учредители. НБУ приобрел 51% доли, «Узпромстройбанк», банк «Асака», «Ипотека-банк» и «Алокабанк» — по 6%, оставшиеся 25% — физические лица.