O‘zbekiston hukumatining 4 avgustdagi qarori bilan markaziy va oilaviy poliklinikalar negizida tashkil etiladigan maxsus poliklinikalar («COVID markaz») xodimlarini har oylik moddiy rag‘batlantirish to‘lovlari belgilandi, deya xabar qildi Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Hujjatga muvofiq, COVID markazlari xodimlarining lavozim maoshiga 6 foiz miqdorida har kunlik qo‘shimcha to‘lovlar o‘rniga har oy quyidagi miqdorlarda rag‘batlantirish to‘lovlari to‘lanadi:
• vrach xodimlarga — 2,5 mln so‘m;
• o‘rta tibbiyot xodimlariga — 1,5 mln so‘m;
• kichik tibbiyot xodimlariga — 1 mln so‘m;
• boshqa xodimlarga — 500 ming so‘m.
Koronavirusga qarshi kurashish davrida tibbiyot, sanitar-epidemilogiya va boshqa xizmatlar xodimlarining lavozim maoshlariga 6 foizlik ustama prezidentning 19 martdagi farmoniga binoan joriy etilgan edi.
Avvalroq tez tibbiy yordam xodimlariga kuchaytirilgan karantin davrida kunlik to‘lov o‘rniga har oylik ustama belgilangan edi.
Moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 17 iyulda Inqirozga qarshi kurash jamg‘armasidan koronavirus bemorlarini davolayotgan, shuningdek, karantin tadbirlariga jalb etilgan tibbiyot va boshqa xodimlarga rag‘batlantirish to‘lovlari hamda 6 foizlik ustama uchun 301 mlrd so‘m ajratilgan edi.

Правительство Узбекистана постановлением от 4 августа установило размеры материального поощрения работникам центров COVID, которые образованы при центральных и семейных поликлиниках, в период борьбы с коронавирусной инфекцией, сообщило Министерство юстиции.
Согласно документу, вместо ежедневной доплаты в размере 6% от месячного должностного оклада персонал центров COVID будет каждый месяц получать поощрительные выплаты в следующих размерах:
- врачи — 2,5 млн сумов;
- средние медицинские работники — 1,5 млн сумов;
- младшие медицинские работники — 1 млн сумов;
- другие работники — 500 тысяч сумов.
Ежедневная 6-процентная надбавка от месячной зарплаты медицинским, санитарно-эпидемиологическим и другим работникам на время их привлечения к борьбе с коронавирусом была введена указом президента от 19 марта.
Ранее работникам всех бригад скорой медицинской помощи на период действия усиленного карантинного режима также установили ежемесячные надбавки вместо суточных выплат.
По данным Министерства финансов, на 17 июля из Антикризисного фонда на специальные поощрительные выплаты медицинским и другим сотрудникам, лечащим пациентов с коронавирусом, а также 6-процентные ежедневные надбавки привлеченным к карантинным мероприятиям выделен 301 млрд сумов.